ПАМ‘ЯТАЄМО ІСТОРІЮ КАФЕДРИ. НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНІ ПРАЦІВНИКИ. ДО 105-РІЧЧЯ ФАКУЛЬТЕТУ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ

24 March 2025, 6:27

 

ДОЛЕЦЬКИЙ СТАНІСЛАВ ПАВЛОВИЧ

доктор ветеринарних наук, професор

 
   Народився 15 березня 1956 р. в с. Верхні Торгаї Нижньосірогозького району Херсонської області. Після закінчення з відзнакою Верхньоторгаївської восьмирічної школи в 1971 р., поступив до Цюрупінського ветеринарного технікуму. Закінчив технікум з відзнакою у 1975 р. і поступив на навчання на ветеринарний факультет Української сільськогосподарської академії.
   Після завершення навчання у 1980 р. і одержання диплома ветеринарного лікаря з відзнакою, подальша трудова діяльність С.П. Долецького пов’язана з Національним університетом біоресурсів і природокористування України, де він пройшов шлях від асистента (1980 р.) до професора (2015 р.) кафедри терапії і клінічної діагностики.
   У 1991 р. С.П. Долецького обрано за конкурсом і переведено з Національного університету біоресурсів і природокористування України до апарату Президії Національної академії аграрних наук України на посаду завідувача сектора ветеринарної медицини Відділення тваринництва, ветеринарної медицини та переробки продукції. З 2001 р. С.П. Долецький провідний науковий співробітник відділення ветеринарної медицини, з 2005 р. – заступник академіка-секретаря відділення ветеринарної медицини НААН, а з 2013 року – заступник начальника відділу з питань ветеринарної медицини апарату Президії НААН та доцент кафедри терапії і клінічної діагностики НУБіП України за сумісництвом. З 2015 р. – професор кафедри терапії і клінічної діагностики факультету ветеринарної медицини, член спеціалізованої вченої ради Д 26.004.03 НУБіП України із захисту кандидатських та докторських дисертацій. Він є членом редколегії бюлетеня «Ветеринарна біотехнологія» та міжвідомчого тематичного наукового збірника «Ветеринарна медицина».
   Коло наукових інтересів Долецького С.П. включає дослідження з питань ранньої діагностики та профілактики порушень мінерального обміну в лактуючих корів біогеохімічних зон України з дефіцитом есенційних макро- та мікроелементів (Йоду, Кобальту, Цинку, Купруму, Феруму, Кальцію, Фосфору та ін.) у ґрунтах, кормах, воді і організмі тварин.
   Упродовж роботи на кафедрі, під керівництвом професора М.О. Судакова взяв участь у роботі 8 наукових експедицій у різних біогеохімічних зонах України з вивчення мікроелементозів тварин та розробки методів їх ранньої профілактики. Результатом цієї роботи стало видання науково обґрунтованих рекомендацій щодо діагностики, терапії та профілактики порушень мінерального обміну речовин у високопродуктивних лактуючих корів.
   Кандидатську дисертацію на тему «Ультразвукова експрес-діагностика та профілактика остеодистрофії у молочних корів» захистив у Національному аграрному університеті в 1989 р. 
   Останні 25 років наукова діяльність С.П. Долецького присвячена вивченню впливу негативних факторів довкілля на виникнення порушень мінерального обміну у високопродуктивних лактуючих корів.
   За результатами проведених наукових досліджень у 2015 році С.П Долецький успішно захистив докторську дисертацію на тему: «Теоретичне та клініко-експериментальне обгрунтування профілактики порушень мінерального обміну в корів у біогеохімічних зонах України» зі спеціальності 16.00.01 – діагностика і терапія тварин. Науковий консультант – доктор біологічних наук, професор, академік НААН України М.І. Цвіліховський.
   Уперше, на підставі даних багаторічних досліджень з визначення вмісту мінеральних речовин у кормах, що вироблені в різних ґрунтово-кліматичних зонах України, наведено варіації вмісту макро- та мікроелементів і важких металів у зелених, соковитих, грубих та концентрованих кормах. Установлено рівні мікроелементів у молоці корів залежно від екологічної ситуації в конкретному регіоні України.
   Долецьким С.П. теоретично обґрунтовано та практично доведено зміни мінерального складу кормів для тварин, отриманих з окремих кормових рослин та їх сумішей у різні фази бутонізаціїї, а також, удосконалено сучасні методи визначення якості кормів (визначення якості силосу, сінажу за вмістом титрованих кислот та некрохмалистих полісахаридів).
   Уперше встановлено вміст есенційних мікроелементів та важких металів у молоці корів у різних біогеохімічних зонах України залежно від сезону року та узагальнено гранично допустимі їх концентрації.
   На підставі детального аналізу кормів і раціонів для лактуючих корів, уперше виявлено та досліджено одночасний клінічний перебіг гіпомікроелементозів та різних форм остеодистрофії в корів.
   Працюючи на посаді завідувача сектора ветеринарної медицини, а потім заступника академіка-секретаря відділення ветеринарної медицини НААН України та заступника начальника відділу з питань ветеринарної медицини, С.П. Долецький доклав значних зусиль до розробки, координації та впровадження результатів виконаних програм наукових досліджень НААН «Системи захисту сільськогосподарських тварин від захворювань та створення нових лікувально-профілактичних засобів» на 1996–2000 рр., «Забезпечення ветеринарно-санітарного благополуччя в Україні» на 2001–2005 рр. «Здоров’я тварин, якість і безпека тваринницької продукції» на 2006–2010 рр. та «Наукове забезпечення епізоотичного благополуччя, біологічної безпеки, здоров’я тварин і ветеринарно-санітарної якості продукції тваринництва» на 2010–2015 рр. За його участю також розроблено програму розвитку скотарства в Україні на період 2001–2004 рр., галузеві рекомендації «Сировина молочна, одержана від корів з господарств, неблагополучних щодо інфекційних хвороб тварин». У співпраці з науковцями Інституту біонеорганічної хімії НАН України С.П. Долецький розробив новий високоефективний лікувально-профілактичний препарат «Мінпанкор», який пройшов широке виробниче випробування для профілактики та лікування порушень мінерального обміну у лактуючих корів.
   Долецьким С.П. опубліковано понад 160 наукових праць, у тому числі 6 в іноземних виданнях, 7 монографій, зокрема «Мікроелементози сільськогосподарських тварин» та «Використання базальтових туфів Рівненщини», «Профілактика порушень мінерального обміну в корів у різних біогеохімічних зонах України», понад 25 методичних рекомендацій та посібників для науковців і студентів вищих навчальних закладів України. Він є співавтором та автором трьох патентів і більше 12 ДСТУ та СОУ.
   Брав участь у роботі багатьох міжнародних науково-практичних конференцій, що проходили у провідних установах ветеринарної медицини США, країн ЄС та Африки.
   За вагомий вклад у науково-практичну, організаційно-методичну та педагогічну роботу в галузі ветеринарної медицини С.П. Долецький нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2014 р.), трудовими відзнаками Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного комітету ветеринарної медицини, подякою голови Київської державної адміністрації (2006 р.), Почесними грамотами Національної академії аграрних наук України (2015 р.) та Національного університету біоресурсів і природокористування України (2016 р.). Двічі нагороджений Відзнакою Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні в зв’язку з 20-тою річницею співробітництва США та України (2015 р., 2016 р.), а також медаллю РФ «За достижения в области ветеринарной науки» (2008 р.).
 
Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook