Надія Михайлівна: "Ми прагнемо до підвищення якості освітніх послуг"
Ми продовжуємо наше спілкуватися із завідувачами кафедр напередодні всеуніверситетської наради, аби дізнатися чим живуть колективи, які вони очолюють, яким був для них рік 2017-й і плани на 2018-й. Сьогоднішня наша розмова із завідувачем кафедри загальної хімії Надією Антрапцевою.
— Надіє Михайлівно, то яким же був 2017 рік для вашого колективу? Чим запам'ятався?
— 2017 рік для колективу нашої кафедри видався насиченим на події. Найбільш значущою з них стала Всеукраїнська олімпіада з хімії, що відбувалася на базі хімічних кафедр нашого університету. Враховуючи, що в ній планувалася участь найкращих студентів із багатьох українських вишів, важко перебільшити її значення для іміджу університету. Разом з тим, матеріально-технічна база лабораторій нашої кафедри потребувала технічної і технологічної модернізації. Тому вже у лютому, за ініціативою керівництва університету та деканату агробіологічного факультету, розпочався ремонт навчальної лабораторії кафедри, в якій планувалося проведення практичного туру олімпіади. У результаті і учасники, і викладачі, які їх супроводжували, були приємно вражені нашою базою. Для нас же найбільш приємним стало те, що перше загальнокомандне місце вибороли представники НУБіП. Гарні враження залишились і в учасників настановчої конференції МАН України, яка відбувалася на базі університету.
Такі схвальні відгуки, безумовно, сприяють закріпленню іміджу нашого університету та його статусу, як одного з лідерів вищої освіти в Україні. Це і є найбільш дієва профорієнтаційна робота! Тому принагідно від всього колективу кафедри, який спрацював на славу, висловлюємо слова вдячності керівництву університету та деканату агробіологічного факультету – за сприяння та підтримку.
Зусилля колективу кафедри були спрямовані на досягнення цілей, поставлених перед кожним викладачем у розрізі багатовекторної стратегії розвитку «Голосіївська ініціатива - 2020». Вирішенню найважливішої з них – підвищенню якості навчального процесу – сприяло 100% забезпечення дисциплін, закріплених за кафедрою, сучасною навчально-методичною літературою, електронними навчальними ресурсами тощо, необхідних для формування стійких хімічних знань, умінь та навичок студентів на рівні державних стандартів освіти. Крім того, на кафедрі вперше у 2017 р. запроваджено викладання англомовного курсу «Сhemistry» для студентів факультету конструювання та дизайну.
Подальшого активного розвитку набула і наукова та інноваційна діяльність кафедри. За результатами завершених наукових робіт видано монографію «Тверді розчини фосфатів мікроелементів» (автори проф. Антрапцева Н.М., доц. Солод Н.В. – Ред.)», серію статей, отримано патенти та авторські свідоцтва. Започатковано новий напрям наукових досліджень за держбюджетною фундаментальною тематикою, відповідно до проекту доц. Кочкодан О.Д., який переміг у конкурсі Міністерства освіти і науки України. Публікаційна активність НПП кафедри була спрямована на статті в міжнародних цитованих наукових виданнях. До речі, всі викладачі кафедри мають h-індекс за міжнародною науково-метричною базою даних Scopus.
Інтелектуальному та особистісному розвитку студентської молоді сприяє робота п’яти студентських наукових гуртків, а також організація та проведення загальноуніверситетських навчально-просвітницьких та виховних заходів «Хімічний кросворд» та «Хімічний брейн-ринг». Приємно відзначити, що у 2017 році ці змагання зібрали рекордну кількість учасників з різних курсів і факультетів.
Не конкретизуючи всі досягнення колективу кафедри, скажу: результатом напруженої, активної роботи кожного викладача стало зростання коефіцієнту рейтингу кафедри до 2,12.
— А чого очікуєте від 2018 року?
— Хочеться вірити, що 2018-й стане роком, коли стабілізується ситуація на сході нашої країни і нарешті настане довгоочікуваний мир. І, звичайно, готуємося до визначної події – 120-річчя нашого університету. Цю дату наша кафедра зустріне новими звершеннями, здобутками та перемогами.
— Які найближчі плани і найбільш перспективні напрями розвитку?
— Планів – і найближчих, і перспективних - з усіх видів діяльності кафедри багато. Стосовно найважливішої з них, навчальної роботи, – це підвищення якості хімічної підготовки студентів через постійне вдосконалення педагогічної майстерності викладачів, методології системного підходу до проведення всіх видів навчальної роботи, вдосконалення і адаптації робочих програм хімічних і спеціальних дисциплін для підвищення професійного інтересу і мотивації студентів до вивчення хімії, сприяння використанню хімічних знань для виконання курсових і дипломних робіт, посилення інтеграції кафедри з випускаючими кафедрами, збільшення переліку дисциплін, що викладаються англійською мовою.
Плануємо активізувати роботи з впровадження вперше синтезованих і досліджених фосфатів мікроелементів, що мають поліфункціональні корисні властивості. Для цього є всі підстави, оскільки під час випробувань в дослідно-виробничих умовах вони виявили значну ефективність в якості препаратів для обробки насіння сосни та ялини, органо-мінерального добрива з мікроелементами для вирощування сіянців туї західної, препаратів для вирощування дубового шовкопряду, нових мінеральних кормових добавок для ВРХ.
У найближчих планах колективу кафедри інтенсифікувати дослідження відповідно до договору про співпрацю з відділами Ізраїльського океанографічного та лімнологічного інституту (м. Хайфа), в межах якого старший викладач кафедри Кравченко О.О. вже другий рік поспіль проходила наукове стажування, проводячи дослідження у межах двох міжнародних проектів «The identification of biomarkers for monitoring oil pollution» і «Characterization of the Iap family genes in the colonial tunicate Botryllus schlosseri».
Не деталізуючи всі плани і задуми скажу, що вони спрямовані на реалізацію заходів щодо підтвердження статусу нашого університету як національного і дослідницького.
— Як завідувач чого саме очікуєте від всеуніверситетської наради? Можливо маєте які пропозиції і побажання?
— Такі зібрання дають можливість побачити роботу кафедри збоку, оцінити її місце, роль та внесок у спільну роботу всього колективу університету, порівняти наші здобутки і плани з тим, які мають колеги із інших кафедр, обмінятися думками щодо реалізації нового курсу розвитку університету та ролі кафедри в ньому. Очікую отримати від цієї наради позитивний емоційний поштовх до досягнення нових амбітних цілей.
Розмовляла Ірина Білоус