Міжнародна виробнича практика в Німеччині: унікальний досвід та кар’єрні можливості в галузі ІТ та автоматизації
Міжнародна практика відкриває широкі перспективи для студентів, зокрема можливість здобути унікальний професійний досвід у глобальному середовищі. Вона сприяє розвитку мовних і комунікативних навичок, адаптації до різних культур та опануванню сучасних методів роботи. Окрім того, така практика, як правило, стає трампліном для підвищення професійних компетентностей, що, без сумніву, підвищує в майбутньому конкурентоспроможність наших студентів на ринку праці.
з 28 лютого по 8 березня 2025 року студенти факультету інформаційних технологій (Марія Саяпіна, Інна Дрозд) та ННІ Енергетики, автоматики та енергозбереження (Валерія Племянник) мали можливість взяти участь у практичному навчанні на базі Берлінського університету прикладних наук (Berliner Hochschule für Technik).
Перші два дні студенти провели в Берліні, де разом із Наталією Заєць, професоркою кафедри автоматики та робототехнічних систем ім. академіка І.І. Мартиненка та професором Стефаном Юнге познайомилися з містом та відвідували популярні туристичні місця. Професор С. Юнге безпосередньо познайомив наших студентів із: кампусом Берлінського університету прикладних наук, окремими лабораторіями, де студенти виконали декілька лабораторних робіт, напрямами наукової діяльності, проєктами, що їх виконують німецькі студенти. “Хоча ми були трохи втомленими після довгої подорожі, але ми були щасливі від того, що побачили, а це підготувало нас до наступних днів навчання”, - згадує Інна Дрозд, студентка факультету інформаційних технологій.
Основні теоретичні та практичні заняття відбувалися в навчальному центрі м. Гернсбах, куди практиканти поїхали на третій день візиту. Паперовий навчальний центр у Гернсбаху (Papiertechnische Stiftung, PTS) — це провідний німецький заклад, що спеціалізується на дослідженнях, навчанні та розвитку технологій у паперовій промисловості. Тут студенти вивчали технологію виробництва паперу, особливості автоматизації цього складного технологічного процесу та інформаційних технологій при створенні й налаштуванні SCADA системи.
Ось що розповідають студенти про свій досвід міжнародної практики:
Навчання велося англійською мовою і мало технічну, вузько-спрямовану особливість: на початку було непросто зрозуміти специфічні терміни. Проте наявність добротного методичного забезпечення (конспект та робочий зошит для лабораторних робіт), який ми отримали на початку практики, процес навчання став набагато легшим, і ми поступово адаптувалися. Навчання проходили сумісно з німецькими студентами, які були дуже привітні та завжди готові допомогти.
Цікавою була лекція з фізики кольору та контролю візуальних параметрів. Ми дізналися, чому папір може мати різні відтінки білого, як кольорові параметри впливають на сприйняття паперу та чому цей процес вимагає точних вимірювань. Однією з важливих частин курсу була тема автоматизації у виробництві паперу. Ми дізналися, як сучасні фабрики використовують сенсори для вимірювання товщини та вологості паперу в реальному часі. Це дозволяє забезпечити стабільність виробничого процесу і підтримувати високу якість продукції.
На завершення курсу ми відвідали високотехнологічне підприємство з виробництва упаковки, котре оснащене сучасними технічними засобами автоматизації та інформаційних технологій, де побачили, як практично застосовуються отримані знання. Це була дуже корисна практика, котра допомогла нам зрозуміти, як працюють технології на великих підприємствах. На завершення курсу ми успішно склали екзамен, що стало логічним завершенням нашого практичного навчання. Був досягнутий рубіж, що дозволило нам зробити надзвичайно важливі висновки: знання, отримані в непростих умовах в НУБІП України, де йде війна, створили нам можливість бути на рівні з німецькими студентами.
На завершення хотілось би проінформувати: базуючись на позитивному результаті співпраці між університетами НУБІП України й Берлінським університетом прикладних наук за участі професорки Наталії Заєць, колективу факультету інформаційних технологій НУБІП України, професора Стефаном Юнге, департаменту міжнародних відносин Берлінського університету прикладних наук на чолі з Олівією Кей, було підготувлено заявку до DAAD на фінансування проєкту для подальшої співпраці. Завданнями проєкту є не лише короткотривалі навчання, стажування та екскурсії для українських студентів та науково-педагогічних працівників в Німеччині, а й розвиток подальшої співпраці з метою створення програм для отримання подвійних дипломів, реалізації спільних курсів (дистанційних та очних), проведення спільних наукових досліджень через аспірантуру.
З нетерпінням чекаємо на позитивне рішення і впевнені, що зможемо спільними зусиллями зробити значний внесок у майбутнє вищої освіти України
Ігор Болбот, декан факультету
інформаційних технологій