Гостьова лекція на тему "Моніторинг земель і ґрунтів - особливості, порядок проведення"
Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБіП) знову об'єднує фахівців та студентів на гостьовій лекції, присвяченій надзвичайно важливій темі моніторингу земель і ґрунтів. Лекцію провів колишній випускник факультету землевпорядкування Деркульський Роман Юрійович, к.е.н. молодший науковий співробітник відділу експериментального проектування землекористування «Інноваційний центр», Інститут землекористування НААН України.
Моніторинг земель і ґрунтів – це комплекс заходів, спрямованих на вивчення та оцінку стану земельних ресурсів. Особливість цього процесу полягає у використанні сучасних методів і технологій, таких як дистанційне зондування, геоінформаційні системи (ГІС) та аналітичні моделі. Важливе місце займають і лабораторні дослідження, що дозволяють отримати детальну інформацію про фізико-хімічні властивості ґрунтів.
Роман Юрійович зазначив, що процес моніторингу земель включає систематичні спостереження за станом земель і грунтів, виявлення у них змін,зокрема із використанням даних ДЗЗ, а також проведення оцінки:
-стану використання сільськогосподарських угідь;
-процесів, пов'язаних із змінами родючості ѓрунтів, заростанням земельних ділянок, забрудненням земель пестицидами, важкими металами, радіонуклідами та іншими токсичними речовинами;
-стану берегових ліній річок, морів, озер заток, водосховищ, лиманів, гідротехнічних споруд;
-процесів, пов'язаних із утворенням ярів, зсувів, із сельовими потоками, землетрусами, карстовими, кріогенними та іншими явищами;
-стану земель населених пунктів, територій, зайнятих нафтогазовидобувними обєктами, очисними спорудами, гноєсховищами, складами пально-мастильних матеріалів, добрив, стоянками автотранспорту, гірничими об'єктами, місцями захоронення відходів промисловості і радіоактивних відходів, а також іншими промисловими об'єктами;
-процесів, пов'язаних із забрудненням грунтів, засміченням земельних ділянок внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресіі бойових дій під час воєнного стану.
Лектор, провідний спеціаліст у сфері ґрунтознавства, поділився своїм досвідом та знаннями, розкрив актуальні проблеми і виклики, що стоять перед сучасним моніторингом. Розкрив сутність, особливості та нормативно-правові засади моніторингу земель і ґрунтів, ознайомив слухачів із порядком його проведення та системою показників оцінювання стану земельних ресурсів, а також сформував розуміння значущості моніторингу для управління земельними ресурсами та охорони довкілля. Слухачі отримали унікальну можливість дізнатися про новітні технології та підходи, застосовувані у цій галузі.
підготувала Олена Бутенко