«Через 4 роки після загибелі останньої бджоли – загине людство» - Альберт Ейнштейн
Експертна думка фахівця з бджільництва – пані Леонори Олександрівни Адамчук, доцента кафедри конярства та бджільництва НУБіП України
Телеканал ATR
Світове виробництво меду складає 1,7 млн. тон на рік, і на частку України припадає близько 6% від загального виробництва. За даними FAO за 2013 рік, Україна займала перше місце з виробництва меду серед країн Європи (з валовим продуктом у 85 тис. тон). У 2014 в результаті анексії Криму, обсяг експорту упав до 67 тис тон. Тобто, близько 20% всього меду вироблялося в Криму. Згодом ситуацію виправили за рахунок збільшення посівних площ соняшника на материку.
- Які актуальні питання розглядає світова спільнота у бджільництві?
Останні десятки років найактуальнішим питанням у світі з бджільництва стала масова загибель бджіл у світі, яку назвали – синдромом руйнування колоній. Вчені світу називають різні причини цього явища.
Однією із особливостей такого тривалого існування бджіл (наука називає 15 млн. років, так як бджолу знайшли застиглою всередині бурштину) є саме існування сім’ї бджіл як цілісного організму. Саме тому, розпад цього організму призводить до неминучої загибелі бджіл, адже поодинці комахи існувати не можуть.
- Альберт Ейнштейн у свій час сказав фразу: «через 4 роки після загибелі останньої бджоли – загине людство» - наскільки ці слова відповідають дійсності?
Бджільництво займає проміжне положення між рослинництвом і тваринництвом. Насамперед це пов’язано з тим, що основна роль бджіл на планеті – це запилення рослин. 90% рослин нашої планети своєму розмноженню, продукуванню, а значить й існуванню зобов’язані бджолам, за що щедро їх віддячують пилком і нектаром, з якого бджоли виробляють мед. Ці трофічні зв’язки складалися впродовж тисячі років, і будь яке втручання з боку людини веде до загибелі і рослин і бджіл. Отже, не стане бджіл, не стане і 90% рослин. А рослини є джерелом кисню, продукції для людей, кормовиробництва для тварин. Тому за рослинами зникнуть тварини. А людство стикнеться з катастрофічною продовольчою проблемою.
- Розкажіть, а що ж зумовлює загибель бджіл і як цього уникнути?
Світова наука довго працювала над цим питанням. Насамперед, це безвідповідальне та хибне застосування пестицидів і антибіотиків відносно бджіл (що пов’язано із низькою освіченістю працівників аграрної сфери у питаннях бджільництва).
- Тобто, всі проблеми зв’язані із недостатнім рівнем знань агронома, фермера і самого бджоляра?
На превеликий жаль, саме так. У будь-якій справі повинні працювати професіонали, які розуміють біологію бджоли, її роль у збереженні різноманіття, принципи і методи утримання і розведення бджіл і дуже багато різних особливостей, які необхідно враховувати у роботі з бджолою. Ситуація в країні, тай у світі складаються так, що бджільництвом починають займатися уже старші люди, які пішли на пенсію.
- Де ж можливо здобути освіту з бджільництва?
На відміну від багатьох Європейських країн, Україна має багатоступеневу освіту у бджільництві, чим може пишатися. Це ряд закладів де готують бджолярів різних освітніх ступенів. Серед училищ передові позиції займає Гадяцьке аграрне училище, де готують бджолярів різних розрядів, як робочу спеціальність. Серед коледжів – Чернятинський коледж у Жмеринському районі, тут готують молодших бакалаврів за спеціальністю технолог з бджільництва. Вищу освіту та науковий ступінь з бджільництва можливо здобути у Національному університеті біоресурсів і природокористування України на факультеті тваринництва та водних біоресурсів. У складі факультету є спеціалізована кафедра яка працює понад 90 років, має свою наукову школу та практичну базу у вигляді Голосіївської навчально-дослідної пасіки. Після закінчення НУБІП, діти отримують ступінь магістра та кваліфікацію технолог-дослідник у певній галузі. Бо на факультеті навчають не лише бджільництву, а й скотарству, свинарству, вівчарству, птахівництву, рибництву та іншим спеціальностям.
- Прокоментуйте будь ласка, яка наразі ситуація з працевлаштуванням майбутнього технолога з бджільництва?
Зазвичай, по закінченню НУБіП наші випускники отримавши не тільки базові знання із спеціальності, а й управлінські навички та пройшовши практичну підготовку на передових компаніях, будують власний бізнес. Однак, є такі, що очолюють великі промислові пасіки, що налічують понад 1000 бджолиних сімей. Деякі побувавши під час навчання на стажуванні за кордоном, обирають для подальшого життя і праці одну з країн Європи. Певна кількість випускників займається розробкою та впровадженням нових технологій переробки продукції бджільництва. Останнім часом з’являється багато спеціалізованих бджільницьких магазинів, де можна придбати харчові добавки чи різні корисні десерти на основі продуктів бджільництва.
- Пані Леоноро, які продукти бджільництва найбільш популярні на ринку??
Звичайно на ринку найбільше люди купують мед. Однак є й інші продукти бджільництва які є навіть більш цінними. Серед них бджолине обніжжя (пояснення що це), перга, трутневий гомогенат, маточне бджолине молочко, прополіс.
- Чи можливо виробляти ці продукти пересічному пасічнику, чи є відповідна нормативна документація для оцінки їх якості та подальшої реалізації?
Так, можуть. Розроблені та впровадженні державні стандарти на виробництво всіх продуктів бджільництва. Окрім того можливо розробляти технічні умови виробництва будь-якого продукту. Наприклад, в НУБіП України готують методичні та науково-практичні рекомендації для будь яких виробничих умов.
- Фермерство і бджільництво, що їх пов’язує і як співпрацювати?
Перше, що повинно лягти в основу співпраці між фермерами, що займаються рослинництвом та власниками пасічних господарств, це попередження отруєння бджіл засобами захисту рослин. Чітка організація спільної роботи щодо запилення ентомофільних культур та використання їх як джерел меду, є запорукою економічної успішності як пасічника, так і аграрія.
- Пані Леоноро, розкажіть з чого почати, якщо хочеш займатися бджільництвом?
Перше що необхідно зробити, це провірити чи не має людина алергії на бджолину отруту (апітоксин). Якщо реакції на вжалення не має, або це легкий набряк місці вжалення, можна планувати себе у бджільництві.