April 15, 2025
09 квітня 2025 року на факультеті ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) України відбувся перший тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Захід проходив на виконання наказу ректора НУБіП України № 140 від 19.02.2025 р. «Про проведення І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2024/2025 н.р.».

Кожен студентський науковий гурток факультету ветеринарної медицини презентував не менше двох робіт для участі в І турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (далі – Конкурс), який проводився на базі факультету ветеринарної медицини. Роботи були оформлені відповідно до вимог пункту 3 «Положення про Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0620-17#n15), затвердженого Міністерством освіти і науки України. Загалом виступили представники всіх 29 студентських наукових гуртків факультету ветеринарної медицини, які прозвітували про свою наукову діяльність за останній рік. Студентський науковий гурток «Ветеринарна клінічна біохімія» (керівник – професор Віктор ТОМЧУК, кафедра біохімії імені академіка М.Ф. Гулого) на цьому Конкурсі представляла студентка 4 курсу 5 групи Єлизавета ВІЛЬЧАНСЬКА (науковий керівник – професор Вікторія ГРИЩЕНКО), яка підготувала роботу на тему: «Лабораторна діагностика синдрому ниркової недостатності у дрібних м’ясоїдних тварин». За результатами оцінки якості підготовленої роботи, представленої очно доповіді у вигляді презентації та відповідей на запитання членів комісії, зазначена наукова робота отримала 2-ге призове місце зі спеціальності 211 Ветеринарна медицина.


Мета цієї роботи полягала у визначенні за комплексом показників крові та сечі найхарактерніших метаболічних і функціональних змін в організмі дрібних м’ясоїдних тварин (собак і котів) на різних стадіях ниркової недостатності.
Для її досягнення необхідно було вирішити наступні завдання:
● Відібрати собак і котів на різних стадіях розвитку ниркової недостатності (початковій, гострій і хронічній);
● Дослідити вплив патологічних процесів на функціональний стан нирок і цілісного організму за допомогою комплексного аналізу мікроскопічних, морфологічних, фізико-хімічних і біохімічних показників крові й сечі;
● Визначити маркерні зміни показників крові та сечі, характерні для різних стадій ниркової недостатності в дрібних м’ясоїдних тварин у порівняльному аспекті.
За результатами комплексних мікроскопічних, морфологічних і біохімічних досліджень зразків крові та сечі, відібраних у собак і котів, встановлено ключові видові аспекти розвитку синдрому ниркової недостатності на різних стадіях патологічного процесу, зокрема:
1. Розвиток лейкоцитопенії, еритроцитопенії, гіпохромемії, ступінь вираженості яких залежала від стадії розвитку патологічного процесу. Ці показники вказують на порушення гемоцитопоезу, наявність запалення і анемії, що є важливими проявами ниркової недостатності.
2. Прояв гіперферментемії аспартат- і аланінамінотрансферази та лужної фосфатази реєстрували на всіх стадіях розвитку патологічного процесу. Водночас гіперферментемію γ-глутамілтранспептидази виявляли лише за гострої стадії ниркової недостатності як у собак, так і у котів. Ці зміни свідчать про структурно-функціональні порушення у більшості внутрішніх органах, включаючи нирки, печінку та серце, на що слід зважати у разі прогресуючої ниркової недостатності.
3. Зміни фізико-хімічних і біохімічних показників сечі, а саме: каламутність, зміни кольору, гематурія, лейкоцитурія і протеїнурія підтверджують розвиток нефропатії.


Встановлені маркерні зміни морфологічних і біохімічних показників крові та сечі на різних стадіях ниркової недостатності у дрібних мʼясоїдних тварин важливі для зʼясування патогенезу хвороби, визначення особливостей функціональних змін в організмі хворих собак і котів задля розробки нових підходів в їх діагностиці, профілактиці виникнення ускладнень та лікуванні тварин.
Конкурсна наукова робота виконувалась у розрізі науково-дослідної теми № 110/10-пр.-2023 «Використання ендоекологічної технології відновлювальної терапії за токсичної дії ксенобіотиків на організм тварин та розвитку патологій» (номер державної реєстрації 0123U101946, 2023–2025 рр.) на кафедрі біохімії ім. акад. М.Ф. Гулого.Результати цієї роботи впроваджено у клінічну практику ветеринарної клініки “WSWClinic”,2025 р. (м. Київ).
Про встановлені у цій наукової роботи закономірності доповідалось на двох міжнародних конференція (Німеччина, Україна). Автор роботи брала участь у 3-х вебінарах із досліджуваного питання, на що є відповідні сертифікати.
Для молодих науковців участь у такому Конкурсі – це неоціненний досвід у формуванні здобувачів вищої освіти як науковців, набуття практичних навичок в ораторському мистецтві та пізнання останніх світових тенденцій з досліджуваної наукової проблеми у ветеринарній галузі.
Вітаємо студентку 4 курсу, 5 групи Єлизавету ВІЛЬЧАНСЬКУ та студентський науковий гурток «Ветеринарна клінічна біохімія» за досягнення високих результатів у І турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт!
Підготувала: Вікторія ГРИЩЕНКО, професор кафедри біохімії ім. акад. М.Ф. Гулого, науковий керівник конкурсної роботи.