ВШАНУВАННЯ ГЕРОЇВ БИТВИ ПІД КРУТАМИ
Тридцять мучнів українців,
Славних молодих...
29 січня вся Україна вшановує надзвичайно героїчну подію, яка паралельно стала і однією з найбільших трагедій нашої історії минулого століття. Саме цей день є річницею славетної битви біля станції Крути у січні 1918-го року, де свої доблесть, відвагу та життя в ім`я нової незалежної України поклали юні студенти та гімназисти, захищаючи свою столицю, величний град Київ, від навали більшовицьких загонів.
Підтримуючи цю традицію, студенти та викладачі Відокремленого структурного підрозділу «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» сьогодні активно долучились не лише до вшанування події та героїв, але й поринули спільно в історичне дослідження того, що насправді відбулось тоді поблизу станції Крути, попри масу міфів, які накладали історики в різні періоди часу.
Події битви під Крутами приурочено весь день, адже це торкається душі кожного, хто живе в атмосфері студентської звитяги, наполегливості.
Першим заходом став пізнавальний онлайн-брифінг студентів груп К-11М та Е-11М, яку організували та провели викладачі циклової комісії гуманітарних дисциплін Віталій СКАСКІВ та Василь ЛЕЩУК. В ході заняття студенти спочатку ознайомились з передісторією події та схемою бою, яку проаналізував Віталій СКАСКІВ. Потім відбувся перегляд фільму в онлайн-режимі, після якого усі спільно вдалися до обговорення маловідомих фактів героїчної оборони столиці України, історичні міфи часів пострадянської історіографії, які знецінювали роль і значення бою, та інші цікаві моменти про учасників, обставини, причинно-наслідкові зв`язки, тощо.
Неймовірно цікавою та стимулюючою для студентів була доповідь дослідження Василя ЛЕЩУКА, який навів аргументи, що свідчать, чому сучасна ворожа проросійська пропаганда так боїться тих подій під Крутами, яку ганьбу там перенесли більшовицькі війська, та яку насправді правдиву перемогу намагались замалювати на істинному подвигу Героїв Крут. Також підбиваючи підсумки викладачі провели із студентами бесіду на тему поваги до своєї країни та проаналізували проблемні сторони сьогодення, особливо в питанні мовлення, естетики та вихованості патріотизму.
Наступним етапом вшанування історичної події стала книжкова виставка, яку підготувала працівники бібліотеки коледжу. Цю виставку у формі презентації транслювалось в онлайн-ефір для студентів, та велась відеофіксація.
А вже після книжкової виставки цікаву пізнавальну виховну роботу зі студентами провели викладачки циклової комісії гуманітарних дисциплін Віра ОРЕЙДА та Ганна П’єнтак. В ході роботи студенти групи Е-21М стали учасниками цікавого онлайн-обговорення про значення битви під Крутами у сучасній українській історії. Зокрема вагомою складовою був перегляд документальної хроніки про Героїв Крут та бесіда про наслідування їх подвигу сучасниками, захисниками України.
На завершення робочого дня викладачіта студенти нашого коледжу відвідали урочистості та на власні очі побачили реалістичний вигляд презентацію бою під Крутами точніше історичну реконструкцію, яка була представлена на території міського залізничного вокзалу в містечку Бережани.
Подвиг студентів, які відважились непідготовленими стати на захист своєї країни 103 роки тому є справді неоціненним. Вони є ще одним доведенням того, що історію та перемоги завжди творять не генерали, не президенти, не аналітики, а прості люди, скромні студенти та світлі душею юнаки і юначки. І хоч для тих трьохсот відважних хлопців битва завершилась смертельно, та все ж з кожним роком ми ще більш переконуємось, що вони насправді живі, вони вічні, невмирущі. Адже свідчення цього ми вже неодноразово бачили і в інших подіях протягом того століття. Цей дух студентів-захисників проявлявся у юнаках, що брали участь у Зимових походах армії УНР, у тих, хто боровся в рядах ОУН, УПА, у тих, хто писав самовидавнідесидентські твори, і тих хто слухав і поширював живе українське слово. Також ми бачили цей дух звитяги в очах тих, хто робив «Революцію на граніті», тих, хто з помаранчевими стрічками днював і ночував на майдані Незалежності у 2004-му, тих, кого намагались поставити на коліна «беркутівці» 30 листопада 2013-го, і тих хто кривавою зимою 2014-го ціною власного життя та безпеки відстояв нам, українцям, Гідність. Цей дух слави живе у добровольцях, волонтерах, захисниках, тих, хто боронив ДАП, тих хто звільняв Слов’янськ, тих, хто гинув під Іловайськом і Дебальцево.
Вагомо, що тоді їх було лише кількасот, а тепер їх плеяда сягає мільйонними числами славетних захисників, які завжди протягом цього останнього століття різними способами, формами, методами, у різних ситуаціях боронили та боронитимуть свою рідну землю, а також примножуватимуть ці невмирущі цінності, патріотизм та доблесть у ширші віти нових поколінь роду козацького, нації української. Саме в них життя, безпека і слава України.