УСПІХИ УКРАЇНИ У БОРОТЬБІ З КОРУПЦІЄЮ – ГАРАНТІЯ ВСТУПУ ДО ЄВРОСОЮЗУ

27 березня 2023 року
Ніжинський агротехнічний інститут

На початку цього тижня у Страсбурзі завершило черговий раунд своєї роботи, 93-е пленарне засідання, дуже важливе європейське об'єднання – Група держав проти корупції. Нині свої зусилля у межах цього утворення консолідують 49 держав-учасниць (у тому числі Сполучені Штати Америки).

Група держав проти корупції (ГРЕКО) (англ. Group of States Against Corruption, GRECO) — це міжнародна організація, яка є органом Ради Європи, створеним 1 травня 1999 року. Основною метою організації є допомога країнам-учасникам у боротьбі з корупцією. ГРЕКО встановлює антикорупційні стандарти (вимоги) до діяльності конкретної держави та контролює відповідність практики цієї держави даним стандартам. Група допомагає виявити недоліки в національній антикорупційній політиці та пропонує необхідні законодавчі, інституційні чи оперативні заходи. ГРЕКО є своєрідним майданчиком для обміну кращими рішеннями в області виявлення та запобігання корупції.

Робота ГРЕКО ведеться відповідно до статуту і схваленим процедурним правилам. Кожна з країн призначає до двох представників для роботи в групі, які беруть участь в пленарних засіданнях і мають право голосу. Кожна країна також пропонує ГРЕКО список експертів, які допускаються до роботи з оцінки ситуації. Інші структури Ради Європи, як, наприклад, ПАРЄ, також можуть призначати своїх представників. Статус спостерігача при ГРЕКО отримали Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) і Організація Об'єднаних Націй, яку в ГРЕКО представляє Управління ООН з наркотиків і злочинності (УНЗ ООН). ГРЕКО обирає Президента, віце-президента і членів Бюро, які беруть безпосередню участь у розробці робочої програми групи і нагляді за виконанням процедур оцінки.

У Статутний комітет ГРЕКО входять представники Рад Міністрів кожної з країн в складі групи, а також спец. представники від інших держав. Цей комітет відповідає за прийняття робочого бюджету групи і уповноважений робити публічні заяви, якщо знаходить, що одна з країн-учасниць недостатньо серйозно ставиться до рекомендацій ГРЕКО.

Статут ГРЕКО визначає типову процедуру для роботи, яка може бути застосована в зміненому вигляді до різних правових інструментів, підлягаючим перегляду. Секретаріат групи ГРЕКО розташований в Страсбурзі, ним керує Виконавчий секретар, якого призначає Генсек Ради Європи.

І от ця авторитетна міжнародна інституція за наслідками свого засідання вирішила, що Україна зробила певні покращення, задовільно впровадивши або виконавши 15 із 31 рекомендації, які містяться у звіті четвертого раунду оцінки щодо запобігання корупції стосовно народних депутатів, суддів та прокурорів (2017). З решти рекомендацій – дев’ять виконано частково, а сім – не виконано.

Тепер для усунення наявних недоліків у української держави – рік, до 31 березня 2024 року.

"GRECO дійшла висновку, що поточний рівень дотримання її рекомендацій більше не є "глобально незадовільним", а отже, Україна виходить із процедури GRECO про недотримання. GRECO визнає чітку відданість, яку виявила Україна щодо роботи GRECO у надзвичайно важкий час для цієї держави-члена після початку агресивної війни з боку РФ", – ідеться у повідомленні, яке було опубліковано 24 березня на сайті Ради Європи.

У звіті вказано, що, незважаючи на воєнний стан в Україні та "коригування пріоритетів", "Україна, однак, продовжила роботу щодо виконання рекомендацій GRECO".

"Навіть якщо робота все ще попереду, своєчасне надання Україною інформації GRECO, а також досягнутий прогрес заслуговують на похвалу", – заявили у GRECO.

Так, серед ключових досягнень України було виділено:

  • покращення регулювання з питань конфлікту інтересів у народних депутатів у зв’язку із обмеженнями на зайняття ними підприємницькою діяльністю;
  • впровадження ефективних механізмів підвищення обізнаності з питань доброчесності серед народних депутатів;
  • гарантування безпеки суддів;
  • розроблення та внесення до Парламенту проекту етичного кодексу народних депутатів (наприкінці минулого року у Верховній Раді України вже зареєстрували відповідний депутатський законопроект за номером 8327);
  • врегулювання питань кар’єрного просування в органах прокуратури.

Як вважає Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков, це має позитивно вплинути на  процес вступу України до Європейського Союзу та  Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), оскільки звіти GRECO є суттєвим показником досягнень держав в антикорупції. Для України це особливо важливо в контексті довіри міжнародних партнерів та донорів, які орієнтуються на стан протидії корупції в Україні.

Олександр ГРАБОВЕЦЬКИЙ, уповноважена особа
з питань запобігання та виявлення корупції
(огляд за матеріалами сайтів відкритих медіа-ресурсів)
Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook