КОРУПЦІЯ – ВНУТРІШНІЙ ВОРОГ УКРАЇНИ

5 грудня 2022 року
Ніжинський агротехнічний інститут

Щорічно 9 грудня вся прогресивна міжнародна спільнота та широкі кола громадськості в усіх країнах світу відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією. Саме цього дня 2003 року у мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції, яку Генеральна асамблея ООН ухвалила 31 жовтня 2003 року.

Документ зобов’язав країни-учасниці договору проводити політику протидії корупції, схвалити відповідні закони і заснувати спеціальні органи для боротьби з цим явищем. Юридичної сили Конвенція набула лише у грудні 2005 року після її ратифікації 30 країнами. Сьогодні її учасниками є 180 держав. Тобто ця ініціатива охопила майже всю планету.

Такий глобальний інтерес пояснюється тим, що корупція, будучи складним соціальним, політичним і економічним явищем, певним чином зачіпає всі країни. Вона руйнує демократичні цінності, сповільнює економічний розвиток і підриває державні традиції. Корупція вражає основу демократичних інститутів через спотворення виборчих процесів, перекручення принципу верховенства закону шляхом створення штучних бюрократичних бар’єрів.

Жодна держава не є вільною від деякого рівня корупції. Адже корупція має багато різновидів: хабарництво, незаконне привласнення товарів і послуг, призначених для суспільного споживання, кумівство (коли при прийомі на роботу перевага віддається членам сім’ї), розкрадання бюджетних коштів, відмивання корупційних доходів, надання впливу при виробленні законів і правил з метою отримання особистої вигоди.

Тому Конвенція є такою важливою для країн, де корумпованість усіх структур завдає шкоди національному добробуту.

Для України, наприклад, це – «сумне свято», адже наша країна за рівнем сприйняття корупції посідає 130-е з 180-ти місць в рейтингу міжнародної неурядової організації Transparency International. І хоча наша держава ратифікувала Конвенцію ще аж у 2006 році, тим не менш буквально донедавна – до прямого російського вторгнення – за результатами досліджень Україна отримувала 30 балів зі 100 можливих. У цьому рейтингу відображається сприйняття корупції від 100 (немає корупції) до 0 (сильна корупція). Країни у рейтингу впорядковані за показником рівня корупції, який базується на комбінації незалежних опитувань та оцінок рівня корупції.

Наслідками поширення корупції в Україні на національному та регіональному рівнях є підрив соціальної довіри, руйнація соціальної моралі та почуття справедливості в населення, посилення соціальної напруженості, зневіра в ефективності державної політики тощо.

Війна загострила цю болючу проблематику до найвищого максимуму. Бо не можна перемогти агресора на зовнішньому фронті, не очистивши тил від ворога внутрішнього. Адже чим, наприклад, активний диверсант чи «тихенький» колаборант відрізняються від корупціонера? Та нічим. У кожного з них одна й та сама задача – зашкодити Україні.

Згідно з вимогами законодавства України функції боротьби з корупцією покладено на спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції, а саме: органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України та Національне агентство з питань запобігання корупції.

Але подолати корупцію можливо тільки завдяки консолідації всього суспільства та налагодження системи протидії. Отже, пильність потрібна не лише з боку компетентних правоохоронних органів, а й від кожного пересічного громадянина. Нібито пересічного.

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» такі свідомі й небайдужі громадяни визнаються викривачами. На виконання вимог Національного агентства з питань запобігання корупції з метою зручного та загальнодоступного використання можливості потенційного викривача надати інформацію про можливі факти корупції або інших правопорушень, пов’язаних з корупцією, адміністрації підприємств, установ і організацій зобов’язані забезпечити належні умови для повідомлень про порушення вимог цього Закону.

Так, у Ніжинському агротехнічному інституті така співпраця може здійснюватися зокрема через Скриньку довіри на офіційному веб-сайті, засоби поштового зв’язку на офіційну адресу інституту, спеціальну телефонну лінію, засоби електронного зв’язку.

9 грудня у багатьох країнах світу проходять демонстрації, зустрічі, конференції, семінари та інші заходи, приурочені до Міжнародного дня боротьби з корупцією. Колектив Ніжинського агротехнічного інституту теж приєднується до цієї важливої всесвітньої акції.

Тож закликаємо студентів і співробітників інституту в подальшому разом докладати необхідних зусиль, аби зменшити в нашій країні таке негативне соціальне явище, як корупція, забезпечити верховенство закону, дотримання прав і свобод людини.

Олександр Грабовецький, провідний юрисконсульт
(огляд за матеріалами сайтів відкритих медіа-ресурсів)
Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook