Підсумки роботи ХІ Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Екологія – філософія існування людства»

April 24, 2025

За традицією на базі кафедри екології агросфери та екологічного контролю факультету захисту рослин, біотехнологій та екології НУБіП України 23-24 квітня 2025 року відбулась ХІ Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Екологія – філософія існування людства».
Основна мета конференції - обмін науковими ідеями, міжнародний та вітчизняний досвід щодо проблем досліджень в галузі екології та охорони навколишнього середовища, природоохоронних технологій, екологічної безпеки, глобальних та регіональних екологічних проблем водного та наземного простору – як у теоретичному так і у практичному відношенні, а також обговоренню наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС.
У конференції прийняли участь науковці та професори із провідних закладів вищої освіти Європи та України, зокрема: Вагенінгенський університет у м. Вагенінген (Нідерланди), Поморська академія в м. Слупськ (Польща), Тюбінгінський університет м. Тюбінг (Німеччина), Київський національний університет культури і мистецтв, Запорізький науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Відокремлений структурний підрозділ «Боярський фаховий коледж», Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, ВСП «Київський фаховий коледж міського господарства Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського».
Відповідно до програми міжнародної конференції, 23 квітня 2025 року відбулося пленарне засідання за участі гостей, науковців та учасників конференції. Міжнародну конференцію відкрила декан факультету захисту рослин, біотехнологій та екології, доктор сільськогосподарських наук, професор Юлія Коломієць. 

З привітальним словом виступила завідувач кафедри екології агросфери та екологічного контролю, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Олена Наумовська, яка висловила подяку за зацікавленість та участі до міжнародної конференції широкого загалу науковців, побажала учасникам конференції плідної роботи та наголосила, що налагодження науково-практичних зв'язків між науковими і виробничими колективами, залучення вчених і фахівців різних відомств до співпраці дозволить вирішити низку актуальних питань у галузі екології та охорони навколишнього середовища.

Академік НААН України, д.б.н., професор кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД Ігор Гудков, привітав учасників конференції та відмітив важливість і актуальність даного заходу. У своїй промові зазначив, що 26 квітня 2025 року відзначаються 39-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди. З того часу цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії.

Після відкриття конференції, пленарне засідання продовжили науковими доповідями міжнародних та вітчизняних науковців. Конференція проходила в змішаному форматі. Представили свої наукові роботи студенти 2, 3 та 4 курсів, магістри І р.н. спеціальності 101 «Екологія», аспіранти.
Наукова доповідь професора кафедри екології агросфери та екологічного контролю Віталія Гайченка на тему «Про Чорнобильські легенди» викликала у студентів зацікавлення, що радіонуклідне забруднення екосистем внаслідок аварії на ЧАЕС сприяє інтенсифікації мікроеволюційних перетворень у популяціях ряду видів тварин, через зміну норми реакції у відповідь на зміну умов навколишнього середовища. Доповідач виділив два напрямки цього процесу - адаптація до умов змін навколишнього середовища і стабілізуючий добір.

Доцент кафедри екології агросфери та екологічного контролю Віта Строкаль виступила з науковою доповіддю на тему: «Стратегії національної політики щодо управління водними та земельними ресурсами території Дніпровського басейну (за підтримки EU Horizon Path4Med project)». Представила основні результати аналізу впроваджених та розроблених стейкхолдерами інноваційних технологій та природоорієнтованих рішень щодо управління водними та земельними ресурсами в басейні річки Дніпро в Україні, а також їхню роль в підвищенні ефективності аграрної галузі на території Дніпровського басейну.


Доповідь на тему «Дослідження потенціалу представників родин бобових та капустяних для фіторемедіації свинцю у ґрунті» представив магістр І р.н. Андрій Гапоненко. Доповідь включала цікаві наукові факти про досліджувані рослини родини Вrassicaceae, які здатні до накопичення свинцю, та містила рекомендації щодо гірчиці білої сорту «Сонячна» яку рекомендують використовувати у випадку підвищеного вмісту свинцю у ґрунтах.
Магістр І р.н. ОПП «Екологія та охорона навколишнього середовища» Ігор Кравченко представив свої наукові дослідження на тему «Вплив змін клімату на Україну та світ», у ході доповіді відмітив, що підвищення температури, зміни в опадах та зміщення кліматичних зон, сильно вплине на сільське господарство, яке є важливою складовою економіки країни.


 

Здобувач phD доктора філософії за спеціальністю 101 Богдан Нікітченко представив наукову доповідь на тему «Біотестування сільськогосподарських земель за умов локального забруднення», в своїй доповіді зазначив, що у ході проведених досліджень не доведено високого рівня гострої фітотоксичності, але встановлено пригнічений ефект на сходах тест-об’єктів вищих рослин, що свідчить про залишкові кількості продуктів розкладу нафтопродуктів.
Продовжуючи наукові доповіді здобувач phD доктора філософії за спеціальністю 101 Сергій Лелюшок, представив результати досліджень щодо впливу несанкціонованих сміттєзвалищ на прилеглі агроценози, які викликають екологічні ризики для інших компонентів довкілля.

Бровко Дмитро аспірант 1 року навчання кафедри екології агросфери та екологічного контролю в науковій доповіді «Оцінювання збитків, завданих екосистемам Сумської області, унаслідок воєнних дій» зазначив, що на сьогодні існує нагальна потреба у проведенні комплексного оцінювання існуючих і потенційно-можливих впливів воєнних дій на екосистеми на прикладі Сумщини, визначення відповідних наслідків, зокрема щодо рівня засмічення земельних і водних ресурсів, пошкодження та знищення лісових ресурсів, особливо територій природно-заповідного фонду, хімічного й шумового забруднень атмосферного повітря, оцінці збитків у сільськогосподарському виробництві.
Студентки 2 курсу 3 групи спеціальності 101 «Екологія» Боровик Аріна та Комашко Кіра зупинились на питанні екологічного контролю, збереженні природних територій та об'єктів, сучасних підходах до визначення антропогенної трансформації ландшафтів Київської області.

 


На планерному засіданні були присутні близько 65 учасників міжнародної конференції, серед яких були провідні науковці, професори, доценти, молоді вчені, аспіранти, студенти. Організаційний комітет міжнародної конференції кожному з них вдячний за участь, зацікавленість у проблемі охорони довкілля, плідну співпрацю та обмін досвідом у ідеях і методиках.
Міжнародна конференція продовжила свою роботу секційними засіданнями, які відбулися 24 квітня 2025 року. Відповідно до програми, кожне секційне засідання мало своїх модераторів та секретарів, робота яких була злагодженою та організаційною.
За результатами обговорень, які супроводжували виступи наших учасників конференції, встановлені нові контакти та започатковані нові наукові проєкти. Це свідчить про те, що ХІ Міжнародна науково-практична конференція «Екологія – філософія існування людства», організацію якої забезпечили науково-педагогічні працівники кафедри екології агросфери та екологічного контролю факультету захисту рослин, біотехнологій та екології нашого університету, проведена на високому науково-практичному рівні, про що також свідчать схвальні відгуки учасників та гостей конференції.
Організаційний комітет конференції висловлює щиру подяку науковцям пленарного засідання, учасникам та гостям конференції, модераторам та секретарям секційних засідань.


Світлана Паламарчук,
доцент кафедри екології агросфери
та екологічного контролю

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook