Сучасність крізь призму минулого

11 April 2025, 12:09

           9 квітня 2025 року на запрошення в.о. завідувача кафедри теорії та історії держави і права Ірини Єрмоленко до студентів юридичного факультету завітав видатний державний діяч і науковець двічі Голова Верховної Ради України (2002-2006, 2008-2012 рр.) академік НАН України, академік Національної академії правових наук України, доктор історичних наук, професор Володимир Литвин, який під час лекції-бесіди в рамках вивчення дисципліни «Історія держави і права України» поділився своїми поглядами на певні історичні події, які відбувалися на попередніх етапах історичного розвитку нашої країни, а саме її місця серед світової спільноти, акцентуючи при цьому увагу слухачів на історичних проблемах, подібних до сучасних, які потребують нагального вирішення. Адже розуміння та знання специфічних закономірностей історії розвитку держави і права є невід’ємною частиною юридичної освіти. Тому при вивченні історії держави і права України  важливо не просто конкретизувати конкретні події чи з’ясувати зміст джерел права, а усвідомити взаємозв’язок певних змін в державі та праві з конкретними причинами, подіями внутрішнього і зовнішнього характеру з метою з’ясування та виокремлення закономірностей і особливостей розвитку відповідної державно-правової надбудови.

Виходячи з реалій сьогодення, Володимир Литвин під час лекції висвітлив невідомі широкій громадськості аспекти «Пакту Молотова-Ріббентропа» (1939 р.), Тегеранської конференції (1943 р.), «Ялтинської конференції», створення ООН і місця УРСР в цій організації (1945 р.), Нюрнберзького процесу (1945-1946 рр.), «Біловезької угоди (1991 р.)», Мінського протоколу (2014 р.) тощо.

З наданого спікером аналізу низки цих міжнародних актів та подій, знову приходимо до висновку, що всі війни та соціальні революції обов’язково призводили до перерозподілу територій держав, власності, соціальних пертурбацій і ті політичні лідери та соціальні верстви, що виносилися хвилею цих подій на вершину соціальної ієрархії, потребували правового закріплення своїх позицій та їх визнання як у середині країни, так і за її межами.

Жвавий інтерес у слухачів викликали цікаві відомості з життя таких політичних лідерів як Вінстона Черчилля, Франкліна Рузвельта, Гаррі Трумена, Рональда Рейгана, Джорджа Вокера Буша, Володимира Леніна, Йосипа Сталіна, Леоніда Брежнєва, Михайла Горбачова та ін. Далі Володимир Литвин зазначив, що дії лідера можна спрогнозувати, для чого потрібно знати історію його життя (де народився, до якої школи ходив, соціальний статус родини, вподобання), тобто там де «…закладалися основи життєвого світогляду людини». На думку спікера, «Політичні лідери мають діяти в системі правових координат», інакше в майбутньому «..авторитаризм буде визначальною рисою лідерів».

На жаль, повітряна тривога внесла свої корективи у цей захід, але не стала перешкодою для подальшого спілкування після її закінчення, адже глибоке і всебічне пізнання історії своєї країни сприяє набуттю твердих переконань та  сприяє розвитку професійного мислення, без наявності якого неможливо досягнути  успіху в юриспруденції.

Адміністрація і студенти юридичного факультету висловили щиру вдячність і захоплення Володимиру Литвину за передання свого життєвого досвіду, всебічних знань і за неймовірно цікаве та пізнавальне спілкування!

 

Ірина ЄРМОЛЕНКО,

в.о. завідувача кафедри теорії та історії

держави і права

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook