Студенти спеціальності Підприємництво та торгівля удосконалюють свої знання
Студенти спеціальності Підприємництво та торгівля удосконалюють свої знання
October 12, 2024
Розвиток суспільства і держави напряму залежить від економічних умов розвитку підприємницької ініціативи.
Кожна розвинена країна першочергово орієнтується на національний ринок. Для України реалізувати цю аксіому надзвичайно складно. В силу складних економічних і політичних умов, а останні два роки і війни.
Одним із інструментів стимулювання національного товаровиробника є організація економічних форумів та майданчиків, де могли б зустрічатися і спілкуватися бізнес, держава та суспільство. Саме таким майданчиком став Бізнес-форум «Зроблено в Україні», який відбувся 11-12 жовтня на території Мистецького Арсеналу.
Звісно, що економічний факультет НУБіП України і зокрема, кафедра організації підприємництва та біржової діяльності не могла стати осторонь такої важливої події тому представники університету прийняли активну участь у заході.
Бізнес-форум відбувався у форматі Панельних дискусій, де обговорювалися різні актуальні теми для бізнесу.
Особливий інтерес викликала панельна дискусія представників бізнесу – «Вони будують заводи. Розмова з тими, хто інвестує попри війну».
Модератор блоку, Ігор Ліскі, голова ради директорів компанії Ефективні інвестиції, озвучив і запропонував обговорити основні виклики, які заважають розвитку бізнесу. Такими він вважає корупцію, неконтрольовану мобілізацію, блокування кордонів і ринків європейськими партнерами.
Думку модератора підтримав і продовжив Юрій Чечайлюк. Він підтвердив, що для вітчизняного товаровиробника у нинішніх реаліях бар'єри на кордоні - це дуже великі виклики. Мати ринки збуту, як внутрішні так і зовнішні життєво необхідно.
Віктор Іванчик акцентував увагу на проблемах кадрового забезпечення, Енергонезалежності та загальній стабільності економіки, як запоруки прогнозованості бізнесу, а Віталій Мельник, виокремив безпековий виклик та відсутності чіткого розуміння розміру внутрішнього ринку, враховуючи внутрішню і зовнішню міграції.
Дмитро Олійник, голова наглядової ради Костопільський завод скловиробів, підтримав думку колег в частині важливості побудови енергонезалежного виробництва, в контексті можливого чергового блекауту, а також важливості бронювання працівників, які є критично важливими для виробництва продукції.
Євген Дудка, засновник компанії Волинь-зерно-продукт, акцентував увагу на проблемі старіння нації і витоку талановитої молоді за кордон, а також проблемах адаптації законодавства до норм ЄС в контексті експорту вітчизняної продукції закордон.
На думку Олексія Севастьянова, генерального директора ТОВ «Київський завод ПТО», основними викликами для українського бізнесу є енергонезалежність та втрата кадрів.
Надзвичайно цікавими виявилися думки і пропозиції учасників щодо питання: "Що має зробити держава для сприяння розвитку бізнесу?"
О. Севастьянов висловив думку, що бізнесу від держави не слід очікували якоїсь підтримки. Зараз динаміка відносин бізнес-держава є позитивною. Але варто поглиблювати комунікацію. Цю думку підтримав Ю. Чечайлюк. Він закликав розвивати почуття партнерства, довіри один до одного (держава-бізнес).
В. Іванчик висловив побажання щодо сприяння держави у освоєнні нових ринків. Гарною ідеєю була б програма по типу: Кешбек «Вироблено в Україні, продано за кордоном».
В. Мельник відстоює ідею здорового протекціонізму національного товаровиробника Є. Дудка окреслив концепцію «Заможний українець - багата нація». Він переконаний, що варто розвивати технології і широко їх впроваджувати, а його вислів: «Головне, щоб держава не заважала бізнесу!» зал підтримав оплесками.
Д. Олійник звернув увагу на комплекс меншовартості, який ще досі можемо спостерігати у відношенні до національного товаровиробника. Україна має позбутися цього комплексу. Адже ми довели, що є гордою, сильною нацією. Свою думку спікер висловив у двох пунктах: по-перше, повинна бути повага до свого продукту. По-друге, варто прибрати з роботодавця функцію податкового агента! Кожен громадянин повинен сам платити податки зі своєї зарплатні. Тільки так може сформуватися філософія «платника податка».
Підсумком дискусійного блоку стало підписання меморандуму підтримки бізнесу на суму у 76 млн євро. Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко, зазначила, що підписання даної угоди є важливою тим, що вона засвідчує – «Механізм по підтримці держави бізнесу запрацював!»
У дискусії про енергетичну стійкість бізнесу, модератором якої була - Наталія Бойко (радниця Прем’єр-міністра, заступниця голови наглядової ради НАК Нафтогаз України) прийняли: міністр енергетики України Герман Галущенко; голова НКРЕКП Юрій Власенко; Наталя Буткова-Вітвіцька - членкиня правління Ощадбанку та Сергій Лавриненко – генеральний директор ПрАТ Стальканат.
Прогноз від міністра енергетики Германа Галущенко, щодо стану енергетики є очікуваним. За його словами, стан енергетичної системи буде залежати від потужності ударів росії та здатності ЗС України їх відбити. В цілому, ми готові до сезону.
Іншу важливу тему, яку озвучив міністр – це Програма "Активний споживач". Ця програма діє і її основна мета – стимулювати бізнес і населення забезпечити себе власною генерацією. За його словами підприємства, які на 80% самозабезпеченні власною енергією - не будуть відключатися під час блекауту. Крім того, програма дає можливість стати учасником ринку, а це в свою чергу дозволить створити окремий напрямок бізнесу!
Юрій Власенко відзначив, що наразі спрощено регуляцію і поліпшення інвестиційного клімату. А в разі виявлення зловживання користувачі можуть скористатися інформацією на сайті і зателефонувати на гарячу лінію.
Наталя Буткова-Вітвіцька презентувала програми підтримки малого та середнього бізнесу. Зокрема, вона засвідчила всебічну підтримку з боку фінансової установи, щодо фінансування енергоощадних програм.
Представники бізнесу підкреслили, що купівля енергогенеруючого обладнання є вимушеним кроком. Сергій Лавриненко поділився, що на експорт реалізується більше 50% продукції заводу. І з метою забезпечення виконання замовлень, підприємство закупило енергогенеруюче обладнання і наразі самозабезпечуємося на 85% власною енергією.
Варто відмітити також обговорення реалізації проекту «Національний кешбек». Запрошені гості поділилися досвідом створення і запуску унікального проекту який націлений на популяризацію національного бренду.
Адже за словами Марії Липяцька – «Тренд на українське у світі є більшим, ніж в Україні». Про це свідчить дослідження, яке провела її компанія. На відміну від країн ЄС, українці, на жаль, надають перевагу імпортній продукції проти вітчизняної. Хоча часто вітчизняна продукція є кращої якості, ніж аналогічні зарубіжні товари.
Учасники дискусії погодилися, що сильною стороною українських товаровиробників є винахідливість, креативність і авантюризм. І підтвердженням того є найбільш «Фінтехнічний» національний проект - «Національний кешбек», що є водночас і механізмом повернення сплачених податків. Це дає можливість орієнтуватися на самих себе. Що в свою чергу має сприяти розвитку малого та середнього бізнесу. Адже в нинішніх умовах малому та середньому бізнесу потрібно вижити, бо змінився пул клієнтів. Змінилися умови на ринку і даним видам підприємництва потрібні певні пільгові умови.
12 жовтня форум продовжився. Його учасники, серед яких були в тому числі і студенти-підприємці, мали змогу долучитися до запланованих заходів, таких як: панельні дискусії «Як малому бізнесу робити PR?» та «Керуємо інноваціями: синергія між бізнесом та наукою», практикуму від Public Kitchen, майстер-класів для підприємців від Києво-Могилянської бізнес-школи «Шляхи запровадження ШІ в український бізнес» та «Аналіз даних для МСБ: міфи, стратегія та тактика» та ряду інших.
В цілому дані заходи є надзвичайно корисними для підприємницької спільноти. Адже вони є водночас майданчиком для дискусії і співпраці українських товаровиробників як на рівні B2B, так і на рівні B2G. Хочеться вірити, що такі заходи будуть результативними для малого і середнього бізнесу України, що сприятиме не тільки їх виживанню, але і розвитку в умовах війни.
Доцент кафедри організації підприємництва та біржової діяльності
Сергій Нікітченко