ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МЕТРО
10 січня вся планета відзначає Всесвітній день метро. В цей день у далекому 1863 році в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену довжиною шість кілометрів. Для XIX століття це стало резонансною подією, адже в багатьох країнах головним видом транспорту ще залишався кінний.
Історія будівництва метро почалася з винаходу тунелепрохідного щита. Винайшов його в 1814 році англійський інженер Марк Брюнель, а надихнуло його на цю ідею спостереження за морським молюском, який вміє пробурювати отвори в уламках затонулих кораблів. В 1842 році за допомогою тунелепрохідного щита було завершено будівництво тунелю під Темзою. Цей тунель став прототипом метрополітену та поштовхом до його створення.
Першою в світі міською підземкою стало Лондонське метро, збудоване за проектом Чарльза Пірсона та відкрите 10 січня 1863 року. Лінія складалася з 6 кілометрів та семи станцій. Спершу потяги метро пересувалися за допомогою паровозів – на паровій тязі. Але так продовжувалося недовго і вже в 1890 році в Лондоні відкрили першу лінію на електричній тязі, яка чудово себе зарекомендувала. Відтоді по Європі розпочалося стрімке будівництво метро.
Потреба в будівництві підземного транспорту в Києві відчувалася вже в кінці XIX століття. Вперше ідея підземної залізної дороги в Києві виникла в 1884 році.
В 1892 році в Києві з’явився перший трамвай на електричній тязі. Спроєктував трамвайну лінію інженер Аманд Струве. В 1905 році в місті відкрито фунікулер – електричний канатний підйомник.
В 1936 році в Києві було створено два проєкти метрополітену, але вони так і не були втілені в життя. Лише в 1949 році було створено Київметробуд та розпочато реальне будівництво. В 1958 році було завершено спорудження тунелів для чотирьох перших станцій, наступного року збудовано п’яту станцію.
6 листопада 1960 року провели відкриття першої лінії новозбудованого метро. Це був відрізок шляху від станції Дніпро до Вокзальної довжиною 5,2 кілометра. З моменту відкриття Київського метрополітену пройшли десятки років. За цей період він дуже змінився – складається з 52 станцій та трьох ліній довжиною близько 70 кілометрів. Кожного дня метрополітеном столиці користуються більше, ніж мільйон пасажирів.
Сучасне метро – незамінний засіб пересування у великих містах, а з перших днів російського вторгнення в Україну метро використовується як укриття. Головним захистом для киян та мешканців передмістя у перші дні повномасштабної війни став метрополітен. Туди вимушено переселилися тисячі людей з немовлятами, речами й тваринами, які переховувалося від ворожих бомбардувань та ракетних ударів. Метро стало не лише прихистком для киян: Президент України проводив прес-конференцію в метро; на станціях давали концерти світові зірки; співали і звичайні кияни, перечікуючи тривоги; під землею святкували дні народження і милі сімейні події.
Наталія СИДОРКО, викладач