Здобувачі вищої освіти освітньо-професійних програм «Соціальна робота», «Соціально-психологічна реабілітація» оволодівають знаннями засобами неформальної освіти
Коло професійної діяльності соціальних працівників на сьогодні майже не обмежене: це профілактика захворювань і залежностей; робота з різними групами дітей і молоді; соціальна робота з людьми третього віку, чорнобильцями, військовослужбовцями, переселенцями, воїнами АТО… Цей перелік можна продовжувати.
Підлітки – саме та вразлива категорія, з якою необхідно постійно працювати, оскільки це – наше майбутнє. Тісна співпраця з Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді дозволяє постійно долучати здобувачів вищої освіти до різноманітних вебінарів та заходів, які згаданий центр пропонує. Так, разом з Центром громадського здоров’я здобувачам вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 231 «Соціальна робота» освітньо-професійних програм «Соціальна робота», «Соціально-психологічна реабілітація» було запропоновано не тільки прослухати, а й включитися в активну діяльність під час проходження вебінарів, присвячених здоров’ю підлітків.
Спікери вебінару – Ірина Цісар (соціальний працівник Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) та Отто Стойка (к.мед.н., лікар-методист Київського міського Центру громадського здоров’я) не тільки розповідали про власний досвід та дані ВООЗ, але й заохочували учасників висловити свої враження. Побажань і коментарів було так багато, що часу, відведеного для цього, не вистачило для відповіді на запитання всіх учасників.
І як вирок прозвучав висновок про найвищу смертність, яку викликає саме тютюн серед усіх психоактивних речовин (алкоголь, канабіс, героїн, кокаїн, амфетаміни…). Статистичні дані теж приголомшливі: щоденно в Україні помирає 230 людей від тютюну та нікотину, тобто 85 тис. за рік, що складає 15% усієї смертності.
13 квітня здобувачі вищої освіти разом з викладачами долучилися до роботи вебінару «Як допомогти дитині організувати здоровий простір проживання (дім, гуртожиток). Навички здорового способу життя та особистої гігієни». Питання режиму дня та відпочинку; особистої гігієни та здорового сну; рухової активності та організації фізичних вправ вдома спонукали учасників до самоаналізу.
Всім відома користь простих фізичних вправ. А давайте спитаємо у себе: «Ми їх дотримуємось?» Більшість виправдовується відсутністю часу, завантаженістю тощо. А під час карантину? Невже не можна виділити 10-15 хвилин, щоб зміцнити своє здоров’я та показати позитивний приклад власним дітлахам? Корисними були рекомендації щодо зміни робочого положення під час сидячої роботи; встановлення таймеру; за можливістю прогулянки на свіжому повітрі за відсутності людей та ін. Нагадування про перекуси спонукало учасників згадати перший вебінар. Під час карантину особлива увага зверталась на підтримку чистоти у квартирі. Так, регулярне провітрювання, за дослідженнями вчених, знижує ризик захворювань, позитивно впливає на здоров’я нервової системи, самопочуття та працездатність. Також необхідно робити і вологе прибирання, фокусуючи його на тій поверхні, якої частіше торкаєтесь. І найголовніше під час карантину, щоб уникнути інформаційного перевантаження, необхідно користуватися джерелами Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я МОЗ України, оскільки вони надають лише достовірну інформацію. І як порада було запропоновано, як найкраще використання часу, читання художньої літератури, перегляд фільмів, спілкування з дітьми.
Останній, четвертий вебінар циклу "Алкоголь і підлітки" був присвячений профілактиці вживання підлітками слабоалкогольних напоїв та енергетиків. Так, було з’ясовано вплив алкоголю на психічний та фізичний розвиток дитини. Жвава дискусія розгорнулася навколо питання: «Чому люди п’ють?». А відповідь була проста: вживання алкоголю – це частина алкогольного культу. За даними WHO (2014 р.) наша держава є серед країн з найвищим рівнем споживання алкоголю у світі. Для молоді найбільшу загрозу становить саме напивання, як спонтанне вживання великої кількості алкоголю.
Після завершення циклу вебінарів учасники пройшли тестування та отримали сертифікати.