Важливі питання історії міжнародних відносин піднімаються викладачами кафедри міжнародних відносин і суспільних наук на відкритих лекціях
Нема чого й казати, що зростання рівня роботи НПП, а відповідно й покращення знань студентства постійно знаходяться у центрі уваги колективу кафедри міжнародних відносин і суспільних наук і її керівництва. Одним з ефективних механізмів підвищення навчально-наукової віддачі роботи викладачів є інструмент проведення відкритих занять із відвідуванням їх колегами по кафедрі й подальшим професійним обговоренням на кафедральних зборах. Черговим таким об’єктом проникливої уваги колег стало обговорення відкритих лекцій доцентів кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Сергія Асатурова та Богдана Грушецького.
10 жовтня 2024 року відбулася відкрита лекція кандидата політичних наук Богдана Грушецького з дисципліни «Міжнародні відносини та світова політика» на тему «Деколонізація та міжнародні конфлікти в Азії та Африці під час Холодної війни». Студенти 3 курсу, що навчаються за спеціальністю «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», дізналися про основні етапи деколонізації після Другої світової війни, отримання незалежності провідними державами Азії й Африки. Особливу увагу лектор звернув на міжнародні конфлікти, які виникли в країнах регіону внаслідок процесів деколонізації, зокрема індо-пакистанський, близькосхідний, індокитайський. Були висвітлені проблеми, з якими зіткнулися нові незалежні держави Африки, зокрема низький рівень економічного розвитку, встановлення авторитарних режимів, порушення прав людини, насамперед в рамках політики апартеїду у Південно-Африканській Республіці. Також було визначено вплив на ситуацію в новопроголошених державах загальних тенденцій Холодної війни.
11 жовтня 2024 року відбулася відкрита лекція кандидата історичних наук Сергія Асатурова «Інформаційно-дипломатична підготовка О. ф. Бісмарком об’єднання Німеччини навколо Прусії» планової навчальної теми «Зовнішньо-політична стратегія Прусії у 60-х роках ХІХ ст.» першого циклу «Дипломатія нового часу» освітньої компоненти «Історія міжнародних відносин 1815-1918 рр.». Лекція, попри її плановий характер, фактично мала усі ознаки лекції авторської із чималою кількістю власних положень, тез, висновків та узагальнень лектора. Студенти змогли в деталях почути розповідь про відносини Німеччини другої половини ХІХ ст. з провідними державами Європи, зокрема Францією, Великою Британією, Австрійською імперією, а також зрозуміти логічний зв'язок між головними кроками О. ф. Бісмарка в напрямі об’єднання Німеччини.
При обговоренні відкритих лекцій було підкреслено високий рівень викладу теоретичного матеріалу, якісне застосування різних форм і методів роботи, зв'язок лекції з попередніми темами. Виступаючі у цілому позитивно оцінили зміст, науковий рівень та емоційне наповнення почутого й побаченого у презентаційних матеріалах.
Та найважливіше, що неабиякий інтерес до тем відкритих лекцій Сергія Асатурова та Богдана Грушецького проявили студенти: вони задавали питання лекторам, ділилися власними думками. Насичене обговорення спонукатиме студентів до подальшої дослідницької роботи у галузі міжнародних відносин, зокрема при підготовці курсових робіт.
Сергій Білан,
професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук