НУБіП України на GEOFORUM’2025: нові орієнтири та досягнення
9-11 квітня 2025 року у Львові відбулася XXVІІІ Міжнародна науково-технічна конференція «GEOFORUM’2025», що була приурочена до професійного свята працівників геодезії та картографії України. Організатором виступило Західне геодезичне товариство ГО «Українське товариство геодезії і картографії», яке вже багато років поспіль об’єднує провідних фахівців галузі та створює потужну платформу для обговорення актуальних питань і тенденцій розвитку геодезичної, картографічної та землевпорядної діяльності в Україні.
Програма конференції охопила широке коло тем: освіта у сфері геодезії, картографії, землеустрою; модернізація топографо-геодезичних та картографічних робіт; використання безпілотних літальних апаратів у різних галузях економіки та оборони; забезпечення геодезичного супроводу й землеупорядкування в умовах воєнного часу та післявоєнної відбудови; дослідження фігури та гравітаційного поля Землі з використанням наземних і супутникових методів; розвиток активних референцних GNSS-станцій; цифрова фотограмметрія, автоматизація інженерно-геодезичних робіт, застосування лазерного сканування й безпілотного аерознімання; удосконалення національної інфраструктури геопросторових даних тощо.
Учасники мали нагоду відвідати пленарні засідання, тематичні семінари, майстер-класи провідних фірм і виступи у секційних засіданнях, присвячених різним напрямам геодезичної науки та практики.
В рамках конференції завідувач кафедри землевпорядного проектування НУБіП України, проф. Андрій Мартин виступив із ключовою презентацією на тематичному семінарі «Порядок та зміст підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів галузі», де розглядався механізм професійного розвитку фахівців, зокрема через навчання, стажування та імплементацію кращих європейських підходів.
Протягом трьох днів проходили пленарні та секційні засідання, тематичні семінари від провідних компаній (зокрема LeicaGeosystems і CHCNav). Секційні засідання охопили теми «Геодезія, геодинаміка, приладобудування», «Фотограмметрія, картографія, ГІС, технології з БПЛА», «Інженерна геодезія, геодезичний моніторинг у будівництві, післявоєнна відбудова країни», «Кадастр, землеустрій, оцінка нерухомості» та «Військові геодезичні, GIS-технології та застосування БПЛА».
Секційне засідання «Кадастр, землеустрій, оцінка нерухомості» було проведене під керівництвом проф. Андрія Мартина, на якій він доповів про виклики й інструменти кадастрової реєстрації обмежень у використанні земель навколо військових об’єктів у воєнний період. У межах цієї секції також прозвучали доповіді декана факультету землевпорядкування НУБіП України, проф. Тараса Євсюкова про гармонізацію землеустрою та топографо-геодезичної діяльності з правовою системою ЄС і шляхи інтеграції у внутрішній ринок, а також доповідь голови правління Асоціації фахівців землеустрою України, доцента кафедри землевпорядного проектування, д.е.н. Анатолія Полтавця щодо європейських підходів до регулювання професій інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, включно з етичними стандартами, страхуванням і доступністю.
Загалом конференція зібрала близько 300 учасників, що зайвий раз засвідчує її значущість як одного з основних дискусійних майданчиків для геодезичної спільноти України. Висловлюємо вдячність президенту Українського товариства геодезії і картографії, проф. Ігорю Тревого та віце-президенту, д.т.н. Борису Четверікову за незмінно високий рівень організації, що сприяло професійній комунікації та обміну досвідом між науковцями, фахівцями-практиками та представниками бізнесу.
Такі масштабні форуми, як «GEOFORUM’2025», надзвичайно важливі для консолідації наукового потенціалу України, розроблення сучасних технологій, формування ефективних підходів до вирішення актуальних викликів і налагодження співпраці з міжнародною геодезичною спільнотою. Саме завдяки проведенню подібних заходів наука та освіта в галузі геодезії, картографії й землеустрою рухаються вперед, забезпечуючи фахову підтримку державним структурам і приватним компаніям, а також зміцнюючи позиції України на світовому ринку геопросторових технологій.
Доцент кафедри землевпорядного проектування
Людмила Гунько