«Ну що б, здавалося, слова…»: лінгвістичний турнір до Міжнародного дня рідної мови
21 лютого 2025 року до Міжнародного дня рідної мови на факультеті землевпорядкування було проведено лінгвістичні змагання серед студентів 1 курсу, які із великим захопленням взяли участь у заході. Доцент кафедри журналістики та мовної комунікації гуманітарно-педагогічного факультету Наталія Кочукова розповіла історію виникнення цієї визначної дати, закцентувала увагу на важливості вивчення української мови, яку довгий час піддавали утискам, намагалися знищити, адже вона є найважливішою цеглинкою у фундаменті нації. Мова була і є зброєю в боротьбі за Україну.
Студенти повідали невідомі широкому загалу факти про українську мову. Не залишили нікого байдужими запропоновані учасникам творчі, оригінальні завдання, які потребували вдумливого, критичного підходу до їхнього виконання. Метою мовного турніру було збагачення активного словникового запасу представників молоді, розширення знань про мову: етимологію слів, правопис, їхню цікаву національну специфіку; формування комунікативних компетентностей студентів.
Не були осторонь і самі учасники лінгвістичних змагань під час підготовки до заходу. Чого вартують лише конкурси «Швидкісний експрес», «Хрестослів», розроблені нами самостійно. Одне із завдань, що сподобалося гравцям найбільше, було спрямоване на самостійне подолання мовленнєвої невпевненості, на відпрацювання навичок доречного використання виражальних засобів мови залежно від мети й обставин спілкування. Кожна команда запропонувала іншій певні мовленнєві ситуації (2 – 3), які були підготовлені заздалегідь. Інша команда, маючи 30 с на підготовку, мусила грамотно і якомога колоритніше, красномовніше озвучити цю мовленнєву ситуацію (наприклад, освідчення в коханні, знайомство на вулиці, обговорення нового фільму, роздуми про чоловічу підступність, обмін жіночими хитрощами тощо). Тож після конкурсу студенти емоційно ділилися враженнями від ступеня мовної компетентності суперників, аналізували допущені мовні помилки, оцінювали комунікативні вміння суперників.
Насамкінець ми сердечно привітали переможців, хоча в таких іграх переможених не буває. Сьогодні всі учасники гри продемонстрували і глибокі знання, і зацікавлення проблемами культури української мови, і щире бажання долучитися до примноження її багатств. Усі були активними, красномовними, впевненими і природними. Наталія Іванівна побажала своїм вихованцям бути такими завжди й пам’ятати, що найяскравіше, найвільніше, найколоритніше можна розмовляти лише рідною мовою.
Право на рідну мову – одне з головних прав людини, тому розмаїття мов на земній кулі потребує уваги й захисту. Потрібно ще глибше вивчати і любити свою співучу солов’їну мову. Наше глибоке переконання в тому, що запальні лінгвістичні змагання сприяли ще дужчій залюбленості в українську мову й заохоченню до її вивчення.
Тож плекаймо рідну мову – наш оберіг і невичерпне духовне джерело!
Данило Соловйов,
студент 1 курсу факультету землевпорядкування