9 February 2017, 13:22
Своїми витоками кафедра сягає 30-х років XX ст., а як самостійна одиниця почала існувати з 1957 року.
Першим завідувачем кафедри був доктор філософських наук, професор В.І. Колодяжний, який очолював кафедру впродовж 1957-1963 рр.
З 1963 р. по 1970 р. кафедрою керував заслужений працівник вищої школи УРСР, доктор філософських наук, професор М.О. Логвин, який створив на кафедрі власну філософську школу дослідження проблем сучасного природознавства. З 1970 р. по 1995 р. кафедру очолював Заслужений працівник Вищої школи, доктор філософських наук, професор В.П. Ключніков, до сфери наукових інтересів якого входили проблеми методології пізнання. З 1995р. по 1999 р. кафедрою керував доктор філософських наук, професор Б.А. Головко, який досліджував проблеми філософської антропології. З 1999 р. по червень 2000 р. кафедру очолював, професор А.М. Черній, проблемним полем наукових досліджень якого є філософська антропологія, українська філософія, філософія релігії, філософія науки.
З серпня 2000 року і донині кафедру очолює професор Л.А. Чекаль, у сфері наукових інтересів якого дослідження проблем філософії техніки та соціальної філософії.
Протягом шести десятиліть існування кафедри філософії як загальноуніверситетського підрозділу значна увага приділялась і приділяється удосконаленню педагогічної та лекторської майстерності викладачів. Науково-педагогічним персоналом кафедри видається значна кількість навчальної та навчально-методичної літератури.
Сьогодні діяльність кафедри філософії зосереджується на дослідженні широкого кола філософських проблем з метою реалізації нового підходу до викладання філософії в вузі, згідно вимог реформування вищої освіти за Болонською програмою навчання. Принциповою методологічною основою викладання філософських дисциплін, яке забезпечується кафедрою філософії, є поєднання історико-хронологічного та проблемного підходів. Запропонований проблемний підхід передбачає виділення наскрізних проблем пов'язаних із діалектикою, логікою та теорією пізнання, філософією науки тощо.
Особлива увага приділяється дослідженню теоретичних принципів взаємодії філософії та історії філософії, розробці нових методологічних підходів до аналізу класичної та сучасної філософії. На кафедрі діють наукові школи професорів Чекаля Л.А., Лук'янця В.С. та Максюти М.Є.
Результати творчих пошуків членів кафедри висвітлені в численних публікаціях: монографіях, статтях у фахових виданнях, навчально-методичних посібниках та тезах виступів на міжнародних конференціях. Однією з форм науково-дослідної діяльності кафедри філософії є проведення теоретико-методологічних семінарів, що дають можливість виявити та обговорити найактуальніші проблеми сучасного стану розвитку фундаментальних наук.
Зміна пріоритетних напрямків наукових досліджень, що виявляється в ґрунтовній розробці методології філософії, знайшла відображення у лекційних курсах, вибіркових навчальних дисциплінах, спецкурсах та спецсемінарах.
Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі численних наукових конференцій. Зокрема, в щорічній міжнародній науковій конференції «Дні науки філософського факультету» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, у міжнародних науково-теоретичних конференціях Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Дніпропетровського, Львівського, Івано-Франківського університетів, у Харківських Сковородинівських читаннях тощо.
Основним завданням роботи кафедри є викладання нормативних курсів “Філософія”, “Релігієзнавство” і “Логіка” для студентів та аспірантів стаціонарної і заочної форми навчання; а також “Філософія науки та інноваційного розвитку” для магістрів.
Спільно з Інститутом філософії ім. Г. Сковороди НАН України щорічно проводиться науково-метологічний семінар „Наука та освіта на зламі століть”. За останні три роки кафедра виступила організатором трьох науково-практичних конференцій, за підсумками яких видано збірники наукових праць.
При кафедрі успішно функціонує навчально-консультаційний пункт з підготовки здобувачів та аспірантів до складання вступних та кандидатських іспитів з філософії.
кафедра у соціальних мережах | |
|