До Дня бухгалтера та аудитора України: Олександр ВІВДИЧ — від випускника ОПП «ОБЛІК І АУДИТ» до директора ТОВ «ФарміЛенд»

Коли мене запитують, яких фахівців сьогодні найважче знайти, багато хто очікує почути: програмістів, інженерів, ІТ-архітекторів чи аналітиків даних. Моя відповідь майже завжди дивує. Бухгалтерів. А точніше — сучасних бухгалтерів. Зізнаюся чесно: знайти справді сильного бухгалтера сьогодні значно складніше, ніж може здатися. Попит на професійних фахівців значно перевищує пропозицію. Ми шукаємо не просто людину, яка знає дебет і кредит. Нам потрібні спеціалісти, здатні працювати у цифровому середовищі, швидко аналізувати великі масиви інформації, орієнтуватися в постійних законодавчих змінах, використовувати сучасні інформаційні технології та допомагати керівництву приймати ефективні управлінські рішення. Саме за такими людьми сьогодні буквально полюють компанії. І я знаю це не з чужих слів, бо сам очолюю бізнес.


Десять років тому я отримав диплом бакалавра, а потім магістра за освітньо-професійною програмою «Облік і аудит» спеціальності «Облік і оподаткування». Тоді, як і багато моїх одногрупників, я сприймав бухгалтерський облік передусім як професію, що забезпечує стабільність, відповідальність і хороші перспективи працевлаштування. Сьогодні, коли очолюю компанію, яка постійно розширюється та активно шукає нових фахівців, дивлюся на цю професію зовсім інакше.


Щоранку на моєму столі лежать нові резюме. Наша компанія зростає. Ми відкриваємо нові напрями діяльності, автоматизуємо бізнес-процеси, впроваджуємо сучасні цифрові рішення, інвестуємо в розвиток команди. Під час співбесід я дедалі рідше ставлю запитання про бухгалтерські проводки чи номери рахунків. Мене більше цікавить інше. Чи вміє кандидат працювати з цифровими платформами? Чи розуміє логіку автоматизованих облікових систем? Чи здатний критично оцінити відповідь, яку сформував штучний інтелект? Чи знає, як знайти потрібну інформацію швидше за інших? Чи готовий навчатися щодня? Чи здатний пояснити керівнику, як сьогоднішнє рішення вплине на фінансовий результат через пів року? Саме це визначає цінність фахівця.


Здавалося б, у світі, де штучний інтелект уже аналізує документи, цифрові платформи автоматично формують звітність, а програмне забезпечення виконує тисячі операцій за лічені секунди, знайти фахівця стало простіше. Насправді все навпаки. Є професія, за представників якої сьогодні точиться справжня боротьба. Це бухгалтер. Тільки не той бухгалтер, якого багато хто досі уявляє людиною, що цілими днями переносить цифри до таблиць. Йдеться про сучасного фахівця. Людину, яка здатна перетворити інформацію на рішення.


Жодна технологія не навчилася брати на себе відповідальність за фінансові рішення бізнесу, не навчилася оцінювати ризики, бачити приховані загрози, в решті-решт не навчилася мислити стратегічно. Саме тому професія бухгалтера не зникла. Вона стала набагато складнішою і набагато ціннішою.


Сьогодні бухгалтер — це професіонал, який працює з цифровими системами, аналізує фінансові дані, консультує з питань оподаткування, управляє ризиками та бере участь у прийнятті стратегічних управлінських рішень.


Щоразу, коли спілкуюся зі студентами, ловлю себе на думці, наскільки змінилася університетська освіта. Я це добре відчуваю ще й тому, що свого часу сам отримав диплом магістра обліку і оподаткування. Сьогодні університет уже не може навчати так, як навчав десять років тому. Освіта має бути на крок попереду ринку.


Мені приємно бачити, що саме таким шляхом розвивається освітньо-професійна програма «ОБЛІК І АУДИТ». Тут студентів навчають працювати з професійними програмними продуктами, цифровими сервісами, сучасними інформаційними системами та інструментами штучного інтелекту, аналізувати дані, автоматизувати робочі процеси й підтримувати управлінські рішення. Саме це сьогодні очікує від молодого спеціаліста бізнес. Саме такі компетентності сьогодні потрібні роботодавцям. Саме за таких випускників точиться конкуренція між компаніями.


Особливо пишаюся тим, що сьогодні в команді ТОВ «ФарміЛенд» працюють мої одногрупники та випускники ОПП «ОБЛІК І АУДИТ» Національного університету біоресурсів і природокористування України Сергій ШЕНДРИКОВ, Віталій КОЗЮК, Владислав СКАБА, Вікторія РОЇК.

Це не випадковість, а результат якісної освіти, професійної наполегливості та постійного прагнення до розвитку. Саме таких фахівців сьогодні потребує бізнес. Ми більше не шукаємо виконавців. Ми шукаємо людей, які допоможуть компанії стати сильнішою, ухвалювати ефективні рішення та розвиватися.


Я часто чую, що професію потрібно обирати серцем. Погоджуюся, але сьогодні цього недостатньо. Професію потрібно обирати ще й розумом. І якщо дивитися на тенденції розвитку економіки, стає очевидно: попит на висококваліфікованих фахівців з обліку, аудиту й оподаткування лише зростатиме. В епоху штучного інтелекту найбільшою цінністю стають не дані, а люди, які здатні правильно ці дані зрозуміти, критично оцінити, перетворити на управлінські рішення та взяти за них відповідальність. Саме це і робить сучасний бухгалтер.


Іноді мене запитують: «Якою буде професія бухгалтера через десять років?» Я відповідаю дуже просто: бухгалтер майбутнього не працюватиме замість штучного інтелекту. І штучний інтелект не працюватиме замість бухгалтера. Вони працюватимуть разом. Але відповідальність, професійне судження, етика, стратегічне бачення та вміння приймати рішення завжди залишатимуться за людиною. Саме тому попит на сильних фахівців лише зростатиме.

Якби сьогодні мені знову було сімнадцять, я без вагань вступив би на освітньо-професійну програму «ОБЛІК І АУДИТ», адже тепер знаю, наскільки правильним є цей вибір.

Облік — це не про минуле.

Облік — це про майбутнє бізнесу.

І саме тому сьогодні робота шукає бухгалтерів набагато частіше, ніж бухгалтери шукають роботу.


Якщо сьогодні мене запитають, яку освітньо-професійну програму я рекомендував би молодим людям, які хочуть побудувати успішну кар'єру, відповідь буде однозначною. ОПП «ОБЛІК І АУДИТ» — це не лише про професію. Це про сучасне мислення, цифрові компетентності, постійний розвиток і реальні можливості для професійного зростання.

І, мабуть, найкращим підтвердженням цього є те, що сьогодні я вже не шукаю роботу. Сьогодні я шукаю тих, хто завтра стане рушійною силою розвитку нашої компанії. І дуже хочу, щоб серед них було якомога більше випускників освітньо-професійної програми «ОБЛІК І АУДИТ».


Можливо, саме зараз серед тих, хто обирає майбутню професію, є людина, яка через десять років так само сидітиме в кабінеті керівника й формуватиме команду своєї компанії. Якщо так — почніть із правильної освіти. Решта залежатиме від вас!


Напередодні Дня бухгалтера та аудитора України хочу побажати всім, хто сьогодні обирає професійний шлях, зробити правильний вибір. Я переконався на власному досвіді, що професії бухгалтера й аудитора відкривають широкі можливості для професійного розвитку, а їхній успішний старт починається з якісної освіти. Саме тому рекомендую майбутнім абітурієнтам освітньо-професійну програму «ОБЛІК І АУДИТ» в НУБіП України. Можливо, саме вона стане початком і вашої історії професійного успіху.

Розмову вели:
Світлана ДЕРЕВ’ЯНКО,
доцентка кафедри обліку та оподаткування

Наталія КУЗИК,
гарант освітньо-професійної програми «Облік і аудит»
першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
за спеціальністю «Облік і оподаткування»