Життєвий шлях ювіляра Віталія Леонідовича Жемойди

18 жовтня 2023, 15:00

   18 жовтня виповнюєтся 70 років професору кафедри генетики, селекції і насінництва ім. проф. М. О. Зеленського Жемойді Віталію Леонідовичу, все наукове та педагогічне життя якого було пов’язано з нашим університетом.

   «Гарний хлопець з села» – цей рядок з Гімну агронома про нього. Адже народився у с. Рахнівка Гайсинського району Вінницької області, закінчив школу- восьмирічку в с. Михайлівка того ж району та в 1968 році поступив в Іллінецький радгосп-технікум, бо не бачив себе у відриві від рідної землі. Потім, як і у більшості хлопців, була служба в рядах армії (1972-1974р.р.), а у вересні 1974 року Віталій Леонідович поступів на агрономічний факультет Української сільськогосподарської академії. Незабутні студентські роки не тільки збагатили знаннями, дозволили познайомитись з видатними викладачами, науковцями, завести дуже багато друзів, зв’язок з якими не переривається й досі, а також стати солістом ансамбля «Колос», прийняти участь в багатьох конкурсах студентської художньої самодіяльності.
   Одержавши диплом Вченого агронома в 1979 році, Жемойда В. Л. за направленням три роки працював агрономом, згодом заступником голови колгоспу «Дружба» Ковельського району Волинської області. Але всі три роки не забувались слова завідувача кафедри селекції, професора Зеленського Михайла Олексійовича, який запрошував продовжити навчання, вступивши до аспірантури. Тому, в 1981 році Віталій Леонідович став аспірантом професора Зеленського М. О. і присвятив себе науково-педагогічній діяльності. Після успішного завершення аспірантури з 1985 року працював асистентом кафедри, потім доцентом, а в 1999 році став завідувачем кафедри. Саме В. Л. Жемойда доклав багато зусиль для того, щоб кафедра генетики, селекції і насінництва носила ім’я професора М. О. Зеленського. Після обрання на посаду завідувача кафедри наш ювіляр, разом з представниками інших вузів агрономічного профілю, добились відкриття спеціальності «Селекція і генетика сільськогосподарських культур» на агрономічних факультетах, розробили галузеві стандарти вищої освіти за цією спеціальністю для освітніх рівнів «Спеціаліст» та «Магістр».
   За період більше ніж 40-річної науково-педагогічної діяльності Жемойда В. Л. був дипломним керівником більше 230 вчених- агрономів, спеціалістів, бакалаврів, магістрів з агрономії та селекції і генетики. Підготував 4 кандидатів наук за спеціальністю 06.01.05. – селекція і насінництво.
   Опубліковано 228 наукових та навчально-методичних праць, серед яких підручник, два навчальні посібники, 2 монографії, більше 60 статей у фахових виданнях України та за кордоном, 6 статей у міжнародних базах Scopus та Web of Sciences (профіль).
   Як науковець Віталій Леонідович продовжує працювати над удосконаленням методів селекційно-генетичних досліджень, створенням вихідного матеріалу, інбредних ліній та високогетерозисних гібридів кукурудзи. Є співавтором 12 гібридів кукурудзи. В національний центр генетичних ресурсів України передано та зареєстровано 10 самозапильних ліній кукурудзи, колекції з 18 зразків короткостеблового жита та 13 холодостійких ліній кукурудзи. Є співавтором Атласу морфологічних ознак кукурудзи. Щорічно приймає участь у міжнародних, всеукраїнських, наукових та науково-практичних конференціях, презентуючи результати досліджень. Вшановуючи пам’ять свого вчителя, кожні п’ять років організовує проведення міжнародних конференцій «Селекція – надбання, сучасність та майбутнє», присвячених ювілейним датам (починаючи з 90 -річчя) видатного вченого, педагога, Заслуженого працівника вищої школи, доктора с.-г. наук, професора М.О. Зеленського. В травні 2022 року, незважаючи на всі негаразди, відмітили 110 річницю від дня його народження, провівши конференцію у змішаному форматі.
   Велику увагу В.Л. Жемойда присвячує і профорієнтаційній роботі серед школярів. В березні 2023 року урочисто відмічений 20 ювілейний конкурс «Юний селекціонер-генетик», який співробітники кафедри проводять разом з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді. Головним організатором його проведення та беззмінним головою журі є В.Л. Жемойда. Конкурс дозволяв переможцям за співбесідою становитись студентами спеціальності «Селекція і генетика» і серед них є кандидати наук, аспіранти, співробітники престижних вітчизняних та закордонних агрофірм та компаній.
Успішність конкурсу «Юний селекціонер-генетик» сприяла створенню в рамках Малої академії наук школярів секції Селекція і генетика, головою журі якої був також В. Л. Жемойда.
   За проведену значну науково-педагогічну роботу В. Л. Жемойда є Відмінником освіти України (2005 р.), нагороджений нагрудним знаком МОН «За наукові досягнення» (2008 р.), подякою мера м. Києва « За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки» (2010 р.), має подяку від Міністра освіти, Президента НАН України та Президента МАН «За високий професіоналізм та значний особистий внесок у формування наукової еліти України» (2013 р.), нагороджений Почесними грамотами «За особливі заслуги перед НАУ, НУБІП України» (2008, 2013, 2018 р.р.), іншими грамотами та подяками.
   Жемойда В. Л. є постійним учасником художньої самодіяльності, адже талановита людина є, як правило, багатогранною. Без його бархатного баритону не обходився жодний виступ хору викладачів агробіологічного факультету на фестивалях «Голосіївська весна», чоловічого ансамблю викладачів, конкурсів «Дві зірки». А без його чудового, емоційного виконання «Гімну агронома» важко уявити урочистості та свята агробіологічного факультету.
Бажаємо нашому дорогому Віталію Леонідовичу щоб його 70 років стали віком нових перемог і удач, нових успіхів і досягнень, нових ідей і можливостей.
Ми бажаємо Вам здоров’я, завзяття, терпіння, сил, наполегливості, сміливості, оптимізму, впевненості, любові рідних, розуміння колег, підтримки друзів, прихильності долі і бадьорості серця для плідної праці задля миру та процвітання нашої України!
Колектив кафедри генетики, селекції
і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського 
Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook