ЗАКАРПАТТЯ В ЦВІТІ САКУРИ

3 травня 2022 року

 Як відомо, сакура вважається символом Японії. Квітування сакури довгий час сприймалося як виключно японське традиційне видовище. Однак сьогодні зовсім не обов’язково вирушати в далеку Японію, щоб побачити це дииво, адже в наші дні сакура росте в багатьох куточках землі, в тому числі і в Україні, і в мальовничому Закарпатті.

Ще з радянських часів була традиція – на першотравневі свята їхати на Закарпаття, в Ужгород, милуватися японською вишнею. І це зрозуміло. Адже Ужгород був головним адміністративним містом нашого краю ще з часів Австро-Угорщини, Чехословаччини (коли на Закарпатті почали висаджувати сакури),  за часів незалежної України. Тобто традиція Ханамі – милування цвітом сакури – в нашому краї є давньою.

Але щороку період цвітіння зміщується до середини квітня. Останні кілька років пишне цвітіння сакури в регіоні починається близько 20 квітня і триває 7-10 днів. В області є дві хвилі цвітіння: на рівнині (Ужгород, Мукачево, Берегово, Виноградів, Хуст, Іршава) і в гірській місцевості (Лумшори, Карпати, Свалява, Воловець, Міжгір’я, Тячів, Рахів).

На Закарпатті є одна сакура, яка квітне тоді, коли їй заманеться! У народі її називають “шалена” або “скажена” сакура. Вона може “викинути” небагато квітів посеред січня, пишно відбуяти в лютому, а бувають роки, коли квітне тричі за рік! Знаходиться ця знаменита сакура в місті Мукачеві, на площі Федорова.

Ужгород і Мукачево – два найбільші за населенням міста Закарпаття. Два осередки науки, культури і суспільного життя. Здавна ці міста змагаються в різних сферах. Змагаються і сакурами також! За останні 15 років в Ужгороді й Мукачеві було кілька хвиль масової посадки сакури.

Складно сказати, в якому місті тепер більше сакур. Але в 2019 році “Закарпатська туристична організація” оголосила Мукачево столицею сакур Закарпаття за п’ятьма критеріями:

  • Наявність “шаленої” сакури;
  • Найбільша кількість дерев сакури;
  • Найдовша алея сакури на Закарпатті (вул. Ужгородська, 1321 м);
  • Найстаріші дерева сакури (за Мукачівським університетом, 1926 р.);
  • Бінарні сакури – щеплені місцевою і японською вишнею (квітнуть водночас білим і рожевим цвітом).

У закарпатській кухні сакура ще не набула великого значення, проте є чим здивувати і порадувати туристів. Це сакура-джем, варення із пелюсток сакури. Пелюстки збираються із сакури, висадженої в приватному саду. Сад знаходиться на околиці міста, далеко від автомобільних доріг, тому продукт екологічно чистий.

Всі, хто вже відвідав Закарапаття в цей період, змогли переконатися в неймовірній красі міської перлини — алеї Сакур з величезними рожевими суцвіттями, які в момент цвітіння перетворюють її в райський сад, оповитий рожевими хмарами.

Сьогодні сюди приїжджають туристи з усього світу, щоб подивитися на дивовижне видовище і зробити красиві унікальні світлини.

Наталія Павлишинець, Мар’яна Пиринець

 

 


Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook