Відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з «Гендерних досліджень»
Відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з «Гендерних досліджень»
7 April 2025, 12:44
3 квітня 2025 року відповідно до наказу ректора «Про проведення І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2024-2025 н.р.» №140 від 19 лютого 2025 року відбувся конкурс з «Гендерних досліджень».
В конкурсі прийняли участь здобувачки вищої освіти Ольга ПРОНЬ, Анастасія ШІСТЯ, Анастасія ОСМІРКО, Ірина КОМАРОВСЬКА, Юлія ЛЮБАР. Учасниці представили сучасні та креативні дослідження.
Ольга ПРОНЬ, студентка 1 курс, ОС «Магістр», спеціальність «Геодезія та землеустрій» представила наукове дослідження на тему: «Проблеми гендерної рівності в доступі до професій землевпорядника в Україні» науковий керівник к.е.н., доцент Людмила ГУНЬКО, де зауважила, що в Україні діяльність інженерів-землевпорядників, геодезистів та оцінювачів окремо сертифікується, а отже гендерний баланс вивчався серед фахівців на основі даних відповідних державних реєстрів. Так сертифікатом інженера-землевпорядника на сьогоднішній день володіють 6019 осіб, з яких 59% чоловіків та 41% жінок. Сертифікованих інженерів-геодезистів, згідно реєстру в Україні налічується близько 1700. З них 80% чоловіків та 20% жінок. В органах управління земельними ресурсами на керівних посадах сьогодні ситуація інша: 58 % керівних посад займають жінки, 42 % - чоловіків. Хоча раніше (в 2021 році) було 61% чоловіків, 39% жінок. Ці зміни ми пов’язуємо з повномасштабним вторгнення росії в України. І після 24 лютого 2022 року значна чисельність чоловіків в державних органах управління земельними ресурсами стали на захист нашої держави і нині перебувають в лавах ЗСУ. Оля зауважила, що головне – професіоналізм, а не стать. Маючи знання і хист, жінки повинні обіймати рівні з чоловіками посади та отримувати рівну заробітну плату.
Анастасія ШІСТЯ, студентка 1 курс, ОС «Магістр», спеціальність «Підприємництво і торгівля» досліджувала «Роль жінки в розвитку органічного виробництва в Україні» науковий керівник д.е.н., професор Юлія НЕГОДА, де зауважила, що результати дослідження чітко демонструють зростаючу значущість жінок в українському бізнесі, особливо в аграрному секторі. Їхня активність та здатність адаптуватися є важливим фактором економічного розвитку. Водночас, дослідження виявляє помітну гендерну нерівність на керівних позиціях в агробізнесі, попри більш збалансоване представництво на інших рівнях. Жінки оцінюють рівень складності ведення аграрного бізнесу як середній у 56% випадків, складним – у 37%, легким 1%. Оцінюючи рівень складності ведення аграрного бізнесу серед чоловіків варто зазначити , що складним вважають 35%, середнім 54% і легким 2 %. Хоча чоловіки загалом схильні до активного ведення бізнесу, вони також стикаються з труднощами, подібно до жінок, про що свідчать результати.
Юлія ЛЮБАР, студентка 3 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» дослідила «Гендерний підхід до управління закладами вищої освіти України», науковий керівник к.е.н., доцент Лариса ОЛІЙНИК звернувши увагу на гендерні диспропорції в українській вищій освіті. Попри перевагу жінок у викладацькому складі, чоловіки домінують на керівних посадах. В закладах вищої освіти більшість керівників – чоловіки (очолюють 318 закладів), жінок значно менше (очолюють 163). Також є 41 заклад, де керівник не призначений. Це свідчить про наявність «скляної стелі» та гендерних стереотипів, що обмежують кар'єрний ріст жінок в академічній сфері.
Ірина КОМАРОВСЬКА, студентка 3 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Облік і оподаткування» ОП «Аналітичне та обліково-правове забезпечення бізнесу» досліджувала «Європейські практики гендерної рівності в Європейському парламенті», наукові керівники к.е.н., доцент Тетяна КУЦЬ та Тетяна СОБЧЕНКО. У своєму досліджені Ірина зауважила, що оцінка гендерної чутливості парламенту набуває важливого значення, оскільки виступає основою для реальних змін у напрямку забезпечення рівних прав та можливостей. Застосування інструменту «Гендерно чутливі парламенти», розробленого Європейським інститутом гендерної рівності (EIGE), дозволяє всебічно проаналізувати, наскільки парламент відповідає сучасним стандартам гендерної рівності, та виявити ключові напрямки для вдосконалення законодавства та практик. Частка жінок серед членів Європейського Парламенту з 1979 по 2024 роки зросла з 15,9% до 38,5%.
Анастасія ОСМІРКО, 2 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Облік і оподаткування» ОП «Аналітичне та обліково-правове забезпечення бізнесу» у своїй доповіді на тему «Гендерна рівність в місцевому самоврядуванні», науковий керівник к.е.н., доцент Леся ВОЛЯК, проаналізувала сучасний стан гендерної рівності в органах місцевого самоврядування України, основні бар’єри для участі жінок у політичному процесі та роль гендерного профілю громади як інструменту стратегічного планування. На прикладі м. Києва продемонстровано, як аналіз гендерного складу населення може сприяти розробці ефективних політик та усуненню гендерних розривів. Дослідження підкреслило важливість подолання стереотипів та залучення всіх членів суспільства до формування рівноправного середовища.
Члени комісії в складі д.е.н., професора Юлії НЕГОДИ, к.е.н., доцента Інни ДОЛЖЕНКО та PhD, ст. викладача Максима КЛИМЕНКА відзначили високий рівень підготовки студенток і креативність досліджень та підкреслили, що такі заходи сприяють розвитку та вдосконаленню навичок, підвищенню інтересу до питань гендерної рівності.
Переможцями стали:
1 місце – Ольга ПРОНЬ, 1 курс, ОС «Магістр» спеціальність «Геодезія та землеустрій»
2 місце – Анастасія ШІСТЯ, 1 курс, ОС «Магістр» спеціальність «Підприємництво і торгівля»
3 місце – Юлія ЛЮБАР, 3 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»
В номінації «За креативність наукового дослідження» нагороду отримала Ірина КОМАРОВСЬКА, 3 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Облік і оподаткування»
В номінації «За оригінальність обґрунтування наукової позиції» нагороду отримала Анастасія ОСМІРКО, 2 курс, ОС «Бакалавр» спеціальність «Облік і оподаткування».
Вітаємо переможниць та бажаємо подальших успіхів!!!
Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися!
Юлія НЕГОДА,
професор кафедри фінансів
Людмила ГУНЬКО,
доцент кафедри землевпорядного проектування