Співпраця кафедри соціальної роботи та реабілітації із Міністерством соціальної політики України щодо удосконалення підготовки фахівців
Співпраця кафедри соціальної роботи та реабілітації із Міністерством соціальної політики України щодо удосконалення підготовки фахівців
23 червня 2023 року
22 червня 2023 року відбулась робоча зустріч представників Міністерства соціальної політики України та Національного університету біоресурсів і природокористування України з питань удосконалення освітніх програм підготовки фахівців із соціальної роботи. У якій взяли участь: Уляна ТОКАРЄВА (заступник Міністра соціальної політики); Костянтин КОШЕЛЕНКО (заступник Міністра соціальної політики); Юлія КОКОЯЧУК (керівник патронатної служби); Оксана СУЛІМА (заступник генерального директора Директорату з питань цифрового розвитку та соціальних послуг – керівник експертної групи з питань розвитку системи надання соціальних послуг); Анастасія БАБАШ (державний експерт експертної групи з питань розвитку системи надання соціальних послуг Директорату з питань цифрового розвитку та соціальних послуг); Юрій КОНОВАЛОВ (заступник директора Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України»); Вадим ТКАЧУК (доктор економічних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи, міжнародної діяльності та розвитку Національного університету біоресурсів і природокористування України); Ярослав РУДИК (кандидат педагогічних наук, начальник навчальної частини Університету); Ігор БУЦИК (доктор педагогічних наук, заступник декана гуманітарно-педагогічного факультету); Ірина СОПІВНИК (доктор педагогічних наук, завідувач кафедри соціальної роботи та реабілітації); Ростислав ТАРАСЕНКО (доктор педагогічних наук, голова профспілкової організації університету, фахівець з інформаційних технологій); Ірина ДЕМЧЕНКО (доктор педагогічних наук, професор кафедри, фахівець з інклюзії); Інна ОСАДЧЕНКО (доктор педагогічних наук, професор, фахівець із психопедагогічного супроводу сімей); Оксана МІХЕЄВА (кандидат педагогічних наук, доцент кафедри, фахівець із соціально-психологічного супроводу військовослужбовців).
Учасники зустрічі обговорили пріоритетні напрями роботи Мінсоцполітики в ракурсі післявоєнного відновлення країни та проблемні питання підготовки фахівців із соціальної роботи в нинішніх умовах.
З вітальним словом виступила Уляна ТОКАРЄВА, яка наголосила на важливості партнерської взаємодії Мінсоцполітики та закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку фахівців із соціальної роботи в сучасній модернізації соціальної сфери. Адже ще на етапі навчання майбутні соціальні працівники набувають компетентностей та значущих особистісних якостей, що допоможуть на високому рівні виконувати свої професійні функції.
Від імені ректорату НУБіП України привітав учасників робочої зустрічі Вадим ТКАЧУК і побажав плідної продуктивної роботи, наголошуючи, що усунення та подолання наслідків агресії рф проти населення нашої країни вимагає масштабних змін і впровадження нових підходів до надання соціальних послуг. Це у свою чергу зумовлює удосконалення фахової підготовки здобувачів вищої освіти зі спеціальності 231 «Соціальна робота».
Під час зустрічі обговорено можливості співпраці з метою удосконалення освітніх програм підготовки фахівців із соціальної роботи, зокрема, щодо цифровізації, набуття студентами навичок роботи зі спеціалізованими програмними продуктами – НУБіП України. Зокрема, виступили:
1. Юлія КОКОЯЧУК окреслила три основні напрями трансформацій у сфері соціального захисту:
- перший – це цифровізація та розвиток Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, яка вже допомогла в умовах війни забезпечити одному мільйону людей з найпостраждаліших регіонів нарахування та виплату соціальних допомог завдяки централізованому механізму;
- другий – впровадження універсальної соціальної допомоги, що залежатиме від рівня доходів та складу домогосподарства, і гарантуватиме мінімально необхідний для життя рівень, насамперед, непрацездатним людям;
- третій – це впровадження активних програм зайнятості та розвитку підприємництва.
Вона підкреслила, що підготовка майбутніх соціальних працівників має орієнтуватись на ці основні напрями розвитку соціальної роботи в Україні та світі, на їхню готовність ухвалювати найефективніші рішення в умовах невизначеності, креативно мислити та творчо діяти, відповідно до своїх життєвих цінностей і принципів.
2. Юрій КОНОВАЛОВ презентував шляхи розвитку Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС), поділився результатами, досягненнями і перспективними планами. Зокрема, закцентувано увагу на:
- пріоритетних цілях Міністерства соціальної політики України;
- умовах цифровізації соціальних виплат і послуг;
- особливостях отримання соціальних послуг громадянами із впровадженням ЄІССС;
- уніфікації процесу соцпідтримки в майбутньому;
- соціальні допомоги, сервіси для ВПО, пільги та допомоги, реалізовані в ЄІССС та ін.
3. Ірина СОПІВНИК охарактеризувала унікальність освітньо-професійних програм з підготовки майбутніх фахівців із соціальної роботи в НУБіП України:
- зелена соціальна робота – ОПП «соціальна робота» перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- соціально-психологічна реабілітація – ОПП «Соціально-психологічна реабілітація» підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за спеціальністю «Соціальна робота».
4. Ярослав РУДИК розкрив особливості укладання освітніх програм, внесення змін, доповнень, коректив згідно із новими державними документами, вимогами ринку праці, побажаннями від стейкхолдерів і роботодавців.
5. Ростислав ТАРАСЕНКО відзначив важливість оволодіння цифровою компетентістю здобувачів освіти зі спеціальності Соціальна робота, зокрема оволодіння навичками роботи у Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (ЄІССС).
6. Інна ОСАДЧЕНКО, яка розповіла про досвід міжнародної співпраці, використання зарубіжного досвіду у процесі підготовки майбутніх соціальних працівників:
- систематичне ознайомлення та обговорення зі студентами досвіду роботи Інни Іванівни у польсько-українському проєкті «Bezpłatna Szkoła Online dla dzieci z Ukrainy» (психопедагогічний супровід дітей, їхніх батьків та вчителів, що нині вимушено перебувають за кордоном); проведення у рамках цього проєкту тренінгів «Елементи арт-терапії у соціалізації та адаптації українських дітей» для польських учителів, які навчають українських дітей (польською мовою);
- ознайомлення із результатами науково-практичних пошуків під час карантину та війни, зокрема методичних рекомендацій до самостійної роботи з навчальної дисципліни «Психологія масової свідомості»: «Масова паніка щодо початку карантину-2020 в Україні: сутність та причини виникнення»; створення серії «Психопедагогічних рекомендацій у роботі з дітьми 6-11 років під час і після війни», перекладених польськими колегами для роботи з українськими дітьми;
- участь у волонтерському проєкті «Антистрес по-українськи»: розробка, зйомка та оприлюднення відео на вказаному ютюб-каналі для успішної психосоціальної підтримки українців під час війни;
- розробка та порівняльне апробування у Польщі та Україні авторських арт-терапевтичних тренінгів у рамках викладання варіативної дисципліни «Основи сценарної роботи та арт-терапії»;
- успішний захист цього навчального сезону кваліфікаційних робіт ОР «бакалавр» на тему: «Досвід соціальної роботи з підлітками-девіантами в Польщі» (Каріна Сирова) тощо.
На завершення зустрічі було запропоновано спільно розробити механізми впровадження пріоритетних напрямів сучасної соціальної роботи в освітні професійні програми підготовки майбутніх фахівців соціальної сфери в Національному університеті біоресурсів і природокористування України за підтримки Міністерства соціальної політики України.
Професор кафедри соціальної роботи та реабілітації Ірина ДЕМЧЕНКО