РОБОЧІ БУДНІ АСПІРАНТА
РОБОЧІ БУДНІ АСПІРАНТА
4 March 2025, 8:08
Після успішних випробувань при вступі до аспірантури на факультет тваринництва та водних біоресурсів на кафедру бджільництва за спеціальністю 204 – Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва був зарахований Андріюк Віталій Володимирович (наказ № 1380 ‟С” від 02 вересня 2024 р.).
Вибір даної спеціальності та вдосконалення своїх знань для Андріюка В.В. не був випадковим. Адже він є практикуючим пасічником і має приватну пасіку «Хочу меду» (Переяслав-Хмельницького району, Київської області, с. Улянівка). Цілеспрямованість та наполегливість аспіранта вражає. Віталій Володимирович відразу відчув найактуальнішу потребу в сучасному бджільництві – генетика, селекція та розведення бджолиних маток для кліматичної зони його пасіки та в цілому Лісостепової зони України.
Нині виникла ситуація, коли відбувається неконтрольоване спаровування аборигенних українських бджолиних маток трутнями закордонних порід (італійська, карніка, бакфаст, кавказька та інші). В результаті маємо бджіл різних генотипових поєднань з різною «часткою крові» тієї чи іншої породи, у яких в наступних покоління також відбувається розщеплення.
Неконтрольоване схрещування призводить до того, що нащадки, як матки, так і робочі бджоли втрачають стабільні адаптаційні властивості аборигенної української проди, стаючи вразливими до кліматичних змін, хвороб та демонструючи нестабільну продуктивність, репродуктивну здатність та повидінку. Постає негайна проблема дослідити, проаналізувати та розібратися в накопиченому матеріалі медоносних бджіл і запропонувати оптимальний генотип або генотипове поєднання бджолиних маток для умов Лісостепу України.
Тому темою дисертаційних досліджень Андріюка В.В. стала «Продуктивність бджолиних сімей за використання маток різних генотипів в умовах Лісостепу України» (протокол № 7 від 15 жовтня 2024 р.). Науковим керівником аспіранта був призначений доктор с.-г. наук, професор Гончаренко І.В. Отже, після затвердження теми дисертації, підготовки плану-проспекту дисертації, прийняття індивідуального плану наукової роботи аспірант занурився у виконання дисертаційних досліджень.
Потрібно відразу наголосити, що Віталій Володимирович, має практичний досвід та аналітичне мислення з розумінням що таке наука – це пояснення об’єктивних реальних речей, які існують в світі. Але їх не всі розуміють. Адже на виробництво меду впливає від 40 до 60 різних чинників. Тому спільно із завідувачем кафедри бджільництва, доктором с.-г. наук, професором Повозніковим М.Г. та іншими співробітниками кафедри були визначені поняття якісна бджолина матка, достатня база наукових досліджень з дотриманням певних методів, методик та методології в цілому. Порушення методики або недостатня чисельність бджіл або сімей в групах не може гарантувати доказовість. Також було наголошено, що досліди повинні бути якісними, прозорими, послідовними, а вся інформація – достовірна, без плагіату.

Згідно загального навчального плану з виконання освітньо-наукової програми підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії Андріюк В.В. успішно пройшов підготовку з циклу дисциплін загальної та професійної підготовки. Паралельно, завдяки своїй мовній компетенції, аспірант проводить пошук не лише вітчизняної літератури з бджільництва, а аналізує видання інших країн. Глибина проведеного пошуку вражає: від методів генетичного картування геному бджіл до молекулярно-маркерного аналізу.
Наш пошукач також є співвиконавцем науково-дослідної роботи за ініціативною темою: «Ефективність використання бджолиних маток різних генотипових поєднань в Лісостеповій зоні України» (№ державної реєстрації 0124U002843).

Одним із методів породної належності бджіл є морфометрія - морфологічна ознака будови крил комах, їх геометрична площина та візерунок прожилків на крилах. Оскільки фенотип крила залежить від складу геному бджоли, то за встановленим фенотипом крил можна прогнозувати імовірний породний склад геному бджіл. Саме над цим питанням зараз і працює аспірант.





Перші здобуті наукові знання Андріюк В.В. доповів за круглим столом “80 років на службі бджільництву” (26.02.2025 р.). Віталій Володимирович постійно вдосконалює свої знання. Так, він успішно закінчив курс з промислового бджільництва (26.09.2024 р.) та курси з «Селекції та виведення маток з інструментальним осіменінням» (10.02 - 15.02.2025 р.).


Побажаємо нашому аспіранту подальших творчих здобутків, нових звершень та відкриттів в галузі бджільництва.
Доктор сільськогосподарських наук,
професор Ігор ГОНЧАРЕНКО