Природокористування і якість життя - поради лікаря: дієта в комплексному лікуванні хвороби нирок
Перебіг хронічної хвороби нирок значно залежить від харчування і питного режиму. Адже погіршення функції нирок може зумовлювати порушення екскреції продуктів життєдіяльності та надлишків рідини з організму.
ЯКЕ ХАРЧУВАННЯ СПРИЯТЛИВЕ ДЛЯ НИРОК
Основна функція нирок - позбавлятися від відходів і зайвої рідини з організму через сечу. Крім того, вони балансують рівень рідини та мінерали в організмі, такі як натрій і калій, виробляють гормони, що впливають на роботу інших органів та інтегральної системи цілого організму.
Розроблені та вивчені дієтичні плани, які допомагають захистити нирки від подальшого прогресування хвороби та погіршення їхньої функції. Вони передбачають обмеження деяких продуктів та рідини для запобігання перенавантаження організму електролітами та рідиною. Водночас важливо отримувати правильний баланс білків, калорій, вітамінів і мінералів.
На ранній стадії хронічної хвороби нирок може бути мало обмежень на те, що можна їсти, або вони взагалі відсутні. Але в міру того, як ваша хвороба розвивається, потрібно бути більш уважними до того, що споживаєте, аби не завдавати шкоди ниркам. До основних рекомендацій належать такі.
СКОРОТІТЬ СПОЖИВАННЯ НАТРІЮ
Цей мінерал міститься в багатьох продуктах, передусім у кухонній солі. Натрій впливає на кров'яний тиск та допомагає підтримувати водний баланс в організмі. Здорові нирки тримають рівень натрію під контролем. Але при хронічній хворобі нирок в організмі накопичується зайвий натрій і рідина.
Це може спричинити низку проблем, таких як набряклість щиколоток, високий кров'яний тиск, задишка та накопичення рідини навколо серця і легенів. Щоб уникнути цього, щодня варто споживати менш як 2 грами натрію (еквівалентні 5 грамам солі).
Щоб зменшити вміст натрію у харчуванні:
- Суттєво обмежте кухонну сіль та уникайте приправ з високим вмістом натрію (соєвий соус, морська сіль, часникова сіль тощо).
- Готуйте вдома, адже більшість фаст-фудів містять багато натрію (солі).
- Спробуйте замість солі додавати до страв інші нові спеції та трави.
- Мінімізуйте упаковані продукти. Вони, як правило, містять багато натрію.
- Під час покупок читайте етикетки та обирайте продукти з низьким вмістом натрію.
- Перед вживанням промивайте водою консервовані продукти (овочі, боби, м'ясо та рибу).
ОБМЕЖТЕ ФОСФОР І КАЛЬЦІЙ
Ці мінерали потрібні для підтримки здоров'я та міцності кісток. Коли нирки здорові, вони виводять з організму зайвий фосфор. Але при хронічній хворобі нирок рівень фосфору може бути зависоким, що підвищує ризик серцевих захворювань. Крім того, тоді рівень кальцію починає знижуватися. Щоб поповнити його, організм витягує його з кісток. Це може зробити їх слабкими та більш крихкими.
При хронічній хворобі нирок на пізній стадії, радять отримувати не більш як 1 000 міліграмів (мг) мінералу фосфору щодня. Щоб знизити споживання фосфору:
- Вибирайте продукти з низьким вмістом фосфору.
- Їжте більше свіжих фруктів і овочів.
- Віддавайте перевагу кукурудзяним та рисовим кашам.
- Скоротіть споживання м'яса, птиці та риби.
- Обмежте молочні продукти та оброблену їжу.
Продукти з високим вмістом кальцію, як правило, також містять багато фосфору. Тому рекомендують споживання продуктів, багатих на кальцій. До молочних продуктів з низьким вмістом фосфору відносяться брі та швейцарський сир, звичайний або нежирний вершковий сир та сметана.
ЗМЕНШТЕ СПОЖИВАННЯ КАЛІЮ
Цей мінерал допомагає нервам і м'язам працювати належним чином. При хронічній хворобі нирок організм не може відфільтрувати зайвий калій. Його надлишок у крові може призвести до серйозних проблем із серцем.
Калій міститься у багатьох фруктах і овочах, як банани, картопля, авокадо, апельсини, приготована броколі, сира морква, зелень (крім капусти), помідори та дині. Ці продукти здатні впливати на рівень калію в крові.
Порадьтеся з вашим лікарем, чи потрібно обмежувати продукти з високим вмістом цього мінералу у вашому меню. Якщо так, він може порекомендувати спробувати продукти з низьким вмістом калію. Наприклад, яблука та яблучний сік, журавлина і журавлинний сік, полуниця, чорниця, малина, сливи, ананаси, персики, капуста, відварена цвітна капуста, спаржа, квасоля, селера, огірок.
Якщо перебіг хронічної хвороби нирок погіршується, рекомендується внести й інші зміни у харчування. Зокрема, зменшити кількість продуктів з високим вмістом білка, особливо тваринного (м'ясо, морепродукти та молочні продукти). Також може знадобитися додаткове залізо. Які продукти чи добавки вживати у цьому випадку, порадить лікар.
ДІЄТА DASH
Дієта DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – дієтичні підходи для контролю гіпертонії) багата на фрукти, овочі, нежирні молочні продукти, цільні зерна, рибу, птицю, боби, насіння та горіхи. Вона містить мало натрію, цукру, солодощів, жирів і червоного м'яса.
При хронічній хворобі нирок варто порадитися з лікарем, чи слід дотримуватися такої дієти. Це не варіант, якщо людина перебуває на діалізі.
СПОЖИВАННЯ РІДИНИ
При ранній стадії хронічної хвороби нирок, ймовірно, не потрібно скорочувати споживання рідини. Але якщо стан погіршиться, лікар порадить обмежити її споживання. Для цього слід уникати солоної їжі, втамовувати спрагу за допомогою льодяників без цукру або замороженого винограду. Крім того, відстежувати кількість випитої рідини (в щоденнику та за допомогою промаркованої пляшки), а також свою вагу.
Олег Швець, к.м.н., професор,
завідувач кафедри (в.о.) громадського здоров'я та нутриціології
факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК,
президент Асоціації дієтологів України,
лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог
вищої категорії, лікар-дієтолог вищої категорії