Студенти юридичного факультету відвідали Круглий стіл на тему «Шляхи імплементації рішень ЄСПЛ у rpyпi справ «Ігнатов проти України» та дотримання вимог статті 5 Конвенції», що пройшов в Верховному суді
11 квітня 2025 року група студентів, що входять до складу наукового гуртка Конституційне право відвідала Круглий стіл на тему «Шляхи імплементаці рішень ЄСПЛ у rpyпi справ «Ігнатов проти України» та дотримання вимог статті 5 Конвенцїі». Круглий стіл відвідали: Каленчук Ангеліна, Безугла Олександра, Птаховська Вероніка, Василюк Світлана, Чебан Альона, Павленко Юлія.
Круглий стіл було організовано Верховним Судом спільно з Міністерством юстиціі України за підтримки проєктів Програм підтримки ОБСС для Украіни та проєктів Ради.
Круглий стіл був розпочатий о 9:30 з обговорення шляхів імплементації рішень ЄСПЛ у групі справ Ігнатов проти України та дотримання вимог статті 5 Конвенції з прав людини. Захід поділявся на 2 частини, його розпочали з вітального слово голови офісу Ради Європи Мачея Янчака. Далі була вітальна доповідь Станіслава Кравченка, Голови ВСУ. Він наголосив, що ключовою проблемою в практиці застосування запобіжних заходів в Україні залишається необґрунтованість та недостатня мотивованість рішень про тримання під вартою. Він зазначив, що на початку дії КПК 2012 року тримання під вартою застосовувалося у третині випадків, а нині – у понад двох третинах. Незважаючи на це, ситуація все ж краща, ніж до впровадження нового КПК. Голова ВС підкреслив важливість ролі апеляційних судів у формуванні сталої практики, особливо з огляду на те, що ці питання не підлягають касаційному перегляду. Разом з тим, суди мають всі необхідні інструменти – норми КПК значною мірою відображають практику ЄСПЛ, і їх належне застосування дозволить уникати порушень.
До доповіді Кравченка Расім Бабанли додав, що виконання рішень ЄСПЛ не завжди вимагає змін у законодавстві. Часто достатньо підвищити рівень правової обізнаності щодо причин, з яких Суд фіксує порушення, щоб поступово подолати ці проблеми в українській правозастосовній практиці.
Далі в онлайн - режимі виступав Микола Гнатовський, суддя ЄСПЛ. Він звернув увагу, що порушення статті 5 Конвенції у справах проти України є типовими та повторюваними. Він навів шість основних сценаріїв таких порушень, серед яких – відсутність рішення суду про позбавлення волі, рішення без зазначення строку тримання, відсутність мотивування або затримка звільнення. Суддя підкреслив, що ці проблеми давно відомі, тому настав час не лише усвідомлювати їх, а й ефективно діяти для їхнього усунення.
Після нього виступала Маргарита Сокоренко, уповноважений у справах Європейського суду з прав людини. Вона нагадала, що рішення Суду є обов’язковими для України, і держава має усувати як індивідуальні, так і загальні порушення. Вона повідомила, що лише за перший квартал 2025 року ЄСПЛ виніс 17 рішень про порушення ст. 5 Конвенції щодо України. За її словами, багато порушень можна було б уникнути, якби національні органи враховували практику ЄСПЛ. Вона також наголосила на важливості наявності обґрунтованої підозри як передумови арешту та вимозі підтримувати її впродовж усього періоду тримання під вартою.
Другу частину заходу розпочала Надія Стефанів. Суддя Касаційного кримінального суду Верховного Суду, звернула увагу, що для цілей Конвенції домашній арешт прирівнюється до тримання під вартою, оскільки однаково обмежує особисту свободу. Вона навела приклад справи «Корбан проти України», де ЄСПЛ констатував порушення саме через відсутність належного мотивування рішення про домашній арешт. Водночас у справі «Медведчук проти України» порушення не було виявлено, оскільки суди належно обґрунтували ризики, що виправдовували обраний запобіжний захід.
Підсумовуючи Олександр Марчук, голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, наголосив, що питання реалізації рішень ЄСПЛ у справах щодо статті 5 Конвенції є не лише правовими, а й стосуються євроінтеграції та захисту основних прав людини. Він підкреслив потребу у взаємодії між судами, правоохоронними органами та прокуратурою, а також необхідність уніфікації стандартів ухвалення рішень слідчими суддями. Окремо він наголосив на важливості усунення законодавчих прогалин і проведення спільних фахових заходів для вироблення практичних рішень.
Захід завершив Станіслав Кравченко, Голова ВС, який узагальнив всю інформацію. Голова Верховного Суду підкреслив необхідність ефективного застосування практики ЄСПЛ та суворого дотримання вимог Конвенції для забезпечення прав людини при здійсненні правосуддя.
зав.кафедри міжнародного права
та порівняльного правознавства,
Віктор ЛАДИЧЕНКО