Присвячена 127-річчю НУБіП України ІV Всеукраїнська науково-практична конференція здобувачів вищої освіти «Досягнення і перспективи в захисті та карантині рослин»

May 14, 2025

13 травня 2025 року на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології відбулась ІV Всеукраїнська науково-практична конференція здобувачів вищої освіти.

Конференцію відкрила декан факультету захисту рослин, біотехнологій та екології, голова оргкомітету Юлія КОЛОМІЄЦЬ, яка звернулася до учасників з вітальним словом та зазначила, що вони мають прекрасну можливість поспілкуватись із відомими фахівцями в галузі захисту рослин та збагатитись їх професійним і життєвим досвідом. Тим більше, що майже всі гості є випускниками різних років факультету захисту рослин нашого університету.


В рамках пленарного засідання виступили Вадим ЧАЙКОВСЬКИЙ — заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів; Олександр ЛАПА — голова представництва «Аdvanta», директор ТОВ «ІНТЕКС — АГРО»; Юлія МИРОНОВА — начальник відділу розвитку органічного землеробства та біологізації інтенсивних технологій компанії BTU Ukraine; Тетяна БОНДАР — завідувач лабораторії нематології інституту захисту рослин НААН України; Оксана АФАНАСЬЄВА — завідувач лабораторії фітопатології інституту захисту рослин НААН України.

Заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Чайковський Вадим Миколайович звернув увагу присутніх, що напередодні нашої конференції, 12 травня, з ініціативи Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) щороку відзначається Міжнародний день здоров’я рослин, який є важливою подією для всього світу. Це особлива нагода привернути увагу до надзвичайної ролі рослин у нашому житті та підкреслити важливість захисту їхнього здоров’я. Наша країна входить в десятку найбільших експортерів аграрної продукції, тому утримувати такий високий рівень — задача майбутніх фахівців. Робота в Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, за словами Вадима Миколайовича, неймовірно важлива і відповідальна, а також дуже перспективна. В зв’язку з цим доповідач закцентував увагу студентів на необхідності накопичення якомога більшої кількості знань, обов’язковому вивченні іноземних мов, бо в умовах зростання обсягів міжнародної торгівлі та поширення інвазійних шкідливих видів захист рослин набуває критичної важливості.


Голова представництва «Аdvanta», директор ТОВ «ІНТЕКС - АГРО» Лапа Олександо Михайлович в своєму виступі зазначив важливість складових вимог до молодого фахівця із захисту рослин: наявність досвіду (тому так важливо проходити виробничу практику ще під час навчання), відповідальність, знання англійської мови, а також комунікація. Олександр Михайлович розповів учасникам про свій життєвий шлях після завершення нашого університету: від агронома із захисту рослин до директора ТОВ «ІНТЕКС - АГРО» та інших високих посад. І звернув увагу на те, що яким би не був генетичний потенціал рослин, але основна відповідальність у вирощування сільськогосподарських культур лежить на фахівці із захисту рослин. «Без захисту рослин, як без води…а рослини це фундамент життя на Землі, які відіграють ключову роль у стабільності природних і соціально-економічних систем, забезпечують енергію, підтримують біологічну рівновагу, гарантують продовольчу безпеку, сталий розвиток аграрного сектору, охорону довкілля та добробут суспільства», — зі слів Олександра Михайловича.


Начальник відділу розвитку органічного землеробства та біологізації інтенсивних технологій компанії BTU Ukraine Миронова Юлія Олександрівна, випускниця нашого факультету, зробила доповідь на тему: «Сучасні та дієві рішення комплексного захисту рослин від фітопатогенів для отримання продукції зі статусом Organic», в якій зосередила увагу на органічних технологіях вирощування сільськогосподарських культур, які іноді є більш стабільними, ніж інтегровані. Юлія Олександрівна відмітила, що багато хороших фунгіцидів не діють тільки через те, що порушуються регламенти їх застосування. Тому так важливо під час навчання в університеті опановувати дисципліни, що пов’язані із моніторингом, діагностикою шкідливих організмів, правилами застосування засобів захисту, технікою безпеки в захисті рослин. Питання використання біофунгіцидів викликало зацікавленість послідовності вибору цих препаратів в залежності від джерела інфекціїї патогену.


Про виклики сьогодення в наукових дослідженнях із захисту рослин говорили у своїх доповідях науковці Інституту захисту рослин НААН України — завідувачка лабораторії нематології Бондар Тетяна Іванівна та завідувачка лабораторії фітопатології Афанасьєва Оксана Геннадіївна. У доповідях науковці звернули увагу присутніх на методи моніторингу та контролю чисельності нематодозів сільськогосподарських культур, вміння ідентифікувати різні хвороби рослин. Студенти отримали запрошення на проходження практичного навчання на базі лабораторій Інституту.

 

Студенти та викладачі факультету з цікавістю прослухали всі доповіді, а потвім мали змогу задати питання спікерам й отримати розгорнуті відповіді.

Підсумовуючи пленарне засідання заступник декана факультету Оксана СИКАЛО відмітила, що сьогодні здобувачі вищої освіти мали можливість подивитися на обраний фах під різними кутами зору. Це робота у структурних підрозділах Держпродспоживслужби України, про роботу яких розповів Вадим Чайковський. Це вузькопрофільний і складний сегмент роботи державного службовця, який представляє країну на різних рівнях внутрішньої і зовнішньої політики, у державних органах та міжнародних організаціях. Це бізнесмен, менеджер, організатор, орієнтований на виклики на ринку аграрного виробництва, здатний комунікувати і вміти застосовувати за потреби регламенти засобів захисту рослин — про що говорили Олександр Лапа та Юлія Миронова. І це науковець, людина яка обирає творчий шлях, сповнений пошуку, спроможна доносити свої знання та впроваджувати їх у виробництво з гідною оплатою праці — про що відмітили Оксана Афанасьєва та Тетяна Бондар.


Всі доповідачі акцентували увагу на важливості спеціальності «Захист та карантин рослин» в умовах сьогодення, для розвитку аграрного сектору країни. Захист і карантин рослин — фах, що має не тільки наукове та бізнесове значення, це запорука життя на планеті!

 

Ольга Дмитрієва, доцент кафедри
інтегрованого захисту та карантину рослин 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook