Гурток «ФІТОЛАБ» - початок активний!
26 лютого 2024 року на кафедрі фізіології, біохімії рослин та біоенергетики було проведено чергове засідання наукового гуртка «ФІТОЛАБ». Студенти ознайомилися з морфологічними ознаками дослідної культури та вивчили корисні властивості і методи застосування в лікарських цілях рослини – якон (Polymnia sonchifolius).
Студенти проаналізували користь якону, яка обумовлена наявністю в його хімічному складі елементу селену – найпотужнішого антиоксиданту, а також вторинних метаболітів – фенольних сполук, які надають цій унікальній рослині важливі антиоксидантні і гіпоглікемічні властивості. Водночас, якон містить у собі легкозасвоювані цукрозамінники, а коренеплоди виявляють корисну дію на організм із порушеним обміном речовин; рослини якону мають антисклеротичну дію, зменшують ріст і розвиток гнильних мікроорганізмів.
Особливу увагу було акцентовано на способі вирощування якону. Студенти дізналися, що рослина формує запасаючі органи двох типів – коренеплоди та кореневі бульби. Коренеплоди утворюються з головного кореня. В утворенні кореня беруть участь групи інших органів: верхня частина – «голівка», що «тримає» листки, є скороченим стеблом, під ним знаходиться гладенька без корінців шийка – підсім'яне коліно, нижня частина відходить від неї бічними корінцями, що і є власне корінь. Якщо запасаючі продукти відкладаються не в головному корені, а у бічних чи додаткових, то утворюються кореневі бульби, які мають колір від жовтуватого до бурого.
Анна ДАЩЕНКО
к.с.-г.н., керівник гуртка