Відвідування віртуального туру з теми «Поява перших паперових грошових знаків та обіг монет на українських землях в імперську добу”

29 січня 2024, 15:37

   У січні студенти гуртка “Макроекономічні аспекти економічного зростання в Україні” та студенти 2 курсу 1 групи маркетинг відвідали віртуальний тур з теми «Поява перших паперових грошових знаків та обіг монет на українських землях в імперську добу”. Захід проводився доктором історичних наук, старшим зберігачем фондів Музею грошей – Андрієм Бойко-Гагаріним.


   Цікаво було почути, що основні монети, що функціонували в 17 ст., залишилися в обігу й з настанням наступного століття. Протягом 17-18 ст. півтораки були найпоширенішими монетами на грошовому ринку українських земель, де їх часто називали «чехами» та протягом 1730-40-х років на Лівобережній Україні їх витіснили російські монети. На грошовому ринку Східної Білорусі та Чернігово-Сіверщини панівною монетою стала російська копійка, що дорівнювала 3 польським грошам. Грошово-лічильною одиницею став «руський злотий», що дорівнював у середньому 10 копійкам або 30 грошам.
   Важливе значення мала грошова реформа Петра I, однією з цілей якої було поширити російські монети на територію України. До обігу були введені повноцінні срібні монети різних номіналів (від рубля до десяти денг, тобто п'яти копійок) і мідні копійки, денги, полушки, а також алтини й п'ятаки. На Правобережній Україні, що залишалась у складі Речі Посполитої, монетний ринок принципово не змінився. Після 1-го поділу Польщі Галичину захопила Австрійська імперія й поширила на неї свою монетну систему. На більшій частині правобережних земель, що після 2-го (1793) і 3-го (1795) поділів Речі Посполитої увійшли до складу Російської імперії, запанувала російська монета. Одначе аж до середини 19 ст. в обігу Правобережної України залишалася невелика кількість дукатів і талерів західно-європейських країн, насамперед голландських.

   У 17-18 століттях монету Речі Посполитої й іноземну рахували головним чином на злоті, російську – на рублі. У сільській місцевості часом продовжували лічити гроші на копи. Наприкінці 18 столітті іноземні монети майже повністю зникають з обігу в Україні. Український монетний ринок зливається з ринком Російської імперії та протягом 19 століття втрачає притаманні йому особливості минулих часів. В обігу перебували виключно монети російського карбування, використання іноземних грошей заборонялося.

   Також Андрієм Бойко-Гагарін познайомив слухачів також із торговим хабом між Європою і Азією – Крим в історії грошей.

   Захід Національного банку України був дуже цікавим, насичений інформацією щодо появи перших паперових грошових знаків та обігу монет на українських землях в імперську добу.
   Отже, віртуальна екскурсія була дуже цікавою адже нас було познайомлено із особливостями створення та друку сучасних банкнот гривні. Дякуємо за цікавий захід.

Оксана Пащенко,
доцент кафедри економічної теорії



Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook