Викладачі і студенти кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД прийняли участь у Міжнародному форумі «AgroGreenDeal-2022: екотрансформація агросфери та відповідальність громад»
Викладачі і студенти кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД прийняли участь у Міжнародному форумі «AgroGreenDeal-2022: екотрансформація агросфери та відповідальність громад»
24 лютого 2022 року
Європейська Зелена Угода (EuropeanGreenDeal), яку було прийнято Європейською Комісією у грудні 2019 р., має на меті зробити інтеграційне угруповання кліматично-нейтральним до 2050 р. Однак, варто зазначити, що протидія причинам і наслідкам глобального потепління у ЄС передбачає започаткування нових внутрішніх і зовнішніх обмежень. Зокрема, з метою стимулювання процесу скорочення викидів парникових газів у світі регіональне об’єднання активно запроваджує так званий механізм прикордонного вуглецевого коригування (CarbonBorderAdjustmentMechanism – CBAM).
Незважаючи на той факт, що даний механізм поки що не планується застосовувати до імпорту сільськогосподарської продукції, все рівно Європейська Зелена Угода створює багато викликів для аграрного сектору третіх країн. Ключові аспекти трансформації продовольчих систем у напрямі сталості, які прописано у стратегії ЄС «Від лану до столу» («Farm to Fork Strategy») ініціюють зміну існуючої традиційної моделі сільськогосподарського виробництва на кліматично-нейтральну, що може суттєво знизити конкурентоспроможність іноземних агропродовольчих товарів, у т.ч. вітчизняних.
Саме тому, з метою пошуку ефективних рішень для сталого зростання аграрного сектору України в умовах існуючих викликів Європейської Зеленої Угоди 22 лютого 2022 р. у Києві вдруге відбувся Міжнародний форум «AgroGreenDeal-2022: екотрансформація агросфери та відповідальність громад». Його організаторами виступили: Професійна асоціація екологів України, Національний центр сталого розвитку спільно з Всеукраїнською Асоціацією ОТГ та МХП.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_1_7.png)
У роботі Форуму прийняли участь понад 300 учасників, у т.ч. НПП кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД НУБіП України: к.е.н., доц. Лариса Діброва, к.е.н., доц. Наталія Коваленко, к.е.н, доц. Альона Тюріна, к.е.н., доц. Олександр Файчук.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_2_48.jpg)
Крім НПП кафедри до Форуму також у дистанційному форматі (у час вільний від занять) долучились студенти факультету аграрного менеджменту спеціальності 073 «Менеджмент» ОС «Бакалавр» і ОС «Магістр», які разом із тим є членами наукового гуртка «Основи наукових досліджень в агробізнесі».
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_5_43.jpg)
Модераторами Форуму виступили: Людмила Циганок, президент ПАЕУ, CEO Ecobusiness Group, засновник Національного центру сталого розвитку, шеф-редактор «ECOBUSINESS. Екологія підприємства», експертка ПРООН та Владислав Антипов, віцепрезидент ПАЕУ з екотрансформації економіки, генеральний директор ЦЕРН, експерт ПРООН.
Із вітальним слово до учасників заходу звернулася Ірина Ставчук, заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів з питань європейської інтеграції України. У своїй промові вона закцентувала увагу на проблемі щорічного зростання викидів двооксиду вуглецю у сільському господарстві України і підкреслила необхідність швидкого вжиття заходів аби протистояти такій негативній тенденції.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_6_7.png)
Під час пленарної сесії спікери окреслили вектори та поділились кращим міжнародним досвідом для екотрансформації вітчизняного агросектору в умовах GreenDeal. У цьому контексті цікавим був виступ Ольги Трофімцевої, посла з особливих доручень МЗС України, в якому вона презентувала власне бачення швидкого переходу сільського господарства України на модель сталого зростання через регенеративне і вуглецеве агровиробництво.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_7_5.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_8_4.png)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_9_4.png)
Також не менш цікавою виявилась доповідь Олександра Домбровського, голови правління громадської спілки Global 100 RE Ukraine, заступника голови правління, директора департаменту енергоінновацій та енергоефективності МХП. Тут спікер поділився із учасниками Форуму своїм баченням того, як вітчизняний АПК може досягти балансу економіки- екології-енергетики, виходячи із практичного досвіду МХП. Крім того, він наголосив на потребі будувати «зелений», сильний і високотехнологічний агросектор, який би зміг не лише протистояти викликам GreenDeal, але й забезпечив ріст добробуту громадян.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_10_2.png)
Протягом наступних трьох сесій відбувалось обговорення таких питань: обов’язки і відповідальність агробізнесу та громад в період екотрансформації, можливості для громад та агробізнесу в умовах кліматичних змін та інструменти екологізації агросфери. Надзвичайно актуальним виявився виступ Валентина Щербини, віце-президента ПАЕУ, який розповів про екологічні та економічні наслідки для агробізнесу і ОТГ внаслідок знищення аграріями лісів та полезахисних лісосмуг.
У свою чергу, Володимир Нехай, консультант з кліматично-орієнтованого землеробства IFC повідав аудиторії не тільки про економічні збитки для вітчизняного сільського господарства через зміни клімату, але й запропонував конкретні кліматично-орієнтовані рішення для українського агробізнесу.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_14_2.png)
Також заслуговувала на увагу доповідь Ольги Бойко, координатора Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації, яка пояснила гостру потребу імплементації підходу ESG (Environmental, socialandcorporategovernance) в менеджменті українських агрокомпаній в умовах GreenDeal.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u331/foto_16_2.png)
Крім того під час роботи секцій піднімались питання енергетики для декарбонізації сільського господарства, вуглецевого агробізнесу, автоматизації бізнес-процесів для мінімізації ризиків для довкілля, сучасний стан обігу пестицидів в аграрній сфері, відновлення родючості грунтів за допомогою органічних добрив тощо.
В рамках дискусійної панелі яскравим виявився виступ Леоніда Козаченка, президента ВГО «Українська аграрна конфедерація». У короткій промові спікер наголосив на тому, що всім стейкхолдерам потрібно спокійно реагувати на вимоги ЄС (насамперед, GreenDeal) та швидко імплементувати їх у національну стратегію економічного розвитку із чітким визначенням в ній механізмів і термінів реалізації. Разом із тим, Леонід Козаченко висловив побажання, щоб у таких заходах активно приймали участь представники органів державної влади всіх рівнів.
Наприкінці роботи Форуму модератори підвели підсумки плідних дискусій і звернулись до всіх учасників із проханням у найближчі дні надати власні пропозиції для ефективної екотрансформація агросфери в умовах викликів GreenDeal, щоб сформулювати резолюцію Форуму, яку в подальшому передати на розгляд органам виконавчої влади для прийняття правильних науково-обґрунтованих рішень.
Олександр Файчук,
доцент кафедри
адміністративного менеджменту та ЗЕД