Онлайн-захід «Законодавство і стратегії Європейського Союзу в сфері охорони ґрунтів» Німецько-український агрополітичний діалог (АПД)

5 травня 2023, 10:42

   04 травня 2023 року відбувся онлайн-захід «Законодавство і стратегії Європейського Союзу в сфері охорони ґрунтів» Німецько-український агрополітичний діалог (АПД) при Національній асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України «Дорада» підтримку надає Федеральне міністерство продовольства та сільського господарства Німеччини. На даному заході були присутні співробітники кафедри економічної теорії та навчально-наукової лабораторії економічної теорії та біоекономіки НУБіП України.


   Попри російську загарбницьку війну Україна, завдячуючи своїм особливо родючим ґрунтам і чорноземам, й надалі залишається «житницею» світу.
   Але низка факторів збільшує негативний вплив на українські ґрунти, що, в свою чергу, неабияк впливає на їхню продуктивність. Інтенсивне, частково неадаптоване землеробство, як і глобальні зміни клімату стають причиною ерозійних процесів, засолення і ущільнення ґрунтів і вважаються основними факторами деградації ґрунтів в Україні. Російська агресія проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, ще більше загострила цю проблематику. Значні площі України заміновані і забруднені вибухонебезпечними речовинами.
   Уряд України усвідомлює цю проблему і намагається, де є така можливість, протидіяти такому стану речей. Так, Верховна Рада України в жовтні минулого року ухвалила закон, спрямований на покращення нормативних актів у сфері охорони ґрунтів. Європейська інтеграція України і пов’язана з цим необхідність гармонізації українського законодавства з правом ЄС також обумовлюють підвищення уваги до теми охорони ґрунтів.
   Спікери онлан-заходу познайомили слухачів із законодавством в державах ЄС щодо охорони грунтів, із самим Законодавчим процесом ЄС, із директивами та регламентом ЄС, із стратегією та планом дії ЄС стосовно охорони грунтів.




   Зазначили, що сільськогосподарські грунти в Європі також знаходяться під сильним впливом процесів деградації. Через водну ерозію кожного року близько 1 млрд тонн родючого грунту втрачається в ЄС. Ерозія грунтів в 1,6 раза перевищує показник утворення грунту, а на площах с.-г. угідь цей показник навіть удвічі вищий. Так, 83 % с.г. угідь забруднені залишками пестицидів, 65-75% земель с.-г. призначення демонструють привнесення поживних речовин в такому обсязі, який внаслідок евтрофікації погіршує стан водойм і біорізноманіття. Деградація грунтів обходиться ЄС кожного року в десятки мільярдів євро.



   Познайомили слухачів із актуальними заходами в сфері європейського права з охорони грунтів, а саме із зеленим курсом та із стратегією охорони грунтів. Продемонстрували три напрями регулювання ЄС впливу на грунт: спільна аграрна політика, директива з питань нітратів, директива з питань пестицидів. Розглянули регулювання ЄС, насамперед, непрямі напрямки впливу на грунт: рамкова водна директива, план дії “Zero Pollution”, стратегія від поля до виделки, директива про шлам із очисних споруд.


   Зустріч була цікавою та пізнавальною. Надіємося незабаром знову зустрінемося.

Оксана Пащенко,
доцент кафедри економічної теорії

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook