Мукачівський замок «Паланок» – найцікавіший замок Закарпаття
Студенти 2 курсу спеціальності «Туризм» разом з викладачами Шитіковою Тетяною Володимирівною та Русином Євгенієм Олександровичем, в рамках проведення краєзнавчої практики, відвідали мукачівський замок «Паланок».
Замок Паланок в Мукачево – мабуть, найвідоміший і найпопулярніший зі всіх замків Закарпаття. Також це одна з найдавніших фортець в Україні, що знаходиться в закарпатському місті Мукачево і привертає увагу відразу ж при в’їзді в місто, оскільки замок розташований на горі, велично піднімає його.
Сама фортеця знаходиться на горі вулканічного походження, в той час як місто розташоване на рівнині. Вважається, що саме з горою пов’язано і походження назви міста. Якщо вірити легенді, цю гору створили люди власними руками, в буквальному сенсі «насипали» гору, що коштувало їм величезних мук, звідси, мовляв, і назва – «Мукачево».
Варто цьому вірити чи ні – важко сказати, але точно відомо тільки одне: в ті давні часи людям потрібно було будувати місто навколо потужної фортеці, щоб бути в змозі захиститися від численних ворогів.
Точної дати заснування Паланка ніхто назвати не може, історичні дані говорять тільки про те, що замок існував уже в ІХ столітті. Що стосується назви, саме слово «паланок» означає дубовий частокіл, за допомогою якого обносять рів навколо фортеці і замкової гори. Поки цей частокіл тільки споруджувався, прямо біля нього проживали теслі, ковалі, а також багато інших майстрів, що будували його.
У ті часи фортеці будувалися головним чином з оборонною метою, щоб в разі облави за її стіною могло сховатися якомога більша кількість людей. Цим і пояснюється така величезна площа Паланка. На його території, за стіною, проживали не тільки князівські родини і аристократи, а й солдати, майстри, слуги і так далі.
В будівлі замку повно таємних ходів і підземних переходів, в яких могли в разі небезпеки сховатися люди і худоба. Ці ходи, розміщені під стінами і вежами, збереглися і до нинішнього дня, зберігши також атмосферу тієї непростої епохи, її містичне чарівність, таємничість і загадковість.
Цікаво, що замок розділений на цілих три рівня – Верхній, Середній і Нижній, де перший – найдавніший з усіх частин, а останній – «наймолодший».
Замок Паланок в Мукачево можна сміливо назвати справжнім замком-ветераном, оскільки він зміг пережити безліч воєн, облог ворогів і різноманітних перипетій. Найбільш довга облога фортеці тривала більше трьох років. Тоді в замку правила знаменита княгиня з Угорщини Ілона Зріні. В той час вона очолювала визвольний рух спрямований проти правління Австрійської імперії. Австрійці змушені були збільшити кількість солдатів майже в два рази щоб атакувати фортецю. Але все одно, взяти штурмом Паланок не вдалося. Княгиня прийняла капітуляцію лише після того, як уже запаси продовольства закінчилися, і стало зрозуміло, що допомоги чекати нізвідки.
Після цього замок Паланок перетворився в центр національно-визвольних дій, які почали угорці, а також інші представники національностей, що населяли в той час територію сучасного Закарпаття, проти австрійського правління. З тих пір Паланок став символом свободи і боротьби. Але, як не парадоксально, через деякий час він перетворився в темницю, де тримали політичних в’язнів. Найвідомішим з яких був знаменитий революціонер з Російської імперії – Бакунін.
Сьогодні Паланок більше ніж дуже зручний і привабливий з туристичної боку замок. До нього веде дуже гарна дорога, піднятися по якій не важко навіть літній туристу. У самій фортеці час йде дуже швидко, оскільки тут стільки всього цікавого і захоплюючого.
Як викладачі, так і студенти поринули в атмосферу народних традицій і звичаїв, культуру, історію м. Мукачева та отримали незабутні враження та емоції.
Викладачі туристичних дисциплін
Євгеній Русин,
доктор філософії
Тетяна Шитікова