Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Живлення рослин, технології та інновації» приурочили 120-річчю від дня народження академіка П.А. Власюка

March 21, 2025

Петро Антипович Власюкепохальна особистість української науки, досвідчений педагог і талановитий дослідник, який по праву    вважається фундатором вчення про мікроелементи в Україні.  Минуло 120 років із дня його народження.

   

 

 

   Саме цій видатній постаті була присвячена Всеукраїнська науково-практична конференція «Живлення рослин, технології та інновації», яка відбулася 19 березня 2025 року. Розпочали конференцію в оновленій лекційній аудиторії ім. П.А. Власюка. Захід охопив широку географію: долучилася велика кількість установ із науки, освіти і бізнесу, зокрема, НААН України, ННСГБ НААН України, Уманський НУС, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського» НААН України, Національний університет водного господарства та природокористування, Інститут сільського господарства Західного Полісся України, аналітична агенція «Інфоіндустрія», група компаній «Ярило» тощо.

 

 

   Програма конференції передбачала висвітлення сприйняття Петра Антиповича Власюка очима сучасників, розгляд його у ракурсі історичної постаті, проекцію його вчень на сучасні технології, а також відкриття навчальної лабораторії Агрохімічного моніторингу ім. Бикіної Н.М. Ніна Миколаївна була видатним доцентом кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва, улюбленою викладачкою студентів, адже своє серце і душу вона вкладала у кожного свого вихованця; талановитим та допитливим науковцем, а також цементуючим агентом колективу кафедри. Її щира посмішка і жартівлива вдача несла світло у душу кожного. Та, нажаль для нас, вона пішла творити у інший світ.

  Пленарне засідання відкрив основний організатор конференції, академік Анатолій Бикін вітальним словом до учасників. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять видатної людини – Петра Антиповича Власюка – та урочистою ходою до бюсту цього науковця поклали квіти на алеї Слави університету.

   Потім до учасників конференції звернувся ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України, професор Вадим Ткачук. Він відзначив, що постать Петра Антиповича Власюка є видатною. Він є глибою у царині агрохімії і фізіології. Саме ця людина започаткувала вчення у багатьох напрямках науки в агросфері, особливу увагу приділяючи саме мікроелементному живленню рослин, що не втрачає актуальності із часом, а лише розвивається і проектується в сучасних технологіях. Петро Антипович сформував видатну школу науковців: підготував 150 кандидатів наук і 27 докторів.
   Крім цього, Вадим Анатолійович здивував приємною несподіванкою Наталію Пасічник, доцента кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва, нагородивши її Почесною Грамотою НУБіП України за вагомий внесок у розвиток освіти і науки університету, зокрема сфери дистанційного моніторингу в агрохімсервісі, та привітав із ювілеєм. Побажав натхнення для подальшого розвитку і досягнення нових вершин.

   Віце-президент НААН України, академік Анатолій Заришняк особливу увагу приділив науковій діяльності Петра Антиповича. Він є засновником сільськогосподарської радіобіології в Україні і започаткував дослідження методом мічених атомів. Він був ініціатором та активним учасником вирішення важливих проблем розвитку сільськогосподарського виробництва, яким надавав теоретичне обгрунтування. Його інтереси були різнобічними. Він вивчав питання хімії грунтів, агрохімії, біохімії, мікробіології. Особливо вагомим є його вклад у розвиток фізіології рослин. Він є основоположником вчення про мікроелементи в Україні. Його науковий доробок налічує 740 праць.

   Президент НУБіП України, академік Станіслав Ніколаєнко відмітив, що наука має вагому роль у розвитку агросфери. Університет гордиться досить великою кількістю наукових шкіл, пам’ятає і шанує наукові досягнення кожного науковця, цінує видатних вчених, та підтримує їх наукові традиції. Наукові постулати Петра Антиповича Власюка розвивали його послідовники, зокрема професор І.М. Карасюк, професор Господаренко Г.М., академік М.М. Городній та інші. Акцентував на необхідності розвитку вітчизняної науки, яка забезпечить стабільність і процвітання агросектору в Україні та світі.
   Директор ННСГБ НААН України, академік Віктор Вергунов детально ознайомив присутніх із основними віхами біографії Петра Антиповича Власюка. Він зазначив, що академік Петро Власюк був феноменальною і дуже талановитою людиною. Йому присвоїли звання професора у 1931 р., коли йому було лише 26 років. У 1939 році його обрали членом-кореспондентом академії наук України, а у 1948 році – дійсним членом АН України і ВАСГНІЛ. У 1952 році він заснував Інститут фізіології рослин АН України. 1956 рік був дуже вирішальним у житті Петра Антиповича і багатий на життєві події. Саме цього року йому присвоїли звання «Заслужений діяч науки України». За його участі створюється Українська академія сільськогосподарських наук, яку він очолює.

 

   Доцент кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва Наталія Пасічник розкрила автобібліографічні дані про Петра Антиповича. Звернула увагу та те, що він народився у с. Черемиське Черкаської області у багатодітній родині, яка мала 8 дітей. Навчався в Уманському і Ленінградському сільськогосподарських інститутах. Його наукові інтереси були різнобічними. Він був талановитим, видатним вченим із феноменальними здібностями.
   Директор ННЦ «Інститут грунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського» НААН України, академік Святослав Балюк звернувся із вітальним словом до учасників конференції. Наголосив, що Петро Антипович Власюк беззаперечно є видатною постаттю української науки. Науково-дослідна діяльність його колективів проходила у плідній співпраці із багатьма закладами світу. Все життя Петро Антипович – приклад вірного служіння науці. Його наукові і громадські заслуги були високо оцінені. Він нагороджений двома орденами Леніна, орденами Жовтневої Революції, Трудового Червоного прапора, «Знаком Пошани», численними медалями та дипломами.

   Професор Анатолій Сердюк розкрив прекрасні людські якості Петра Антиповича. Він був людиною простою, скромною і порядною. Кожна людина могла знайти у ньому допомогу і підтримку. Його широка ерудованість та вірність своїй справі зробили його взірцем для наступних поколінь.
Професор кафедри агрохімії і грунтознавства Уманського НУС Григорій Господаренко поділився деталями життя Петра Антиповича уманського періоду. Тут він здобував освіту і зростав як талановитий педагог, організатор та керівник наукових досліджень. Тут він створив перший кабінет агрохімії у 1926 році, а у 1928 році – кафедру агрохімії і грунтознавства та очолив її. Активно проводив наукові дослідження впливу добрив та хімічних меліорантів на властивості грунтів, а також на ріст і розвиток сільськогосподарських культур.

   Доцент кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва Ілля Марчук зазначив, що основну і вагому роль у його становленні як фахівця відіграв саме його вчитель Петро Антипович Власюк. Ілля Устинович поділився своїми спогадами про свого вчителя. Зазначив його людяність, щирість і відкритість, ставлення до своїх учнів. Поділився епізодами їхньої співпраці. Розкрив весь об’єм організаторської і наукової діяльності цієї талановитої людини.
   Завершував пленарне засідання академік Анатолій Бикін своєю доповіддю, у якій він розкрив наукову комплексність академіка Петра Антиповича Власюка. Анатолій звернув увагу на те, що наукові ідеї і бачення Петра Антиповича має дуже тісний зв'язок із сучасністю. Його наукові дослідження набули розвитку й удосконалилися із часом та спроектувалися на сучасні технології рослинництва. Анатолій Вікторович розкрив питання синергізму, антагонізму та мобільності елементів живлення, їх вплив на гормональний баланс рослин, а також грунтовно представив питання технологічного управління мікроелементним живленням рослин.

   Відкрила секційне засідання «Живлення рослин: ресурси і технології» доцент Надія Бордюжа, яка звернула увагу на плюси та мінуси методик мікроелементного живлення рослин і особливу роль функціональної листкової діагностики у об’єктивності та швидкості прийняття управлінських рішень.
   Доцент Олег Грищенко представив загалу доповідь про фоліарне внесення мікроелементів, приділивши увагу чинникам впливу на ефективність листового підживлення та продемонстрував найефективніші рішення цього питання.

   Асистент Ігор Бордюжа розкрив присутнім особливості безпілотного внесення мікроелементних розчинів, звертаючи увагу на плюси і мінуси технічного забезпечення, видів безпілотних технологій обприскування та специфіку мікроелементних добрив для БПЛА.
   Керівник проекту «Інфоіндустрія» Дмитро Гордейчук детально розповів про стан ринку добрив в Україні, звертаючи увагу на імпорт спеціальних добрив та тенденції цього ринку.

   Регіональний представник групи компаній «Ярило» Олександр Русін познайомив присутніх із сучасними підходами та тенденціями виробництва спеціальних добрив.
   Також присутні дізналися про технологічні особливості внесення мікроелементів методами фертигації та ефективність їх застосування для обробки насіння. Крім того, молоді фахівці представили на загал свої дослідження щодо мікроелементного живлення картоплі за різних технологій удобрення.
Засідання конференції відбулося в душевній атмосфері. Учасники вшанували пам'ять Петра Антиповича Власюка, згадали основні віхи його діяльності. Переконалися, що наукові вчення цієї видатної постаті не втрачають актуальності, а набувають подальшого розвитку як в науці, так і у освіті та виробництві.

Дякуємо всім учасникам конференції за плідну роботу!
Дякуємо ЗСУ за можливість працювати і розвивати агросектор України у відносно мирних умовах!

Надія Бордюжа,
Доцент кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook