Права людини понад усе
Права людини – є основоположними та визначальними для життя та діяльності людини. Права людини гарантуються міжнародними та національними законодавчими актами і дають можливість людям реалізовувати свої потреби. До Дня прав людини кафедрою філософії та міжнародної комунікації гуманітарно-педагогічного факультету для студентів економічного та гуманітарно-педагогічного факультетів було проведено Круглий стіл «Філософський зміст обґрунтування прав людини», конкурс творів-есе, конкурс творчих робіт, а для студентів юридичного факультету – інтелектуальні дебати. Метою заходів стало розгляд проблемних питань захисту прав і свобод людини та визначення шляхів їх вирішення. Студенти творчо та різнопланово підготувались і виступили із доповідями. Під час проведення заходів вони обговорили актуальні теми захисту прав дитини, проблеми захисту прав дітей на окупованих територіях та під час збройних конфліктів, захисту прав жінок та проблеми ґендерної дискримінації, тощо.
10 грудня міжнародна на спільнота відзначає День прав людини (Human Rights Day). Саме у цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини. Загальна декларація прав людини є видатним документом в історії людства. Цим документом закріплено, що права людини – невід’ємний елемент людської особистості і людського буття. Загальною декларацією прав людини започатковано процес створення системи міжнародних стандартів у галузі прав людини, набуття ними універсального характеру. Загальна декларація стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини. Крім основних прав людини, Загальна декларація прав людини докладно перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а так ож права в економічній, соціальній і культурній сферах.
До створення цього універсального документу не існувало ефективного та дієвого механізму захисту основоположних і невід’ємних прав людини. Особливо гострим стало питання захисту прав людини після Другої світової війни. Увесь світ тоді об’єднався заради однієї спільної мети – створення єдиної міжнародної системи захисту прав людини.
У Преамбулі Загальної декларації прав людини Генеральна Асамблея зазначила, що «проголошує цю Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав-членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією».
Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. Окупація Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим, порушення прав людини цією державою на тимчасово окупованій території України АР Крим, агресія Російської Федерації на сході України, численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і основоположних свобод.
Тому як ніколи. сьогодні суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.
Отже, пропонуємо перевірити ваші знання про права людини та пройти тест «Права людини – чи знаєте, чи згадаєте, чи впізнаєте» (сайт Українського кризисного медіа-центру)
https://uacrisis.org/uk/test-prava-lyudyny-chy-znayete-chy-zgadayete-chy-vpiznayete
Завідувач кафедри філософії
та міжнародної комунікації
Інна Савицька