Всесвітній День Океанів: роль Світового океану у нашому повсякденному житті
8 червня 1992 року на Всесвітньому саміті ООН з навколишнього середовища і розвитку в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) з ініціативи Канади було прийнято рішення про щорічне проведення Дня океанів. Починаючи з 1993 року цей день відзначали неофіційно в багатьох країнах світу. У цей день проводяться ряд найрізноманітніших заходів, спрямованих на розширення поінформованості громадськості з питань і проблем життя та екології світового океану та його мешканців.
У грудні 2008 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила (резолюція 63/111, параграф 171) починаючи з 2009 відзначати свято офіційно 8 червня. З 2002 року промоцією та організацією свята займається некомерційна організація «The Ocean Project» спільно з «World Ocean Network» та іншими природоохоронними спільнотами. У 2013 році до Всесвітнього дня океанів було випущено поштові марки. До Дня океанів проводиться також щорічний конкурс фотографій, переможців якого нагороджують у штаб-квартирі ООН. Його мета – нагадати про величезну роль Світового океану у нашому повсякденному житті та мобілізувати усіх небайдужих до раціонального ставлення до цієї важливої частини біосфери.
Світовий океан з кожним днем стає все бруднішим через згубний вплив людства: забруднення відходами, масовий вилов риби та збільшення транспортувань. Великою проблемою на сьогодні є забруднення океану засобами індивідуального захисту. Адже пандемія відбувається на суші, тоді як в океан викидають маски, рукавички та респіратори. Проблема утилізації виникла через погане функціонування системи поводження з відходами. Часто, коли рукавички та маски викидають у смітник, в підсумку вони опиняються не на сміттєзвалищі, а в навколишньому середовищі. А також через те, що маски та рукавчики зроблені з дуже легких матеріалів і тому легко губляться або здуваються вітром. Зрештою, причин є багато, а результат один – усі вони опиняються у дикій природі та несуть небезпеку для морської флори та фауни. На жаль, коли пластик (макро- / мікро-) довго перебуває у воді, на ньому починають розмножуватися водорості та бактерії. І морські жителі сприймають це пластиково-гумове сміття за їжу.
На нашу думку, потрібно не ігнорувати дану проблему, бо з кожним роком рівень забрудненості зростає, і дуже прикро що людство просто ігнорує дані заклики про збереження Світового океану, та загалом морських угідь та їх біорізноманіття.
Отож, Всесвітній день океанів – день, який дає привід нагадати про те, що Світовий океан є колискою життя на нашій планеті, 70% якої вкрито водою, ресурси океану – запорука розвитку і подальшого існування людської цивілізації, його простори – арена світової торгівлі. Роль Світового океану в регулюванні клімату є системоутворюючою, його води – один з основних поглиначів вуглекислого газу.
Наша спільна турбота про океан стане перешкодою до вимирання багатьох видів рослин, тварин та дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися красою, багатством, потенціалом Світового океану. Тому давайте Будемо дбати про флору і фауну морів і океанів, а це в свою чергу нехай неодмінно послужить перешкодою до негативних екологічних наслідків і вимирання багатьох видів.
Дарина Мандрика,
Влада Бровченко,
студенти 1 курсу 3 групи
спеціальності 101 «Екологія»