Мікроорганізми та віруси – це наче інша інопланетна цивілізація
В середині жовтня група екологів третього курсу з метою поглибленого вивчення дисципліни «Екологічна безпека» відвідали з екскурсією Інститут мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України. Нас зустріли співробітники інституту та розказали його історію, про видатних науковців, що працювали в цих стінах. Засновником та першим директором установи була дивовижна людина, всесвітньо відомий вчений, академік Данило Заболотний, якій присвятив безліч наукових праць таким хворобам як холера, чума, дифтерія та інші. В 1920 році Данило Кирилович заснував в Одесі першу в світі кафедру епідеміології, а в 1928 році – власне інститут, коридорами якого ми продовжили екскурсію.
Спочатку нас познайомили з відділом фізіології промислових мікроорганізмів. Діяльністю мікробів «користуються» і в харчовій промисловості (кисломолочні бактерії), і в фармакології, і в сільському господарстві (корисна мікрофлора ґрунту, захист рослин від захворювань). Але нас, як екологів, найбільше зацікавила їх здатність очищувати навколишнє середовище. Мікроорганізми спроможні руйнувати нафту і нафтопродукти у воді та на грунті, знешкоджувати хлорати, сульфати та хромати, і навіть можуть виступати в якості сорбентів іонів важких металів!
Нам показали приміщення, які дійсно більше схожі на промислові цехи, а ніж на лабораторії. Там стоять великі закриті ємності різного об’єму – ферментатори. На цьому обладнанні випробовують різні технології приготування мікробних препаратів. Вдалі методики потім втілюються на підприємствах в промисловому масштабі. Хоча деякі замовлення (наприклад, для потреб аграріїв) можуть виконуватися прямо на базі інституту. Виявилося, що технології виготовлення біопрепарату як для фармакологічних, так і для екологічних потреб – однакові!
Далі групу повели у відділ біології екстремофільних мікроорганізмів. Його співробітники займаються пошуком та вивченням мікроорганізмів , що мешкають в екстремальних екосистемах таких як землі Антарктики, пустелі, гіперсолоні озера, ґрунти зони відчуження, споруди АЕС та інші. В ці місця вони проводять експедиції та збирають колекції штамів. Унікальне середовище існування зумовлює унікальні властивості цих організмів. Співробітники відділу не тільки вивчають, а й знаходять їм важливе застосування. Наприклад, в Антарктиці розповсюджені мікроби, що стійкі до багатьох найбільш токсичних важких металів, тому їх можна використовувати для вилучення небезпечних елементів з води та ґрунту. Відділ розробляє різні технології за участю мікроорганізмів: виготовлення біопалива з органічних відходів, очищення екологічно небезпечних стічних вод, в тому числі і радіоактивних, утилізація твердих харчових відходів на станції «Академік Вернадський».
Потім ми завітали до відділу фізіології та систематики мікроміцетів, де нам розповіли про цікаві властивості мікроскопічних грибів, їх здатність продукувати біологічно активні речовини, їх вплив на організм людини, тварин, рослин та різні матеріали. Зараз відділ займається дослідженням організмів-ендофітів, які могли б «боротися» зі шкідливими для рослини штамами прямо всередині неї.
Співробітниця лабораторії інновацій та трансферу технологій розповіла, що наразі інститут постійно підтримує півсотні своїх патентів. Ліцензії на їх унікальні технології, розробки та препарати купують не тільки в Україні, а і далеко за її межами. В музеї інституту нашій групі показали зразки готової продукції, що розроблена інститутом: харчові продукти, препарати для фармакології та сільського господарства. Ми почули ще один цікавий факт з історії про відкриття та запровадження поняття мікробіологічної корозії.
Людству не потрібно відкривати нові планети, аби познайомитися з найдивовижнішими формами існування життя. Мікроорганізми та віруси – це наче інша інопланетна цивілізація зі своїми законами, хоча насправді саме вони є господарями на Землі: найперші, найстійкіші, усюдисущі. Люди тільки вчяться з ними «товаришувати» та робити так, аби вони «працювали» на нас, а в ІМВ ім. Д.К. Заболотного це роблять найбільш ефективно та професійно!
Завдяки цій екскурсії ми суттєво розширили свої знання, при цьому в дуже актуальних та перспективних напрямках. Нам, студентам-екологам, було неймовірно цікаво дізнатися так багато про можливості використання мікрофлори в екологізації людської діяльності! Ми щиро вдячні співробітникам інституту за таку інформативну, корисну, вражаючу та надихаючу екскурсію! Бажаємо гарного фінансування та нових відкриттів !
Марчук Анастасія
студентка 3 курсу 3 групи
Рубежняк І. Г.
доцент кафедри екології агросфери
та екологічного контролю