Цікаво та пізнавально: підсумки інформаційно-аналітичної навчальної практики студентів-міжнародників
Із 9 червня до 4 липня 2025 р. студенти 2 курсу освітньо-професійної програми підготовки бакалаврів денної форми навчання спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» успішно пройшли інформаційно-аналітичну навчальну практику. Базами практик, зокрема, стали навчально-наукові й науково-дослідні лабораторії кафедри міжнародних відносин і суспільних наук, а також Музей історії університету. У ході реалізації завдань практики відбувалися як робота безпосередньо на базах практик, так і виїзні заходи, тісно пов’язані зі змістом практики.
Під час практики студенти мали зустріч із Максимом Макаренком: співзасновником компанії Daitex Software (займається розробкою спеціалізованого програмного забезпечення для аналізу інформації; складанням, тестуванням й оптимізацією відповідних стратегій та систем). Було розглянуто ключові аспекти побудови та функціонування ETL-систем (Extract, Transform, Load), які широко використовуються у сфері обробки великих обсягів даних. Також були підняті теми ролі ETL у процесах бізнес-аналітики, автоматизації звітності та прийняття управлінських рішень на основі якісних даних. Зустріч сприяла глибшому розумінню сучасних ІТ-інструментів обробки даних і мала практичну користь.
Про місце та роль грантових програм у сфері міжнародної комунікації говорили із Богданою Орос – магістром міжнародних відносин із п’ятирічним досвідом у сфері аналітики та громадської діяльності. Наразі працює в громадській організації «КримSOS» менеджером у соціальній сфері. Активно займається розвитком громадянського суспільства та посиленням спроможності громад. Богдана Орос докладно пояснила, як і де шукати можливості фінансування грантових програм, на які чинники варто звертати увагу, та під яким кутом розглядати умови конкурсу, щоб не припуститися помилок. Особливий акцент лекторка зробила на важливості чіткого формулювання ідеї та відповідності заявки вимогам грантодавця. Вона також наголосила на ролі реалістичного бюджету та чіткого плану реалізації проєкту, адже саме це часто визначає успіх або невдачу. Підсумком зустрічі стала спроба студентів створити власний грантовий проєкт.
Не менш інформаційно насиченою була гостьова лекція Олексія Фещенко – експерта Фонду громадської дипломатії, політичного аналітика, консультанта і проєктного менеджера. Ключовою темою обговорення стала роль інформаційно-аналітичної діяльності в міжнародних відносинах. Впродовж зустрічі Олексій Фещенко поділився зі слухачами своїми думками, досвідом та баченням стосовно таких тем: що таке інформаційно-аналітична діяльність; які особливості професії аналітика; як працювати з інформаційними джерелами; ключові аспекти інформаційної гігієни. На прикладі діяльності Фонду громадської дипломатії, аналітик продемонстрував роль інформаційно-аналітичної роботи в контексті формування міжнародних партнерств. Як відмітив Олексій Фещенко: «Ми живемо в епоху постправди, яка за рахунок сучасних інформаційних технологій ще більше набирає обертів. Тому зараз, як ніколи, актуальним та важливим є розвиток критичного мислення, яке є ключовим ядром аналітичної діяльності. Опанування цієї навички стане в нагоді як у професійній діяльності, так і загалом у повсякденному житті, адже дасть змогу виокремлювати істинні знання, дії та наміри від хибних». Практичним завданням для студентів стало написання есе на одну із трьох тем запропонованих аналітиком.
Відвідали й осередок різноманітної інформації – бібліотеку університету, де прослухали грунтовну лекцію директора бібліотеки Тетяни Кіщак на тему академічної доброчесності та проблеми плагіату. Окрім лекції, організатори зустрічі провели пізнавальну гру-квест бібліотекою університету, яка не лише допомогла краще орієнтуватися у бібліотечному просторі, а й стала ефективним інструментом для розвитку командної взаємодії та критичного мислення серед студентів, сприяючи згуртуванню групи.
Разом з Оксаною Силкою, директором музею історії НУБіП України, професором кафедри міжнародних відносин і суспільних наук, долучилися також до упорядкування фондів Музею, пов’язаних із проблематикою Другої світової війни. У процесі роботи здійснювали первинний аналіз, звірку фактів, тематичну систематизацію та узагальнення отриманих даних. Уся опрацьована інформація була внесена до єдиної узагальнюючої таблиці, яка дозволяє бачити широку панораму участі представників університетської громади у війні. Найближчим часом ця таблиця буде опублікована на офіційному сайті університету, що дозволить зробити матеріали доступними для широкої академічної та громадської спільноти, а також сприятиме збереженню пам’яті про героїв у цифровому просторі.
У контексті виїзного блоку практики відвідали публічний захід «Україна – Центральна Азія. Стратегія оновленого партнерства», зорганізованого Фондом громадської дипломатії. Мета заходу полягала в активізації теми українсько-центральноазійських відносин, оцінці сучасного стану співпраці, окресленні перспектив та стратегічних напрямків подальшої взаємодії. Серед спікерів були: Даніал Саарі — директор Центру політичних досліджень Школи політики і права Алмати; Інна Волошенко — кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародного регіонознавства ННІ міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка; Віталій Кулик — політолог, завідувач Лабораторії протидії дезінформації КНЕУ; Олексій Фещенко — експерт Фонду громадської дипломатії, модератор заходу. У рамках програми: презентували аналітичний матеріал «Дипломатичний формат 5+1»; обговорили перспективи формату «C5 + Україна»; проаналізували потенціал України у співпраці з регіоном у сферах дипломатії, безпеки, торгівлі, освіти та технологій; провели відкриту дискусію з відповідями на запитання аудиторії.
У рамках реалізації програми практики також відвідали Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, де надихнулися кураторською екскурсією Христини Бурдим виставкою «Тінь від води». Вона змусила замислитися над важливими питаннями ідентичності, пошуку, втрат, циклічності та надії. Почуте та побачене нікого не залишило байдужим.
Вікторія Шеховцова-Бурянова, асистент кафедри філософії та міжнародної комунікації, поділилася секретами та кейсами ораторського мистецтва як одного із головних інструментів у дипломатичній діяльності. Спілкувалися про методи боротьби з ораторським страхом, зупинилися на азах написання промови, аналізі її структурних елементів, як правильно готуватися до публічного виступу та багато іншого. Крім того, студенти мали змогу відчути себе у статусі оратора, долучившись до майстер-класу Вікторії Шеховцової-Бурянової.
Познайомилася із секретами ефективного інструменту для оформлення презентаційних робіт – платформою Canva. За допомогою цієї платформи студенти створювали резюме, сторіз, буклети профорієнтаційного характеру зі спеціальності, які потім аналізували на наявність неточностей у структурі та змісті робіт.
Також міркували про переваги та перспективи фаху міжнародника, поділившись власними історіями вибору спеціальності, під час всебічного аналізу характерних рис професії. Знімали відеорілзи, у яких розповідали, чому обрали саме міжнародні відносини, ділилися асоціаціями, що виникають зі спеціальністю — кожен зі студентів виголошував одне ключове слово, що, на його думку, її найкраще характеризує. Окрім цього, креативно підійшли до формату й зняли кілька динамічних відео у стилі популярних трендів із TikTok, що сприяло розкриттю індивідуальності кожного учасника, командному єднанню та сучасній популяризації спеціальності.
Крім того, пройшли онлайн-курс «Візуалізація даних», підтверджений сертифікатом як свідоцтвом про успішне опанування змісту курсу.
У кінці практики підвели підсумки та успішно представили результати своєї роботи на звітній конференції.
Оксана Силка,
професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
Вікторія Хвіст,
Людмила Лановюк,
доценти кафедри міжнародних відносин і суспільних наук,
керівники інформаційно-аналітичної навчальної практики