Кафедра ентомології ім. проф. М.П. Дядечка провела міжнародний семінар на тему: «Ведення сільського господарства та вирощування біопаливних культур в умовах антропогенного забруднення навколишнього середовища»
11 жовтня 2021 року на кафедрі ентомології ім. проф. М.П. Дядечка відбувся міжнародний семінар та тему: «Ведення сільського господарства та вирощування біопаливних культур в умовах антропогенного забруднення навколишнього середовища».
Організаторами семінару виступили Факультет захисту рослин, біотехнологій та екології Національного університету біоресурсів і природокористування України та Факультет навколишнього середовища Університету Яна Євангеліста Пуркіне в Уста над Лабем (Чеська Республіка).
Для доповідей були запрошені провідні та досвідчені науковці з Республіки Польща, Чеської Республіки, Сполучених Штатів Америки та України.
Семінар проходив в режимі відео конференції на платформі BigВlue Button, а також у ньому безпосередньо взяли участь науковці Польщі та України.
Першу частину засідання розпочав завідувач кафедри ентомології к.с.-г.н., доцент Лікар Я.О., який зазначив, що проблема антропогенного забруднення довкілля на сьогодні є актуальною для країн світу в цілому та України, зокрема. В Україні великі площі займають землі, які зазнали забруднення внаслідок господарської діяльності людини. На сьогоднішній день 4,6 млн. га сільськогосподарських угідь (а це 12% всієї площі) радіоактивно забруднені, приблизно 20% території нашої держави – піддалися забрудненню важкими металами, майже 8 млн. га земельних ресурсів – іншими органічними сполуками, тощо.
Наступним, до учасників семінару, було вітальне слово декана Факультету захисту рослин, біотехнологій та екології д.с.-г.н, професора Юлія Коломієць яка побажала плідного наукового співробітництва в науковій сфері.
На семінарі з доповідями виступили:
1. Віктор Забалуєв, професор, доктор наук, Україна.
Тема: Техногенно порушені території та можливість їх використання в сільському господарстві.
2. Валентина Підліснюк, професор, доктор наук, Чеська Республіка.
Тема: Досвід вирощування біомаси енергетичних культур на колишніх військових територіях та пост-шахтних землях для виробництва біопалива та біоматеріалів.
3. Ярослав Лікар, доцент, кандидат наук, Україна.
Тема: Моніторинг та управління чисельністю шкідливих організмів при вирощуванні біоенергетичних культур;
4. Тетяна Стефановська, доцент, кандидат наук, Україна.
Тема: Фітофаги міскантусу гігантського та контроль їх чисельності в сучасних фіто технологіях.
5. Анджей Золновскі, доктор хабілітований, Польща.
Тема: Фіторемедіація забруднених грунтів для нейтралізації негативного впливу міді.
6. Володимир Зінченко, доцент, кандидат наук, Україна.
Тема: Досвід вирощування Міскантусу гігантського на радіоактивно забруднених територіях.
7. Віталій Ільченко, директор ТОВ «Укравіт», Україна.
Тема: Виробництво пестицидів в Україні та їх роль в сучасних технологіях вирощування сільськогосподарських культур.
https://blue.ujep.cz/b/dav-wns-tra-6g6
У другій частині семінару відбулася презентація колективної монографії під редакцією Валентини Підліснюк та Ларрі Еріксона «Phytotechnology with Biomass Production: Sustainable Management of Contaminated Sites», Монографія підготовлена колективом авторів у складі 22 осіб з Європи, США та Центральної Азі за результатами проекту НАТО Наука заради миру та безпеки G4687 та надрукована в 2021 році видавництвом CRS Press, Taylor&Franсis.
Проект НАТО виконували в 2016-2021 рр. на кафедрі ентомології ім. проф. М.П. Дядечка. Керівником проекту була доцент кафедри Тетяна Стефановська. Презентація проходила очно і в режимі онлайн. В презентації прийняли участь ключові автори з Казанського університету (США): професор Ганга Хетіарачічі (департамент агрономії), професор, Директор центру поводження з шкідливими відходами Ларрі Еррксон, професор кафедри біохімії та молекулярної біології Девід Лоуренс; Університета Яна Євангеліста Пуркіне в Усті над Лабем (Чеська республіка): професор факультету навколишнього середовище Валентина Підліснюк та доцент Йозеф Трогел; інституту біології та біотехнології рослин (Казахстан): головний науковий співробітник, професор Асіль Нуржанова та Національного університету Львівська політехніка: професор, зав. кафедри загальної та аналітичної хімії Павло Шаповал.
Модератором презентації була Тетяна Стефановська, яка представила кафедру ентомології ім. проф. М.П. Дядечка серед авторів монографії. Участь у публікації монографії у провідному та всесвітньо-відомому видавництві Taylor&Franсis стало прекрасною нагодою для авторів поширити результати своїх досліджень серед світової наукової спільності. Авторство представника НУБіП у колективній монографії сприяло підвищенню наукового рейтингу нашого вишу та інтернаціоналізації вітчизняної науки у світовий простір.
Презентація монографії викликала зацікавленість присутніх та бурхливе обговорення, в якому активну участь взяли не тільки викладачі, а також аспіранти та студенти магістратури кафедри ентомології ім. проф. М.П. Дядечка.
Лариса Пасічник,
доцент кафедри ентомології ім. проф. М.П Дядечка