April 4, 2025
Державна гендерна політика є важливим інструментом забезпечення рівності прав і можливостей для всіх громадян, що сприяє сталому розвитку суспільства. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2022 р. № 1163-р схвалено Стратегію впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року, що дозволяє закладам вищої освіти долучитись до її реалізації.
2 квітня 2025 року у Будинку Уряду України відбулася робоча зустріч Урядового уповноваженого з питань гендерної політики Катерини Левченко з представниками Національного університету біоресурсів і природокористування України: ректором Вадимом Ткачуком, заступником декана економічного факультету Юлією Негодою, професорами кафедри публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва Сергієм Приліпком, Оксаною Євсюковою та Ольгою Витвицькою. Предметом обговорення стали актуальні питання щодо налагодження співпраці та залучення науково-педагогічних працівників університету до реалізації державної гендерної політики у сфері освіти.
Під час зустрічі Катерина Левченко розповіла про особливості діяльності на посаді Урядового уповноваженого з питань гендерної політики, зазначила основні здобутки, проблеми та перспективи співпраці у цьому напрямі з партнерськими організаціями. Зокрема, мова йшла про розроблення та прийняття важливих стратегічних документів в Україні: Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року, Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року, Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” на період до 2025 року тощо.

Пані Катерина зазначила, що 4 березня 2025 року у Києві вперше презентували повну оцінку стану ґендерної рівності за європейськими стандартами. Індекс гендерної рівності, який розроблений Європейським інститутом гендерної рівності (EIGE) та використовується в країнах ЄС із 2013 року для оцінювання прогресу у сфері гендерного балансу та вдосконалення державних політик, є важливим елементом стратегій євроінтеграції. У ньому аналізуються шість ключових сфер: робота, гроші, знання, час, вплив і здоров’я. За результатами Індексу гендерної рівності Україна перебуває на 20-му місці серед рейтингу 27 країн ЄС + Україна та має найближчі до середньоєвропейських показники у сферах “здоров’я”, “гроші” та “час”. Окремо були обговорені результати виконання Імплементаційного плану реалізації Рамкової програми співробітництва між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом.
Під час робочої зустрічі ректор НУБіП Вадим Ткачук презентував здобутки університету, розповів про особливості підготовки фахівців за різними спеціальностями та освітніми програмами, можливості навчання на курсах підвищення кваліфікації та мікрокваліфікацій, створення умов для інклюзивного освітнього середовища, досвід університету у реалізації міжнародних проєктів у сфері забезпечення гендерної рівності. Основними напрямами спільного партнерства у реалізації державної гендерної політики у сфері освіти можуть стати: проведення спільних науково-практичних заходів (конференцій, семінарів, круглих столів, тренінгів), запрошення практиків до проведення гостьових лекцій, створення мультидисциплінарної освітньої програми з гендерної політики, реалізація спільних міжнародних проєктів з партнерськими організаціями, залучення науково-педагогічних працівників до розроблення програмних документів та експертної діяльності, співпраця з територіальними громадами щодо створення необхідних умов, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Під час обговорення напрямів співпраці заступник декана економічного факультету Юлія Негода зазначила, що питання та проблематика гендерної рівності є вкрай важливими для Університету. НУБіП вже має досвід у реалізації кількох міжнародних проєктів, проведено гендерний аудит у межах реалізації антидискримінаційної політики, науково-педагогічними працівниками проводяться наукові дослідження за даним напрямом, на стадії розробки знаходиться Стратегія гендерної рівності університету. Професори кафедри публічного управління, менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва Сергій Приліпко, Оксана Євсюкова та Ольга Витвицька запропонували напрями співпраці щодо навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, долучення до робочих груп з розроблення типових програм підвищення кваліфікації, підготовки навчальних посібників та інших методичних матеріалів, проведення навчальних семінарів для представників територіальних громад разом зі Всеукраїнською асоціацією громад.

Свої пропозиції щодо подальшої співпраці з університетом з питань реалізації державної гендерної політики у сфері освіти надали старша референтка Апарату Урядового уповноваженого з питань гендерної політики Галина Жуковська та консультант Апарату Урядового уповноваженого з питань гендерної політики Анатолій Досич.
Цінним дарунком від Урядового уповноваженого з питань гендерної політики Катерини Левченко стали посібники, методичні та статистичні матеріали для університету, що стосуються реалізації Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року, показників стану реалізації державної гендерної політики в Україні, специфіки функціонування Альянсу з гендерно відповідального та інклюзивного відновлення, результатів виконання Імплементаційного плану на виконання Рамкової програми співробітництва між Урядом України та Організацією Об’єднаних Націй щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом та ін.
Результатом робочої зустрічі стали домовленості щодо підписання Меморандуму про співпрацю та подальшої діяльності у розробленні Стратегії гендерної рівності університету, впровадження антидискримінаціної політики, участі у спільних проєктах та заходах.
Оксана Євсюкова,
професор кафедри публічного управління,
менеджменту інноваційної діяльності та дорадництва