Створення інтелект-карт – ефективний та сучасний інструмент візуалізації на заняттях літератури
Створення інтелект-карт – ефективний та сучасний інструмент візуалізації на заняттях літератури
1 травня 2023 року
Інтелект-карта (ментальна карта, розумова карта) – це спосіб зображення процесу мислення за допомогою схем та образів, а також це технологія для підвищення якості навчання. Автор цього методу Тоні Б’юзен – відомий англійський письменник, лектор і консультант з питань інтелекту, психології навчання й проблем мислення.
При складанні інтелект-карти працюють обидві півкулі головного мозку, бо в процесі їх створення бере участь більшість каналів сприйняття. Також розвиваються творчі здібності студентів, їх образне мислення, пам'ять та увага.
Використання інтелект-карт на заняттях літератури є надзвичайно дієвим інструментом. Здобувачі освіти групи МД-22 залюбки створюють ментальні карти як самостійно, так і колективно. Зокрема, під час вивчення твору Івана Драча «Балада про соняшник», студенти досить успішно використали цю технологію: записали слова, які характеризують твір на дошці, та намалювали асоціацію, що найбільше передає його настрій. Такий вид роботи стимулює образне мислення здобувачів освіти, розвиває їх творчість.
Антиутопія Джорджа Орвелла «1984» – багаторівневий, актуальний та цікавий твір. Тому зобразити його особливості допомогла розумова карта, на якій студенти визначили ключові слова твору, риси характеру героя. Важливим є графічне зображення асоціацій до теми та структурованість матеріалу.
Ментальну карту можна створювати як на занятті, використовуючи дошку, так і вдома. Цей вид роботи надзвичайно подобається творчим здобувачам світи, адже дає змогу розширити діапазон їх можливостей: потрібно не тільки прочитати твір, але ще й зобразити враження та асоціації графічно. Креативність у створенні ментальних карт досягає дуже високого рівня.
Створення інтелект-карт дає змогу студентам легше засвоїти складний матеріал, структурувати здобуті знання, розвивати творчі здібності та самостійність.
Світлана ОЛЕКСАНДРЕНКО, викладач гуманітарних дисциплін