Відновлення рослинності та грунтів після війни: внесок науки у збереження біорізноманіття та продовольчу безпеку України

October 4, 2024

     У Києві в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України відбулася Всеукраїнська ботанічна кваліфікаційна нарада за напрямком "Відновлення рослинності після війни: надії та ризики," учасниками якої були заступники директорів профільних закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму (обласного, міського, районного підпорядкування), керівники профільних структурних підрозділів, педагоги, які опікуються біологічним, квітникарським, екологічним напрямом позашкільної освіти в регіонах, декани, завідуючі профільними кафедрами біологічних факультетів закладів вищої освіти, вчителі біології, екології опорних закладів загальної середньої освіти.

    Захід був організований Міністерством освіти і науки України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром на базі Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України та Ботанічного саду імені академіка О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Наукова спільнота обговорювала важливі питання відновлення природних ресурсів та рослинності України, зокрема після значних пошкоджень, завданих війною.
Нарада розпочала свою роботу з вітальних слів до учасників директора Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка Заіменко Наталії Василівни, доктора біологічних наук, професора, члена-кореспондента НАН України та директора Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України Вербицький Володимир Валентинович, доктора педагогічних наук, професора, академіка Національної академії наук вищої освіти.

     В основній доповіді з темою «Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАНУ – зелена скарбниця України: збагачення, збереження та перспективи використання фіто різноманіття для повоєнного відновлення рослинності» Рахметов Джамал Бахлулович, заступник директора з наукової роботи (інноваційний розвиток) Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України доктор сільськогосподарських наук., професор, ознайомив присутніх зі станом, складом рослинних ресурсів ботсаду.
 

     З науковими доповідями на нараду були запрошені науковці НУБІП України, зокрема: завідувач кафедри грунтознавства та охорони грунтів ім. проф. М.К. Шикули, доктор с-г наук, професор Віктор Забалуєв та професор кафедри генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського Віталій Жемойда.
    Доповідь Віталія Жемойди «Генетичне та сортове біорізноманіття – основа безпеки нації» була присвячена ключовій ролі генетичного та сортового біорізноманіття в житті суспільства. У своїй презентації він наголосив на важливості збереження генетичного різноманіття рослин для забезпечення продовольчої безпеки держави. За його словами, рослини є основним джерелом відновлення екосистем, і їхнє генетичне та сортове різноманіття має ключове значення для адаптації до змін клімату та подолання наслідків війни. Віталій Жемойда підкреслив, що генетичний потенціал українських рослин є національним надбанням, яке необхідно зберігати та використовувати для відновлення екосистем і відбудови пошкоджених земель. Його доповідь викликала значний інтерес серед учасників заходу, зокрема науковців та педагогів, які займаються дослідженнями в галузі біології та екології.

     Професор Віталій Жемойда також акцентував на необхідності впровадження новітніх селекційних технологій для підвищення стійкості сільськогосподарських культур до шкідників, хвороб та стресових факторів, зокрема посух та інших кліматичних змін. Він зазначив, що збереження генетичного різноманіття сприяє зміцненню аграрного сектора та підвищує його здатність до адаптації у складних умовах, які виникли внаслідок війни.

      Віктор Забалуєв у своїй доповіді на тему «Відновлення родючості ґрунту в Україні після воєнних дій» зосередив увагу на актуальній проблемі відновлення родючості ґрунтів в Україні після воєнних дій. Він наголосив на важливості відновлення деградованих земель через застосування сучасних методів ґрунтознавства та екологічно безпечних технологій. Віктор Забалуєв підкреслив, що ефективне відновлення родючості ґрунтів є ключовим елементом для відбудови аграрного сектора та забезпечення продовольчої безпеки країни.

      Обидві доповіді викликали чималу кількість запитань. Дискусія, обговорення та відповіді на них зі сторони науковців були досить аргументованими з вдячністю сприйняті учасниками наради.
      Продовження наради пройшло на території Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, де учасники мали змогу відвідати науково-практичні екскурсії по колекційно-експозиційних та етноботанічних ділянках. Особливу увагу привернули такі об'єкти, як «Корейський традиційний сад», «Індонезійський сад», «Тібетський сад» та інші, що представляють багатство світового ботанічного досвіду. Ці екскурсії проводили провідні науковці НБС, зокрема Микола Іванович Шумик, Гапоненко Микола Борисович, Бондарчук Олександр Петрович.
       Всеукраїнська ботанічна кваліфікаційна нарада завершилася підбиттям підсумків та врученням сертифікатів учасникам. Організатори висловили надію на продовження співпраці між науковцями, освітянами та представниками державних установ у контексті відновлення природних ресурсів України.
 


 Ірина Гаврилюк,
асистент кафедри генетики, селекції і
насінництва ім. проф. М.О. Зеленського

 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook