Виїзна експедиція науковців кафедри екології агросфери та екологічного контролю в рамках міжнародного проєкту HORIZON EUROPE Path4Med
Виїзна експедиція науковців кафедри екології агросфери та екологічного контролю в рамках міжнародного проєкту HORIZON EUROPE Path4Med

15 April 2025, 10:37
НУБіП України є одним із 26 партнерів міжнародного проєкту HORIZON EUROPE Path4Med «Demonstrating innovative pathways addressing water and soil pollution in the Mediterranean Agro-Hydro-System» та реалізує завдання українського демонстраційного майданчику «Future pathways for zero pollution in the Dnipro Basin under emerging challenges and threats», який є платформою для впровадження інноваційних підходів для боротьби із забрудненням ґрунтів та водних ресурсів.
У розрізі програми виконання проєкту, науковцями кафедри екології агросфери та екологічного контролю НУБіП України 11-13 квітня 2025 року була здійснена експедиція із забору проб води, зразків різноманітних груп водної рослинності та індикаторних груп ступеня забрудненості прісноводної водойми, а також зразків ґрунтів в радіусі 10 км від пунктів забору проб води.


Варто зазначити, що вищезазначені завдання виконувалися на територіях суббасейну р. Десна та суббасейну середнього Дніпра, території яких входять до українського майданчика проєкту. Тривалість експедиції охоплювала три дні із загальною відстанню близько 1700 км, 24 пункти пробовідбори води, 7 локальних точок відбору зразків ґрунту в Сумській, Чернігівській, Київській, Черкаській, Полтавській, Кіровоградській та Дніпропетровській областях.

У науковій експедиції приймали участь доценти кафедри Віта СТРОКАЛЬ та Світлана ПАЛАМАРЧУК, що були відповідальними за забір проб води та визначення на місці забору показників води (температура води, електропровідність, вміст розчиненого кисню, насиченість водойми киснем, загальна кількість розчинених твердих речовин, pH) портативними приладами серед яких EC60 Waterproof (EC, TDS, Temp), EZODO 8200/8200M (pH, EC, TDS), PDO-408 (DO, Temp).


Доценти кафедри Марина ЛАДИКА та Євгеній БЕРЕЖНЯК, використовуючи метод «ріжучого кільця» для визначення щільності складення ґрунту, відбирали зразки у 0-10 см шарі під різними культурами у чотирикратній повторності для подальшого визначення в лабораторних умовах фізичних, хімічних, екотоксикологічних показників якості ґрунтів. Доцент кафедри Людмила ВАГАЛЮК під час експедиції здійснила відбір індикаторних груп рослин та тварин, що визначають ступінь забрудненості прісноводної водойми.




В експедиції також прийняли активну участь аспірант кафедри екології агросфери та екологічного контролю спеціальності 101 «Екологія» Сергій ЛЕЛЮШОК та студент освітнього ступеня «Магістр» спеціальності 101 «Екологія» Олексій ДАВИДЕНКО. Зокрема, Олексій ДАВИДЕНКО, в розрізі своєї магістерської роботи, під керівництвом наукового керівника Віти Строкаль здійснював забір проб води та визначав її гідрохімічні показники портативними приладами, описував візуально точкові та дифузні джерела прогнозованого впливу на якісний стан водойми. Сергій ЛЕЛЮШОК в рамках дисертаційної роботи виконував відбір зразків ґрунтів у місцях масових несанкціонованих сміттєзвалищ, описував склад та структуру відходів.
Після завершення експедиції, частина проб води та зразків ґрунту були відправлені до сертифікованої лабораторії для визначення хімічних та екотоксикологічних показників якості води й ґрунтів, а з іншою частиною зразків ґрунту та проб води, а також й індикаторних груп рослин й тварин — науковці кафедри продовжують працювати на базі ННВЛ «Оцінка впливу на довкілля» кафедри екології агросфери та екологічного контролю факультету захисту рослин, біотехнологій та екології.


Подорожуючи різними областями можна було спостерігати чудові природні, антропогенно-змінені ландшафти та агроценози. Не дивлячись на те, що Україна перебуває понад три роки у стані війни, слід зазначити, що всі сільськогосподарські угіддя оброблені, засіяні різними культурами або ж підготовлені до посіву.
Упродовж експедиційного маршруту, учасники мали змогу побачити плавні та заплави р. Десна та території суббасейну Середнього Дніпра, ознайомитися із чудовими українськими краєвидами Канівського, Кременчуцького та Кам’янського водосховищ, спостерігати різновиди фазанів в околицях Кіровоградської та Дніпропетровської областей, споглядати за сходом та заходом сонця, дивлячись на плаваючих лебедів та качок у р. Дніпро.






Як координатор проєкту з української сторони, хочу подякувати всім учасникам наукової експедиції за їхню активність, професіоналізм, чудову командну роботу та позитивний настрій протягом всього експедиційного маршруту.
Віта СТРОКАЛЬ,
координатор проєкту
HORIZON EUROPE Path4Med
з української сторони