School of Practical Psychology. Майстер-клас «Втрата. Супровід горювання»
17 квітня 2025 року у межах проєкту «School of Practical Psychology» кафедри психології НУБіП України відбувся майстер-клас на тему: «Втрата. Супровід горювання». З учасниками Школи практичної психології цього разу своїм досвідом поділилася фахівчиня Центру психічного здоров'я НаУКМА Ірина ТАВАДРУС – психологиня, фахівчиня по роботі з втратою.
Проблемі втрати і горювання присвячено ряд досліджень у вітчизняній і зарубіжній психологічній науці, зокрема: пять стадій горювання (модель Е. Кюблер-Росс); теорія привʼязаності Дж. Боулбі; чотири завдання горя Дж. Вільяма Вордена; дві парадигми Ф. Василюка тощо. В даний час серед зарубіжних дослідників і практиків актуальним стає четвертий напрям в переживанні горя. Вважається, що на людину, що переживає горе, впливає цілий ряд факторів: культура, досвід, особистісні особливості, система вірувань і цінностей, близьке оточення. Кожен з цих факторів впливає на індивідуальний спосіб переживання горя і саме тому процес горювання включає безліч здорових (нормальних) відповідей на втрати, заснованих на індивідуальних відмінностях. Зʼявляється поняття індивідуального стилю горювання як відображення своєрідного використання людиною когнітивних, афективних і поведінкових стратегій для переживання втрати.
Під час зустрічі Ірина ТАВАДРУС також поділилась інформацією про стадії горя і його вплив на особистість; фізичні та психологічні реакції людини на втрату; емоційні прояви реакції втрати; типові і нетипові (патологічні) симптоми горя; дуальну модель проживання втрати, форми ускладненого синдрому втрати; концепцію безправного горя; особливості реакцій людини на втрату; основні завдання горя за Дж. Вільямом Ворденом; цілі супроводу горювання.
Учасники мали змогу апробувати дуальну модель проживання горя (стресу), техніки стабілізації емоційного стану, формування майбутнього.
Дякуємо Ірині ТАВАДРУС за високий професіоналізм і цінний практичний досвід.
Із нетерпінням чекаємо наступних зустрічей на проєкті
School of Practical Psychology
Оксана Олійник,
доцент кафедри психології, керівник проєкту