Підвищення кваліфікації майстрів виробничого навчання, завідувачів лабораторій та педагогічних працівників
З 24 по 28 березня 2025 року на базі механіко-технологічного факультету спільно з навчально-науковим інститутом неперервної освіти і туризму НУБіП України, відбулося дистанційне, в режимі on-line, підвищення кваліфікації майстрів виробничого навчання, завідувачів лабораторій та педагогічних працівників Немішаївського фахового коледжу НУБіП України, механіко-технологічного факультету НУБіП України та Таращанського технічного та економіко-правового фахового коледжу. Цей захід мав на меті оновлення та поглиблення знань педагогів у сфері механізації з поєднанням із штучним інтелектом, впровадження сучасних методів викладання та ознайомлення з новітніми досягненнями науки. Навчально-тематична програма підвищення кваліфікації охоплювала широкий спектр актуальних тем.
Навчання з підвищення кваліфікації розпочав декан механіко-технологічного факультету Вячеслав БРАТІШКО із доповіддю, яка окреслила перспективи агроінженерної освіти і науки в Україні як фактор забезпечення кадрами сільськогосподарських підприємств в умовах глобалізації світової економіки. У процесі обговорення цієї теми зверталася увага на те, як агроінженерна освіта та наука можуть стати важливими чинниками у забезпеченні висококваліфікованими кадрами, зокрема через розуміння зв'язку між попередніми технологіями виробництва агропромислової продукції та складним сьогоденням із багатьма викликами, як природніми так і військовими.
Доповідь завідувача кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві Василя ХМЕЛЬОВСЬКОГО була присвячена безпечному розмінуванню територій. Учасники навчання ознайомились із засобами розмінування, принципом роботи та їхніми робочими органами. Під час навчання була розкрита тема проведення виробничих практик та сільськогосподарських робіт на деокупованих територіях. Було висвітлено питання небезпечних предметів і надано вказівки щодо дій у разі виявлення вибухонебезпечних елементів.
З доповіді доцента Олександра ВОЙНАЛОВИЧА слухачі дізналися про особливості розроблення Системи управління охороною праці на підприємстві на базі ризик-орієнтованого підходу та керування професійними ризиками щодо безпеки здоров’я на робочих місцях.
Доцент Віталій КУРКА у своїй презентації показав правильність та послідовність оформлення патентів на винахід. Роз’яснив підходи до патентознавства та орієнтування у базах даних та інформаційно-довідковій системі. Доступно розповів про розділи, які повинні бути у описі при поданні заявки на Патент України. Дав вичерпні відповіді на запитання та пообіцяв допомогу у оформленні заяв на корисну модель.
У своїй лекції «Точне тваринництво – необхідна умова забезпечення сталого розвитку сучасної «розумної ферми»» доцент Світлана ПОТАПОВА розповіла про технології Precision livestock farming (PLF), які є інноваційним напрямом розвитку галузі тваринництва. Сучасна тваринницька ферма стає дуже високотехнологічним об’єктом завдяки швидкому розвитку в області штучного інтелекту (AI), інтернету речей (IoT) і активному впровадженню автоматизованих і роботизованих систем.
В лекції були розглянуті сучасні засоби ідентифікації тварин, такі як бирки з мітками радіочастотною ідентифікації (RFID), підшкірні мікрочіпи та внутрішньошлункові болюси.
Доповідачка розповіла про дослідження стосовно використання технології Face ID для ідентифікації корів. Наразі така технологія проходить стадію тестування, але може бути перспективною завдяки можливості швидко та точно ідентифікувати кожну корову, уникаючи стресу чи травм тварин.
Були розглянуті також варіанти застосування БПЛА при пасовищному утриманні тварин, можливостей використання GPS трекерів, систем цифрового відеоспостереження з використанням обробки даних за допомогою систем АІ, пристроїв доповненої реальності, а також віртуальних симуляторів для навчання персоналу.
Володимир РОМАНЧЕНКО, заступник декана механіко-технологічного факультету зробив доповідь про вплив штучного інтелекту на систему освіти. Були розглянуті переваги штучного інтелекту при застосуванні його під час навчання в аудиторії, використовуючи персоналізоване навчання, а також особливості оцінювання здобувачів при такому форматі навчання. Торкнулись питань пов’язаних з проблемами та викликами штучного інтелекту в освіті, такими як етичні міркування, упередженість.
Своїй доповіді на тему Смарт-технології у тваринництві доцент Віктор РЕБЕНКО висвітлив актуальність, історію і розвиток технологій у тваринництві, звернув увагу на саме поняття слова Smart та відповідної абревіатури. Детально пояснив основи, структуру та складові елементи системи Smart-ферми. На наведених прикладах показав доцільність впровадження смарт-технологій в Україні та вимоги до ефективного їх застосування, а також тренди та перспективи майбутнього тваринництва. Крім цього, лектор розширив свою доповідь інформацією про високотехнологічні тваринницькі модулі, їх будову, особливості, технічне забезпечення та можливості застосування на українських фермах.
У доповіді про сучасні інтелектуальні системи доцент Олег ЗАБОЛОТЬКО привів приклади проектних рішень тваринницьких комплексів, обладнання яких реагує на запити тварин в реальному часі. Роз’яснив взаємодію систем, які відповідають за виконання технологічних процесів, а також їхню реакцію на коливання продуктивності тварин.
Доцентка Тамара БІЛЬКО ознайомила з базовими алгоритмами надання домедичної допомоги при нещасних випадках і гострих захворюваннях, а також про порядок розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
Під час навчання слухачам була проведена профорієнтаційна робота щодо вступу на спеціальність Н7 «Агроінженерія», J8 «Автомобільний транспорт», J8.03 «Транспортні технології», за якими ведеться підготовка на механіко-технологічному факультеті НУБіП України.
Учасники підвищення кваліфікації висловили щиру вдячність науково-педагогічному колективу механіко-технологічного факультету НУБіП України та Навчально-науковому інституту неперервної освіти і туризму НУБіП України, за їхню працю та знання, які вони отримали в університеті. Окремо вони подякували керівництву Національного університету біоресурсів і природокористування України за відмінно організоване навчання, що сприяло їхньому професійному розвитку та вдосконаленню педагогічної діяльності.
Світлана ПОТАПОВА, Євгенія МАРЧИШИНА,
доценти кафедри охорони праці та
біотехнічних систем у тваринництві
механіко-технологічного факультету