Київська обласна рада вважає недоцільним виокремлення фахових коледжів зі структури закладів вищої освіти та передачі їх до комунальної власності

18 жовтня 2023 року

З відповідним зверненням депутати Київської обласної ради звернулися до міністра освіти і науки України Оксена Лісового. Цитуємо текст документа.

Міністру освіти і науки України
Оксену ЛІСОВОМУ
 
 
ЗВЕРНЕННЯ 
депутатів Київської обласної ради VIII скликання щодо недоцільності виокремлення фахових коледжів зі структури закладів вищої освіти та передачі їх до комунальної власності
 
 
1 вересня 2023 року на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України було оприлюднено для громадського обговорення проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо створення умов для модернізації мережі закладів вищої освіти)» (далі – законопроєкт). 
 
Зазначений законопроєкт розроблено з метою досягнення Операційної цілі 1.2 «Ефективна мережа закладів вищої освіти: система вищої освіти сприяє виконанню державою своїх зобов’язань, державні заклади вищої освіти є ефективними» та виконання завдання 1.2.1, передбачених Стратегією розвитку вищої освіти на 2022-2032 роки, затвердженою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 286. Розробку проєкту акта передбачено Планом пріоритетних дій уряду на 2023 рік, затвердженим Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 березня 2023 р. № 221-р (пункт 265).
 
Ознайомившись зі змістом законопроєкту та пояснювальною запискою до нього, ми депутати Київської обласної ради VIII скликання вважаємо недоцільним виокремлення фахових коледжів зі структури закладів вищої освіти і передачі їх у комунальну власність та як наслідок фінансування утримання цих закладів із місцевих бюджетів.
 
Реалізація цього законопроєкту суттєво здорожчить підготовку кадрів, стане додатковим навантаженням на обласний бюджет та зруйнує продуктивні зв’язки, які тривалі роки напрацьовувалися університетами та коледжами. Адже коледжі в складі університетів тісно інтегровані в освітній процес, ефективно діють програми скороченого навчання, проводяться загальні заходи. Це, в першу чергу, дає можливість талановитій молоді продовжити навчання у закладах вищої освіти.
 
Зміщення фінансування на місцевий рівень створює загрозу фінансової стабільності для багатьох закладів фахової передвищої освіти, оскільки обласні бюджети мають  велику різницю у своїй фінансовій стабільності та можливостях.
 
Крім того, Кабінетом Міністрів України внесено пропозицію вилучити в повному обсязі з 01 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 року до спеціального фонду Державного бюджету України ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, які наразі зараховуються у обсязі 15,0 % до обласного бюджету Київської області, а це своєю чергою призведе, у разі прийняття змін до бюджетного законодавства, втрати надходжень до обласного бюджету Київської області у 2024 році у розмірі орієнтовно 700 мільйонів гривень.
 
Перед впровадженням подібних реформ необхідно ретельно оцінити можливості обласного бюджету щодо додаткового фінансового навантаження. Адже, на сьогоднішній день у мережі закладів фахової передвищої освіти Київської області, яка налічує 23 заклади, 7 закладів фахової передвищої освіти є структурними підрозділами закладів вищої освіти.
 
Враховуючи вищезазначене, просимо Вас врахувати всі існуючі ризики при впровадженні даного законопроєкту та сподіваємося на Вашу підтримку.
 
Підтримано
рішенням Київської обласної ради
 
 
 

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook