29 січня 2024, 16:00
У січні студенти гуртка “Макроекономічні аспекти економічного зростання в Україні” та студенти 2 курсу 1 групи маркетинг відвідали віртуальний тур з теми «Поява перших паперових грошових знаків та обіг монет на українських землях в імперську добу”. Захід проводився доктором історичних наук, старшим зберігачем фондів Музею грошей – Андрієм Бойко-Гагаріним.

Цікаво було почути, що основні монети, що функціонували в 17 ст., залишилися в обігу й з настанням наступного століття. Протягом 17-18 ст. півтораки були найпоширенішими монетами на грошовому ринку українських земель, де їх часто називали «чехами» та протягом 1730-40-х років на Лівобережній Україні їх витіснили російські монети. На грошовому ринку Східної Білорусі та Чернігово-Сіверщини панівною монетою стала російська копійка, що дорівнювала 3 польським грошам. Грошово-лічильною одиницею став «руський злотий», що дорівнював у середньому 10 копійкам або 30 грошам.
Важливе значення мала грошова реформа Петра I, однією з цілей якої було поширити російські монети на територію України. До обігу були введені повноцінні срібні монети різних номіналів (від рубля до десяти денг, тобто п'яти копійок) і мідні копійки, денги, полушки, а також алтини й п'ятаки. На Правобережній Україні, що залишалась у складі Речі Посполитої, монетний ринок принципово не змінився. Після 1-го поділу Польщі Галичину захопила Австрійська імперія й поширила на неї свою монетну систему. На більшій частині правобережних земель, що після 2-го (1793) і 3-го (1795) поділів Речі Посполитої увійшли до складу Російської імперії, запанувала російська монета. Одначе аж до середини 19 ст. в обігу Правобережної України залишалася невелика кількість дукатів і талерів західно-європейських країн, насамперед голландських.


У 17-18 століттях монету Речі Посполитої й іноземну рахували головним чином на злоті, російську – на рублі. У сільській місцевості часом продовжували лічити гроші на копи. Наприкінці 18 столітті іноземні монети майже повністю зникають з обігу в Україні. Український монетний ринок зливається з ринком Російської імперії та протягом 19 століття втрачає притаманні йому особливості минулих часів. В обігу перебували виключно монети російського карбування, використання іноземних грошей заборонялося.

Також Андрієм Бойко-Гагарін познайомив слухачів також із торговим хабом між Європою і Азією – Крим в історії грошей.



Захід Національного банку України був дуже цікавим, насичений інформацією щодо появи перших паперових грошових знаків та обігу монет на українських землях в імперську добу.
Отже, віртуальна екскурсія була дуже цікавою адже нас було познайомлено із особливостями створення та друку сучасних банкнот гривні. Дякуємо за цікавий захід.
Оксана Пащенко,
доцент кафедри економічної теорії