Досліджували поле…
Займаючись рентабельним виробництвом та вирощуванням сільськогосподарських культур, не знаючи, в якому стані ґрунт, що обробляється не можливо. Єдине правильне рішення — оцінити якість ґрунту за допомогою аналізу.
Агрохімічний аналіз ґрунту проводиться з метою визначення ступеня забезпеченості ґрунту основними елементами мінерального живлення та дозволяє отримати інформацію про його хімічний, фізичний та біологічний стан.
Перед початком лабораторно-практичної роботи студентам провели інструктаж з техніки безпеки при використанні діючих речовин та препаратів.
Для використання аналізатора ґрунту, студенти підготували спочатку екстракт ґрунту (зразок для тестування) отриманий після відстоювання у розчині та фільтрації, з якого потім проводили наступні аналізи ґрунту та визначили:
Тест на рН ґрунтового розчину
Процес роботи: у відфільтрований екстракт ґрунту в стаканчику занурили на 2 секунди лакмусовий папір з двома смужками, через дві хвилини порівняли колір смужки з кольоровою шкалою.
Отриманий результат: рН ґрунту становить 7,1 тобто нейтральний.
Проведення тесту на азот
Процес роботи: Налили у пробірку (з червоною кришечкою) дистильовану воду зі шприца рівно по середню відмітку, долили екстракт ґрунту до верхньої відмітки, швидко закрили пробкою і ретельно струсили пробірку. Через 5 хвилин порівняли колір пробірки, прикладеної до білого фону із кольоровою шкалою.
Отриманий результат: N1 – дефіцит, тобто потрібно вносити добрива зі вмістом азоту.
Проведення тесту на фосфор
Процес роботи: Налили у пробірку (із синьою кришкою) екстракт ґрунту до верхньої відмітки, закрили пробірку та ретельно струсили. Знову відкрили пробірку, висипали в неї зміст додаткового флакона, закрили пробірку та ретельно струсили. Через 20 хвилин порівняли колір пробірки, прикладеної до відповідного кольору зі шкалою.
Отриманий результат: P2- норма.
Проведення тесту на калій
Процес роботи: Налили в пробірку(з білою кришкою) екстракт ґрунту до верхньої відмітки, закрили пробкою та ретельно струсили пробірку, намагаючись розчинити реагенти. Через 2 хвилини приклали пробірку до чорно білої шкали.
Отриманий результат: К1 – дефіцит, це означає що ґрунт збіднений калієм та варто вносити в нього калійні добрива.
Отримання та використання точної інформації на основі лабораторних аналізів є базовим для прийняття багатьох рішень у агровиробництві, що дозволяє планувати точну, своєчасну та, найважливіше, екологічно відповідальну програму внесення добрив. Розуміння особливостей ґрунту і знання усіх цих показників допоможе правильно підібрати технологію вирощування культур і не мати проблем з добривами і хімією.
Викладачі агрономічних дисциплін
Наталія Бабіля
Надія Кнап