Заняття з книгами живить юність, веселить
старість, прикрашає щастя, розраджує у нещасті.
Цицерон
Із 2004 року 24 травня в Україні – День cлов'янської писемності та культури. Це свято відзначають не тільки в нашій країні, а й у Білорусі, Чорногорії, Чехії, Словаччині, Сербії, Болгарії тощо як свідчення єдності витоків всіх слов'янських культур і належне місце серед них української культури і мови.
Для студентів групи М-11М, дякуючи викладачам циклової комісії гуманітарних дисциплін та науковим співробітникам ДІАЗу м. Бережани, відзначення цієї дати стало ще однією можливістю побачити книгу як унікальну культурну цінність, носія духовності нації. Хлопці отримали змогу погортати сторінки стародруків та зрозуміти їх вагу в прямому (3кг 996г) та переносному (безмежне джерело знань про минувшину) значенні.
У вступному слові викладач української літератури Галина Кренцель наголосила, що свято приурочене до дня вшанування пам’яті Святих Кирила і Мефодія, проповідників християнства, котрі вважаються батьками слов’янської абетки, сформованої на основі грецького письма. Брати також переклали з грецької Псалтир та Євангеліє. Кирилицею на Русі користувались аж до 1708 року, яка вважалась офіційною слов’янською мовою літописання. Книгодрукування справедливо називають найважливішою революцією людської цивілізації. У час інформаційного буму ще більше відчувається сила книги, тому що тільки книга дає достатньо часу осмислювати прочитане.
Продовжили думку викладача наукові співробітники ДІАЗу м. Бережани.
Олена Лугова розповіла студентам цікаві факти з життя та діяльності братів Кирила і Мефодія, «пересипавши» слова мальовничими ілюстраціями.
Володимир Парацій розповів студентам історію функціонування двох друкарень у монастирі отців Василіян у Почаєві. Також розповів про «мандрівку» стародруку Євангеліє початку 19 століття. Книга після передачі монастиря до Московського патріархату була викуплена, як і багато інших видань, паном Димедом зі Львова, а далі була ним, мабуть, подарована церкві с. Рай. Тепер цей стародрук також став цінним експонатом у Музеї переслідування церкви в м. Бережани.
Виступ Надії Волинець про історію стародруку «Мінея» 1777 року захопив увагу хлопців, бо книга з друкарні Почаївського монастиря пройшла невідомий і донині шлях, але «брала участь» у богослужіннях в церкві с. Лісники до 1937 року, а тепер експонується в Музеї переслідування церкви в м. Бережани.
Захід вдався напрочуд цікавим та повчальним. Студенти не лише уважно слухали, але ставили запитання, розглядали книги, кожному хотілося потримати їх у руках чи хоч доторкнутися, здійснивши таким чином подорож у часи, коли народжувалися стародруки.