Природокористування і якість життя - поради лікаря: японський порошковий чай матча – модний і корисний
Матча – виготовляється шляхом подрібнення цілих чайних листів і виглядає як зелений порошок. Цей чай походить з Японії, де є традиційним напоєм, ймовірно роблячи свій внесок у завидну тривалість життя японців.
У виробництві матча використовується та сама рослина Camellia Sinensis, з якої отримують білий, зелений, чорний чай та улун. Однак у випадку матча існує регламентований процес вирощування, який передбачає переважне культивування чаю поза впливом прямих сонячних променів. Вирощування в тіні забезпечує баланс смаку між катехінами, що надають матчі гіркоти та терпкості, і солодкою амінокислотою L-теанін. Також дає змогу цим корисним елементам концентруватися в листі. І оскільки споживається весь лист, а не просто відвар, як багато інших чаїв, він набагато міцніший.
Чай матча має специфічний землистий смак і добре поєднується з різними видами молока, як традиційним коров’ячим, так із рослинними альтернативами.
5 ПЕРЕВАГ ЧАЮ МАТЧА
Список властивостей зеленого чаю довгий, але досліджень, які стосуються матчі, небагато. Разом з тим, чимало з активних поживних речовин у матчі, таких як поліфеноли, кофеїн та амінокислоти, мають підтверджену користь для здоров’я.
ПОКРАЩУЄ ЗДОРОВ’Я СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ
Містить чимало мікронутрієнтів, зокрема рослинну сполуку епігалокатехін-3-галлат (EGCG). Згідно з дослідженнями, проведеними щодо впливу EGCG на здоров’я серцево-судинної системи та обмін речовин, ця сполука проявляє широкий спектр терапевтичних властивостей, включаючи протизапальну й антиоксидантну, зменшує ризик атеросклерозу, гіпертрофії серця, інфаркту міокарда та діабету.
Споживання чаю матча допомагає підтримувати здорове функціонування серцево-судинної системи, запобігаючи утворенню атеросклеротичних бляшок, гіпертрофії серцевої тканини, а також іншим станам, таким як серцеві напади.
БАГАТИЙ АНТИОКСИДАНТАМИ
Зелені чаї загалом містять багато речовин, які діють як антиоксиданти, зокрема катехіни та флавоноїди. Вони зменшують запалення, мають антимікробну дію та запобігають карієсу. В матча чаї їх концентрація набагато більша, ніж у звичайному зеленому чаї.
МАЄ ПРОТИРАКОВІ ВЛАСТИВОСТІ
Корисні компоненти чаю матча досліджувалися на предмет їх протиракових властивостей. Одне з таких досліджень, Cancer Causes & Control, що охоплювало понад 1400 осіб, показало, що споживання цього зеленого чаю пов’язане з меншим ризиком раку шлунку.
Наразі вивчається, чи покращують ефективність хіміотерапевтичних препаратів катехіни та галова кислота, що містяться в матча чаї.
СТИМУЛЮЄ ВТРАТУ ВАГИ
Споживання чаю матча збільшує витрати енергії, зменшує ліпогенез та поглинання жиру, впливаючи на масу тіла. В одному клінічному дослідженні протягом чотирьох місяців спостерігали 76 осіб із надмірною вагою. Результати показали, що щоденне вживання зеленого чаю сприяє зниженню ваги.
ПОКРАЩУЄ СТАН ШКІРИ
Як зазначається в дослідженні Food Research International, компоненти зеленого чаю матча сприяють регенерації шкіри, загоєнню ран, а також лікуванню певних епітеліальних захворювань, таких як афтозні виразки, псоріаз, розацеа та актинічний кератоз. Його можна використовувати для догляду за шкірою, наносячи як маску.
БЕЗПЕКА ТА ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ
Певні чаї містять значну кількість свинцю, пестицидів і навіть впливають на інші ліки. Конкретно щодо матча чаю таких досліджень не проводилося. Найкраще купувати його від авторитетних компаній із високоякісними стандартами продукції. Поціновувачі проводять аналогію з шампанським та стверджують, що порошкоподібний зелений чай, вироблений за межами Японії, за своєю суттю вже не буде матча.
Матча містить кофеїн, від 19 до 44 міліграмів на грам, залежно від якості та обробки листя. Деякі побічні ефекти надмірного споживання кофеїну, понад 400 міліграмів на день, можуть включати: безсоння, тремтіння, тривожність, прискорене серцебиття, розлад шлунку, нудоту, головний біль, дисфорію (відчуття нещастя). Тому цей чай варто споживати помірно і не пити на ніч.
ЯК СПОЖИВАТИ
Матча насамперед вживається як чай, коли до порошку додається вода і збивається спеціальним бамбуковим віночком. На 2 грами порошку потрібно 60 мл води. Смак багато в чому залежить від температури води. Рекомендується використовувати теплу воду, до 80 градусів Цельсія.
Порошкова форма чаю дала змогу використовувати його як інгредієнт для багатьох страв - від морозива до млинців і локшини. Для отримання унікального смаку матча чай можна додавати у йогурт чи вівсяну кашу.
Олег Швець,
завідувач кафедри (в.о.) громадського здоров'я та нутриціології,
к.м.н., професор кафедри технології м'ясних, рибних та морепродуктів,
факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК,
президент Асоціації дієтологів України,
лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії