Вплив міжнародних криз на наукові дослідження по тваринництву: приклад України
Під час проведення одного з заходів на 1-ій регіональній конференції EAAP у Словаччині у 2023 році відбулась зустріч представників кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин Сергія Рубана та Андрія Геті з генеральним секретарем Європейської асоціації тваринників (EAAP) Андреа Розаті (праворуч на фото 1). Давнє знайомство з нашим колегою дало поштовх для обговорення деяких сучасних наукових проблем і ролі саме українських вчених в їх вирішенні.
Нещодавно на сторінках журналу EAAP «Flash eNews» (№264 листопад 2024) (фото 2) вийшла провідна вступна стаття Андреа Розаті саме на цю тему. Ми вирішили привести цю важливу статтю нижче без скорочень, оскільки думка колег-тваринників завжди цікава та цінна для нас.
,,Міжнародні кризи, такі як конфлікти та війни, глибоко впливають на різні аспекти суспільства, і наукові дослідження не є винятком. У конкретному випадку України – конфлікт з росією призвів до руйнування інфраструктури, розпорошення вчених і скорочення фінансування, створюючи безпрецедентні перешкоди науковому прогресу в країні.
Міжнародні кризи безпосередньо підривають наукові дослідження, оскільки національні пріоритети зміщуються в бік збереження безпеки та стабільності. З цієї причини зоотехнія в Україні залежна від цих подій, як і інші сфери. Численні лабораторії, сільськогосподарські університети, ветеринарні школи та дослідницькі центри були пошкоджені або зруйновані бомбардуваннями. Це руйнування призвело до втрати наукових інструментів і основних ресурсів, зупинці поточних дослідницьких проектів і затримки технологічних і медичних інновацій. Крім того, багато дослідників були змушені емігрувати, реалізуючи свій досвід за кордоном, що зараз приносить більшу користь іншим країнам ніж самій Україні.
У цьому контексті міжнародне співробітництво відіграє вирішальну роль у підтримці української науки. Багато дослідницьких установ та іноземних урядів запропонували фінансування для переміщених українських науковців, надаючи їм можливість продовжувати реалізацію наукових ідей. Разом з іншими, EAAP у співпраці з Американською асоціацією наук про молоко організувала фахові вебінари українською мовою для науковців та практикуючих зоотехніків. Хоча ці ініціативи необхідні, вони не можуть повністю компенсувати культурні та наукові втрати України. Торговельні обмеження ще більше погіршують ситуацію, оскільки багато необхідних ресурсів для дослідження неможливо імпортувати.
Незважаючи на ці виклики, Україна продемонструвала стійкість. Деякі місцеві установи знайшли альтернативні способи продовження досліджень у складних умовах, демонструючи, як наука може являти собою форму опору, заснованого на культурі та ідентичності. Український випадок підкреслює ці обидві форми, а вразливість наукових досліджень під час криз та їх важливість для відновлення нації та відбудови країни, стали символом надії та стійкості Українців”
За безпосередньої участі
Андреа Розаті
матеріал сформували Сергій РУБАН
Андрій ГЕТЯ